Home / خبرها / مقایسه ی درمانهای سرطان گلو برای بهبود بلع بیماران

مقایسه ی درمانهای سرطان گلو برای بهبود بلع بیماران

۱۳ ژوئن ۲۰۱۹- با افزایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و موارد سرطان اروفارنکس که از دهه ۱۹۹۰ دو برابر شده است، اهمیت روش های درمانی روز به روز بیشتر شده است. در سال ۲۰۱۲، دانشمندان موسسه تحقیقات سلامت لاوسون، اولین آزمایش بالینی را در سطح جهان برای مقایسه ی جراحی روباتیک ترانس اورال (TORS) با پرتودرمانی برای درمان سرطان اوروفارنکس انجام دادند. نتایج این تحقیق، اعتقاد رایج در مورد برتری روش TORS در بهبود بلع را به چالش کشید.

سرطان HPV و سرطان اوروفارنکس می تواند یک تجربه ی تغییر دهنده ی زندگی باشد که منجر به بسیاری از مشکلات بهداشتی دهان مانند ناتوانی در بلع صحیح، درد مزمن دندان ها و لثه و خشکی دهان به دلیل مصرف آنتی بیوتیک ها می شود.

به گفته ی محققان، از آنجایی که TORS به یک درمان در دسترس تبدیل شده است، این روش یک روش ترجیحی برای درمان سرطان گلو است. دکتر آنتونی نیکولز، از انستیتوی لاوسون و استاد گروه گوش و حلق و بینی، و جراحی سر و گردن در مرکز علوم بهداشت لندن (LHSC) گفت: مطالعات اولیه نشان داد TORS ممکن است خطر مشکلات بلع مرتبط با تابش را کاهش دهد و بنابراین به سرعت به محبوبیت این روش افزوده شد. اما برای مقایسه ی نتایج بلع بیماران، یک کارآزمایی تصادفی باید انجام می شد. به عنوان اولین مرکز ارائه دهنده ی  TORSدر کانادا، ما تصمیم گرفتیم در مطالعه ی تصادفی ORATOR  (اوروفارنکس: رادیوتراپی در مقابل عمل جراحی روبوتیک ترانس اورال) نتایج بیماران را با هم مقایسه کنیم.

این مطالعه ی هفت ساله با ۶۸ شرکت کننده از ۶ مرکز از سراسر کانادا و استرالیا، و همچنین LHSC و برنامه ی سرطان منطقه ای لندن انجام شد. شرکت کنندگان به طور تصادفی برای دریافت پرتودرمانی دقیق، اغلب همراه با شیمی درمانی، یا  TORS، انتخاب شدند.

بر اساس نتایج این تحقیق، هیچ تفاوتی در میزان بقا بین دو گروه مشاهده نشد. با این حال، کاهش خفیفی در عملکرد بلع ۴۰٪ از افراد گروه جراحی روباتیک ترانس اورال، مشاهده شد، این آمار برای گروه درمان با اشعه ۲۶ درصد بود. همه شرکت کنندگان توانستند پس از درمان یک رژیم غذایی کامل را مصرف کنند، اما ۱۶٪ از گروه جراحی گفتند که نیاز دارند که غذای آنها بصورت ویژه ای آماده شود. یک سال پس از درمان، احتمال تجربه کردن درد برای بیماران گروه جراحی بیشتر بود، و استفاده از داروهای مسکن، سبب بروز مشکلاتی در دندان های آنها شده بود و این افراد مشکلاتی را در شانه های خود تجربه کردند. با این حال، کسانی که در گروه رادیوتراپی قرار داشتند در معرض خطر زیادی برای وزوز گوش(tinnitus) و عدم شنیدن اصواتی با فرکانس بالا در هنگام دریافت شیمی درمانی، قرار داشتند. برخی از افراد این گروه به استفاده از سمعک نیاز داشتند.

دکتر نیکولز گفت: هر درمانی دارای عوارض جانبی بالقوه متعدد است، اما یافته های ما نشان می دهد که روش TORS نسبت به پرتودرمانی مدرن برتری ندارد.

نیکولز و تیم او اکنون آزمایش ORATOR 2 را راه اندازی کرده اند که به مقایسه ی جنبه های بیشتری از درمان TORS با رادیوتراپی و شیمی درمانی می پردازد. هدف این مطالعه، کاهش شدت رادیوتراپی و شیمی درمانی بمنظور بهبود کیفیت زندگی بیماران و در عین حال حفظ نرخ بالای بقای بیماران است.

این مطالعه با عنوان “فاز دوم یک کارآزمایی تصادفی برای مقایسه ی رادیوتراپی با جراحی رباتیک ترانس اورال بمنظور درمان کارسینوم سلول سنگفرشی اوروفارنکس در مراحل اولیه (ORATOR)” در ۲۶ مه ۲۰۱۹ در مجله Clinical Oncology منتشر شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/throat-cancer-study-compares-treatments-for-improved-swallowing/