Home / خبرها / شواهد جدید، مزایای طولانی مدت استفاده از مسواک برقی را تأیید می کند

شواهد جدید، مزایای طولانی مدت استفاده از مسواک برقی را تأیید می کند

۱۰ ژوئن ۲۰۱۹- یک مطالعه ی جدید نشان داده است که استفاده ی طولانی مدت از مسواک برقی باعث کند شدن روند بیماری پریودنتال شده و به جلوگیری از از دست رفتن دندانها کمک می کند. همانطور که یک مطالعه ی مشاهداتی ۱۱ ساله نشان داده است، کاربران مسواک برقی ۲۰ درصد کمتر از کاربران مسواک دستی، دندان های خود را از دست می دهند. نتایج این تحقیق، تلاش های شرکت Oral-B ، رهبر جهانی مسواکهای برقی در بازار، را در جهت بهبود سلامت پریودنتال با حذف پلاک تایید می کند.

داده های ۲،۸۱۹ نفر از مطالعه ی سلامت در Pomerania و نوع مسواک به عنوان متغیر، وضعیت پریودنتال، پوسیدگی و از دست رفتن دندان توسط محققان دانشگاه Greifswald در آلمان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. به طور کلی، این مطالعه نشان داد که استفاده از مسواک های برقی باعث بهبود سلامت پریودنتال با حذف پلاک می شوند و موجب کاهش عمق پاکت پریودنتال و از دست رفتن چسبندگی بالینی می شود. درنتیجه، دندانهای موجود در دهان کاربران مسواکهای برقی، ۲۰ درصد بیشتر از کاربران مسواک های دستی است. به این ترتیب، محققان در نتیجه گیری خود استفاده ی وسیع از مسواک های برقی را توصیه کردند.

علاوه بر مزایای بهداشت دهان و دندان استفاده از مسواک های برقی، محبوبیت روزافزون آنها نیز با یافته های این مطالعه تایید شد. در شروع این مطالعه ی ۱۱ ساله، ۱۸ درصد از شرکت کنندگان از مسواک برقی استفاده می کردند در حالیکه در پایان این مطالعه، این رقم به ۳۷ درصد افزایش یافته بود. این روند حاکی از آن است که بازار مسواکهای برقی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ بمیزان ۶ درصد رشد کرده است.

دکتر Anja Carina Borer، رئیس روابط حرفه ای و علمی اروپا، خاورمیانه و آفریقا در شرکت Oral-B ، در بیانیه ای گفت: ما بسیار خوشحال هستیم که تلاش های ما برای ترویج مسواک برقی به عنوان راهی برای بهبود سلامت دهان و دندان و به خصوص سلامت لثه ها در حال حاضر از نظر علمی نیز با یک مطالعه ی بلند مدت پشتیبانی شده است. این نتایج، یافته های بیش از ۱۵۰ مطالعه ی بالینی قبلی را تایید می کند و روند استفاده از این مسواکهای برقی با تکنولوژی ارتعاشی چرخشی را در میان بیماران بیشتر تقویت خواهد نمود.

به عنوان رهبر بازار در این بخش، شرکت Oral-B این نتایج مثبت را به فن آوری ارتعاشی چرخشی مسواکهای برقی خود مربوط می داند. اثربخشی آن ناشی از حرکات در۳ بعد و سر گرد و کوچک مسواک است. این باعث می شود تا ۱۰۰ درصد پلاک ها حتی در مناطقی که دسترسی به آنها سخت است نیز حذف شوند. برای سومین بار، برتری مسواکهای برقی بر مسواک های دستی، توسط سازمان مشهور Cochrane – یک موسسه مستقل بین المللی، که ۵۱ مطالعه ی بالینی را با ۴۶۲۴ شرکت کننده بررسی کرده است-، تایید شد. این نتایج حاکی از آن است که مسواک زدن با مسواک برقی با حرکات ارتعاشی چرخشی باعث کاهش موثر پلاک می شود و سلامت دهان و بویژه لثه ها را بطور قابل توجهی بهبود می بخشد.

این مطالعه تحت عنوان “تاثیر طولانی مدت مسواک برقی بر سلامت دهان و دندان: مطالعه ی کوهورت ۱۱ ساله”، در ۲۲ مه ۲۰۱۹ در مجله پریودنتولوژی بالینی بصورت آنلاین منتشر شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/new-evidence-confirms-long-term-benefits-of-electric-toothbrush-use/