Home / خبرها / از باز کردن بطری ها تا بریدن نوار چسب، کاربردهای خطرناک از دندان ها

از باز کردن بطری ها تا بریدن نوار چسب، کاربردهای خطرناک از دندان ها

۱۲ ژوئن ۲۰۱۹- بر اساس یافته های یک مطالعه ی جدید، اکثر مردم از دندان های خود تنها برای جویدن و خوردن غذا استفاده نمی کنند. تحقیقات بنیاد بهداشت دهان و شرکت فلیپس، به عنوان بخشی از کمپین ماه ملی لبخند، نشان می دهد که ۶۵ درصد از پاسخ دهندگان اغلب از دندان هایشان به عنوان یک ابزار چندگانه استفاده می کنند و سلامتی دهان و دندان خود را در معرض خطر قرار می دهند.

شایع ترین سوء استفاده از دندان ها بریدن نوار چسب است، بطوریکه بیش از چهار نفر از هر ده نفر اذعان کردند که این کار را به طور مرتب انجام می دهند. بیش از یک چهارم افراد ناخن های خود را می جوند و بیش از یک پنجم از افراد زمانی که دستنشان پر است، از دندان هایشان برای حمل برخی چیزها استفاده می کنند. از دیگر کاربردهای رایج شامل جدا کردن تگ از لباس (۲۰ درصد)، جویدن مداد و ته خودکار (۱۶ درصد)، باز کردن بطری ها (۹ درصد) و بستن زیپ (۴ درصد) است.

دکتر نایجل کارتر، OBE، رئیس اجرایی بنیاد بهداشت دهان و دندان، در مورد این یافته ها، گفت: در حالی که ممکن است این موضوع به نظر بی اهمیت برسد، اما استفاده از دندان ها به عنوان ابزار، خطر زیادی برای بهداشت دهان و دندان ما ایجاد می کند. دکتر کارتر گفت: هر چیزی از باز کردن بطری ها تا جویدن اشیاء می تواند ترمیم های دندانی موجود را خراب کند یا سبب ایجاد ترک در دندان ها شود. همچنین مثالهایی از خارج شدن دندان ها از محل، کنده شدن بخشی از دندان، و در بعضی موارد شکستن دندان به علت فشار زیاد وجود دارد. همچنین احتمال بروز حوادثی که نیاز به درمانهای تهاجمی، گران قیمت و اورژانس دندانپزشکی داشته باشد، زیاد است. ما باید از دندانهایمان برای آنچه که طراحی شده اند، یعنی جویدن غذا برای هضم آسانتر، استفاده کنیم. دندانهای ما همچنین به ما کمک می کنند که بدرستی صحبت کنیم و صداها را ادا کنیم. آنها همچنین چهره ی ما را شکل می دهند. به این ترتیب، ما نباید بی دلیل به آنها آسیب وارد کنیم.

بیش از چهار نفر از هر پنج فرد ۱۸ تا ۳۵ ساله که در این مطالعه شرکت داشتند، به سوء استفاده از دندان های خود با انجام وظایف غیر معمول اعتراف کردند. آمار این کار در این رده ی سنی به طور قابل توجهی بالاتر از ۷۰ درصد از افراد ۳۵ تا ۵۴ ساله و ۵۴ درصد از افراد بیش از ۵۵ سال است که در این مطالعه شرکت داشتند.

این نتایج بخشی از کمپین ماه ملی لبخند بود که یک برنامه بهداشتی در انگلستان می باشد که مزایای یک لبخند سالم را ترویج می کند.

منبع:

https://eu.dental-tribune.com/news/from-opening-bottles-to-tearing-sellotape-study-reveals-hazardous-uses-of-teeth/