Home / خبرها / ارتودنسی به شادی افراد در آینده ارتباطی ندارد

ارتودنسی به شادی افراد در آینده ارتباطی ندارد

۱۳ ژوئن ۲۰۱۹ – محققان استرالیایی دریافته اند که داشتن بریس های ارتودنسی با شادی در مراحل بعدی زندگی معادل نیست، این یافته ها ذهن والدین را به این سوال هدایت می کند که آیا ارتودنسی ارزش درد آن را دارد.؟

اساتید برتر دانشکده ی دندانپزشکی دانشگاه آدلاید، دكتر Esma Dogramaci  و پروفسور David Brennan ، ۴۴۸ فرد استرالیایی ۱۳ ساله را از سال ۱۹۸۸ تا ۲۰۰۶ رصد کردند. در طی این مدت بیش از یك سوم از این افراد تحت درمان ارتودنسی قرار گرفتند. اما با وجود این لبخند گران قیمت، کسانی که دارای بریس بودند به اندازه ی کسانی که تحت درمان ارتودنسی قرار نگرفته بودند، خوشحال نبودند.

دکتر Dogramaci گفت: با توجه به اینکه اکثر درمان های ارتودنسی می تواند یک درمان زیبایی و اختیاری باشد، افراد باید مانند هر عمل زیبایی دیگری، ارزش انجام آن را بررسی کنند. برخی از افراد دارای مشکلات جدی هستند که نیاز به درمان ارتودنسی دارد. این شامل کودکان زیر سن هفت سال و بالاتر است که دندان های آنها بمیزان پنج میلیمتر یا بیشتر بسمت بیرون متمایل است و در معرض خطر ترومای شدید دندانی قرار دارند، که پیامدهای آن ممکن است کار دندانپزشکی ترمیمی طولانی مدت، یا حتی بدتر از آن، از دست دادن دندان باشد. بنابراین برای این کودکان، درمان ارتودنسی interceptive برای عقب بردن دندان ها می تواند به جلوگیری از آسیب و عواقب آن کمک کند.

در حالی که انگیزه برای درمان ارتودنسی از یک شرکت کننده به شرکت کننده ی دیگر متفاوت بود، دکتر Dogramaci گفت که مردم نباید انتظار داشته باشند که بریس ها باعث افزایش عملکرد روانی در بزرگسالی شود.

او گفت: یک الگوی نمره های روانی اجتماعی بالاتر در افرادی که درمان ارتودنسی نداشتند، دیده می شود، که به این معنا است که افرادی که دارای بریس نبودند، به طور قابل توجهی خوشبین تر از کسانی بودند که بریس داشتند. کسانی که بریس نداشتند، سطوح مختلفی از دندان های کج و نامرتب(crooked teeth) از خفیف تا بسیار شدید داشتند، درست همانند کسانی که تحت درمان با بریس قرار گرفته بودند.

این مطالعه به چهار جنبه ی روان شناختی زندگی اشاره دارد: اینکه افراد چقدر احساس می کنند که از عهده ی شرایط جدید و دشوار و نارسایی های مرتبط با آن می توانند برآیند، چقدر احساس می کنند که می توانند از سلامتی خود مراقبت کنند، حمایتی که شخص باور دارد که از شبکه ی اطرافیانش دریافت می کند و در نهایت سطح خوش بینی خود فرد.

دکتر Dogramaci گفت: این شاخص ها انتخاب شدند زیرا آنها برای عملکرد روان شناختی مهم هستند و با رفتارهای بهداشتی و نتایج سلامت مرتبط می باشند، زیرا سوال اصلی این پژوهش، تأثیر درمان ارتودنسی بر اعتماد به نفس و شادی بیماران در مراحل بعدی زندگی بود.

در حالی که مشخص شد ارتودنسی لزوما موجب تقویت اعتماد به نفس نمی شود، مسواک زدن دندانها حداقل دو بار در روز و مراجعه ی منظم به دندانپزشک عواملی بودند که به نمرات مثبت روانی اجتماعی منجر شد.

به طور کلی، افرادی با درآمد بالاتر، بهترین نتایج روانی اجتماعی را داشتند، در حالی که شرکت کنندگانی با سطح تحصیلات متوسطه، پایین ترین نتایج روانی اجتماعی را داشتند.

دکتر Dogramacci گفت: بسیاری از مردم متقاعد شده اند که اگر آنها دارای بریس باشند، در زندگی خود احساس مثبت بیشتری می کنند و در مراحل بعدی زندگی از نظر روانی و اجتماعی عملکرد بهتری خواهند داشت. این مطالعه تأیید کرد که عوامل دیگری در پیش بینی عملکرد روانی و اجتماعی در بزرگسالان نقش دارد که داشتن بریس در نوجوانی یکی از این عوامل نیست.

این مطالعه در ماه گذشته در مجله ی Orthodontics and Craniofacial Research منتشر شد.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2019-06-orthodontics-future-happiness.html