Home / خبرها / ارتباط سندرم متابولیک، با از دست دادن دندان در افراد میانسال

ارتباط سندرم متابولیک، با از دست دادن دندان در افراد میانسال

۶ ژوئن ۲۰۱۹ – بر اساس یافته های یک مطالعه ی جدید، بیماران دارای حداقل یک نشانه از سندرم متابولیک ممکن است در معرض خطر بیشتری برای از دست دادن دندان باشند. این تحقیق جدیدترین مطالعه ای است که ارتباط بین سلامت پریودنتال و سلامت سیستمیک را تایید می کند.

سندرم متابولیک مجموعه ای از عوامل مرتبط با افزایش خطر ابتلا به دیابت، پریودنتیت و بیماری قلبی عروقی است. تحقیقات جدید نشان می دهد که سندرم متابولیک همچنین ممکن است با از دست دادن دندان، به خصوص در زنان و کسانی که در اواخر میانسالی هستند، ارتباط داشته باشد. محققان تجزیه و تحلیل خود را در مجله پزشکی Yonsei منتشر نمودند (۲۲ مه ۲۰۱۹).

رهبر این تحقیق، دکتر Min-Jeong Cho  از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه Kyungpook در کره گفت: این مطالعه نشان می دهد که حضور حداقل یکی از اجزای سندرم متابولیک با شیوع از دست رفتن دندان در زنان همراه است و وجود رابطه بین سن و سندرم متابولیک می تواند شیوع از دست رفتن دندان را بین سنین ۵۰ تا ۶۴ سالگی تشدید کند. جلوگیری از ابتلای زنان مسن به سندرم متابولیک می تواند به جلوگیری از از دست دادن دندان ها کمک کند.

عوامل خطر مشترک

در تحقیقات قبلی ارتباط بین بیماری پریودنتال و سندرم متابولیک به دلیل عوامل خطر مشترک التهابی بیان شد. محققان در این مطالعه ی جدید ارتباط این عوامل خطر را با از دست رفتن دندان در میانسالی بررسی کردند.

محققان از حدود ۷۰۰ فرد ۳۰ تا ۶۴ ساله ی کره ای برای شرکت در این مطالعه همگروهی ثبت نام کردند. شرکت کنندگان برای بررسی عوامل خطر سندرم متابولیک، از جمله سطح پایین کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا و سطح بالای قند خون ناشتا، تری گلیسیرید، فشار خون و چربی شکمی مورد آزمایش قرار گرفتند. شرکت کنندگان همچنین به یک پرسشنامه در مورد اینکه آیا دندان هایشان از جمله دندان های مولر سوم خود را از دست داده اند یا خیر، پاسخ دادند.

Study links metabolic syndrome middle aged tooth lossتجزیه و تحلیل این داده ها نشان داد که احتمال از دست دادن یک دندان برای شرکت کنندگانی با حداقل یک عامل خطر برای سندرم متابولیک نسبت به افراد بدون عوامل خطر سندرم متابولیک، بطور قابل توجهی بیشتر است. پس از تنظیم عوامل خطر دیگر برای از دست دادن دندانها، همچنان شانس از دست دادن یک دندان برای این شرکت کنندگان در حدود ۴۷ درصد بیشتر بود.

محققان دریافتند این ارتباط در زنان بسیار برجسته تر است. آنها دلیل این یافته ها را به التهاب در هر دو بیماری پریودنتال و سندرم متابولیک مربوط می دانند.

آنها گفتند: از دست دادن دندان در بزرگسالی عمدتا به دلیل تخریب استخوان آلوئولار در بافت پریوستئال بیماران با سطوح بالای نشانگرهای مختلف التهابی اتفاق می افتد. التهاب در بافت های پریودنتال دارای برخی از عوامل خطر مشترک با سندرم متابولیک، از جمله “هایپرگلیسمی، چاقی، دیس ليپیدمی و فشار خون بالا” است.

توصیه های محققان

محققان به تعدادی از کاستی های این مطالعه اشاره کردند، از جمله اینکه علت از دست رفتن دندان بیماران، توسط یک دندانپزشک با معاینه ی دهان مشخص نشده است. علاوه بر این، بیماران مبتلا به سرطان و بیماری های قلبی عروقی از این مطالعه حذف شدند.

با این وجود، یافته ها نشان می دهند که عوامل خطرساز سندرم متابولیک به طور مستقل با خطر از دست رفتن دندان در میانسالی مرتبط می باشند. محققان توصیه می کنند دندانپزشکان در مورد سلامت پریودنتال در بیماران مبتلا به سندرم متابولیک دقت بیشتری مبذول دارند.

نویسندگان اظهار داشتند: بر اساس این مطالعه می توان انتظار داشت در افرادی که در معرض خطر بالاتری برای سندرم متابولیک قرار دارند، احتمال از دست دادن دندان ها بیشتر است. بنابراین، ما می خواهیم توصیه کنیم که بیماران مبتلا به سندرم متابولیک باید در درمانگاه های دندانپزشکی به طور منظم تحت مراقبت و درمان شدید پریودنتال قرار گیرند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=324603