Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / آمار نگران کننده از آسیبهای جدی مرتبط با ایمپلنت در سال ۲۰۱۸

آمار نگران کننده از آسیبهای جدی مرتبط با ایمپلنت در سال ۲۰۱۸

۲۷ ژوئن ۲۰۱۹ – اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) اطلاعات جدیدی را منتشر کرده است که شامل حدود ۱۱۷،۲۰۰ گزارش از آسیب های جدی مرتبط با ایمپلنت های دندانی است. اکثریت قریب به اتفاق این آسیب ها به علت مشکلات مربوط به اسئواینتگریشن بوده است.

قانون فدرال، تولیدکنندگان را ملزم کرده است مواردی را که دستگاهها ممکن است سبب آسیب شوند و یا بطور قطع سبب ایجاد آسیبهای جدی شده باشند را به FDA گزارش دهند. آسیب جدی بنا به تعریف این سازمان به آسیبهای تهدید کننده حیات، اختلال یا آسیب غیر قابل برگشت، یا نیاز به اقدامات پزشکی یا جراحی برای جلوگیری از اختلال یا آسیب دائمی اطلاق می شود.

گزارش های تازه منتشر شده، بخشی از برنامه ای بنام alternative summary reporting است که به تولید کنندگان دستگاه های خاص اجازه می دهد خلاصه ای از آسیب های جدی را هر چهار ماه یکبار بجای گزارش برای هر رخداد به تنهایی، ارائه دهند. تولید کنندگان ایمپلنت که از این روش گزارش استفاده نکرده اند، گزارش های جداگانه را از طریق یک پایگاه داده ی عمومی ارسال می کنند.

هنگامی که FDA رسما این برنامه را در ۲۱ ژوئن به پایان رسانید، گزارش های که قبلا منتشر نشده بود، را منتشر کرد. این اطلاعات ۱۱۷،۲۰۲ گزارش از آسیب های جدی مربوط به ایمپلنت های درون استخوانی ریشه ای شکل(endosseous, root-form implants) در سال ۲۰۱۸ را ارائه داد، هر چند برخی از این گزارش ها تکراری بود.

دکتر Natalie Y. Wong، رئیس آکادمی دندانپزشکی ایمپلنت آمریکا (AAID)گفت: قطعا، از نظر من به عنوان یک دندانپزشک ایمپلنت، چنین آماری، نگران کننده است، حتی یک آسیب به دلیل آنچه که ما انجام می دهیم، می تواند نگران کننده باشد.

FDA dataاز آسیب های گزارش شده، ۵۷٪ مربوط به ایمپلنت هایی با اسئواینتگریشن ناموفق و ۲۸٪ مربوط به از دست رفتن اسئواینتگریشن قبلی و ۶٪ دیگر از گزارش ها مربوط به عدم موفقیت در کارگذاری ایمپلنت در موقعیت مورد نظر بود، که توسط FDA به عنوان مشکلی در ارتباط با عدم توانایی قرار دادن دستگاه در یک مکان خاص، تعریف شده است.

این داده ها شامل ایمپلنت هایی از ۱۰ تولید کننده، از جمله  Dentsply Sirona / Astra Tech، Nobel Biocare، و Zimmer Biomet است. همه ی این ۱۰ تولید کننده گزارشاتی از عدم موفقیت اسئواینتگریشن ثبت نموده اند و اکثر آنها در این گزارشات به از دست دادن اسئواینتگریشن اشاره داشتند.

تنها Dentsply Sirona / AstraTech گزارشاتی از عدم موفقیت در کارگذاری ایمپلنت در موقعیت مناسب را داده اند که به طور عمده برای سیستم هایOsseoSpeed TX (Astra Tech)  وAnkylos C / X (Dentsply Sirona)  رخ داده است. کد این مشکل برای این عدم موفقیت ها، نقص موقعیت را به یک رویداد ناخواسته ی نامشخص مرتبط می کند.

در بیانیه ای که  Dentsply Sirona  به DrBicuspid.com ارسال کرد، تاکید شده است که رستوریشن های حمایت شده با ایمپلنت از موفقیت بسیار بالایی برخوردارند و نارسایی در اسئواینتگریشن یک خطر شناخته شده است که بر ایمپلنتهای تمامی برندها تاثیر می گذارد. علاوه بر این، در این اطلاعات به عوامل مربوط به بیمار و یا عوامل بالینی که بر میزان موفقیت ایمپلنت تأثیر می گذارند، اشاره نشده است.

این شرکت اعلام کرد: ایمپلنتهای ما، بر اساس تحقیقات، توسعه یافته اند و در بیش از ۲۰۰۰ نشریه، ثبت شده اند و از لحاظ بالینی موفقیت درمانی آنها اثبات شده است. ما دارای مستندات جامعی هستیم که نرخ موفقیت بلند مدت سه برند ما یعنی “سیستم ایمپلنت  Astra Tech، Ankylos و Xive ” را تایید می کند.

محدودیت های داده های کلیدی

به گزارش  FDA، اطلاعات منتشر شده ی مربوط به آسیبهای جدی ناشی از ایمپلنت، با تعدادی محدودیت مواجه است. مایکل فلبرباوم، یکی از کارمندان انتشارات  FDA، به DrBicuspid.com گفت: در حالی که چنین گزارشاتی یک منبع ارزشمند از اطلاعات هستند، این نوع سیستم گزارش دهی دارای محدودیت هایی از جمله ارائه ی اطلاعات ناقص، نادرست، بی موقع، تکراری، غیرمعتبر، یا اطلاعات غلط است.

علاوه بر این، دکتر Wong تاکید کرد که بررسی تعداد آسیب های جدی نسبت به تعداد درمانهای ایمپلنتی که در سال انجام می شود، اهمیت دارد. تحقیقات نشان می دهد که در حدود ۵ تا ۱۰ درصد از ایمپلنت ها در نهایت شکست می خورند، درصدی که دکتر وانگ به بیماران خود می گوید و این درصد تایید می کند که این روش درمانی یک روش محافظه کارانه است.

او گفت: میزان موفقیت ایمپلنت در افراد مبتلا به بیماری های متابولیکی، افراد مبتلا به دیابت، افرادی سیگاری، افراد مبتلا به پوکی استخوان، ممکن است پایینتر از بزرگسالان جوان تر و سالم باشد، اما به طور متوسط، ما در طی ۱۰ سال، ۹۰٪ تا ۹۵٪ موفقیت داریم.

جلوگیری از عدم موفقیت ایمپلنت

دکتر Wong می گوید: دندانپزشکان می توانند اقداماتی را جهت کاهش میزان عدم موفقیت ایمپلنت انجام دهند. به عنوان مثال، داشتن یک تاریخچه ی دقیق پزشکی و دندانپزشکی از بیمار بسیار مهم است، زیرا می توانند از علت اولیه ی از دست دادن دندان در وهله اول مطلع شوند. استراتژی درمان برای کسی که یک دندان خود را به یک دلیل بیولوژیک مانند بیماری پریودنتال از دست داده است، با استراتژی درمان برای کسی که دندان خود را به دلیل یک عامل بیومکانیکی مانند ساییدن دندانها بر هم، از دست داده ، متفاوت است.

او خاطر نشان کرد که برخی از انواع ایمپلنت ها نیز از نظر اسئواینتگریشن بهتر از سایر انواع هستند. ایمپلنت های تیتانیومی و ریشه ای شکل با سطوح زبر، از نظر اسئواینتگریشن برتر هستند.

به گفته ی دکتر Wong ، در نهایت، آموزش صحیح و صبر و شکیبایی دو کلید موفقیت در جراحی است.

او گفت: ما همیشه در حال عجله هستیم و بیماران ما نیز همیشه در چنین عجله ای بسر می برند. آنها می گویند: آیا می توانید این کار را در طی دو ماه به جای سه انجام دهید؟ آیا می توانید دندان را در همان لحظه قرار دهید؟ ، اما من توصیه می کنم که محافظه کارانه عمل کنید، اجازه دهید ترمیم با روند طبیعی خود انجام شود تا نتایج خوبی را در دراز مدت بدست آورید.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=bai&pag=dis&ItemID=324707