Home / خبرها / استفاده ی بیش از حد از کامپیوتر می تواند بر سلامتی دهان و دندان تاثیر گذارد

استفاده ی بیش از حد از کامپیوتر می تواند بر سلامتی دهان و دندان تاثیر گذارد

۸ جولای ۲۰۱۹ – ورشو، لهستان: مدتها است که در مورد صرف زمان بیش از حد با دستگاه های کامپیوتری و اثرات نامطلوب آنها بر سلامت، بحث می شود. محققان لهستانی در یک مطالعه ی جدید دریافتند که استفاده از کامپیوتر بمدت ۳ ساعت یا بیشتر توسط نوجوانان کافی است تا سلامت دهان و دندانهای آنها را به خطر اندازد.

محققان از طریق پرسشنامه ی وضعیت اجتماعی-اقتصادی و رفتارهای مرتبط با سلامت، از ۱۶۱۱ فرد ۱۸ ساله ی لهستانی اطلاعاتی را جمع آوری کرده و پس از آن وضعیت بالینی دندان ها و لثه های شرکت کنندگان را ارزیابی نمودند. نتایج نشان داد کسانی که زمان بیشتری را با کامپیوتر صرف می کنند، احتمال کمتری دارد که دندان های خود را مسواک کنند، نخ دندان بکشند و به دندانپزشک مراجعه کنند. این یافته ها مخصوصا برای پسران که زمان زیادی را صرف کامپیوتر می کردند، شدیدتر بود: احتمال این که آنها دندان های خود را دو بار در روز مسواک کنند، ۵۰٪ کمتر بود.

پروفسور  Jacek Tomczyk، محقق ارشد و مدیر موسسه ی اکولوژی و بیوتکس در دانشگاه Cardinal Stefan Wyszyński  در ورشو، گفت: نتایج پژوهش ما نشان می دهد که رابطه ی واضحی بین زمان صرف شده با کامپیوتر و سلامت دهان وجود دارد، مطالعه ی ما نشان داد جوانانی که اغلب وقت خود را در مقابل کامپیوتر می گذرانند، عادات غذایی بدی دارند و رفتارهای بهداشت دهان و دندان آنها ضعیف است که هر دو بر سلامت دهان و دندان آنها تاثیر می گذارد.

به گفته ی  Tomczyk، آموزش در مورد بهداشت دهان و دندان عامل مهمی است. او معتقد است که کسانی که زمان زیادی را صرف کار با دستگاه های کامپیوتری می کنند، باید آگاهی داشته باشند که چنین رفتاری می تواند سبب ایجاد عادات بد غذایی و بهداشت ضعیف دهان و دندان شود. وی افزود: علاوه بر این، عادت هایی که در دوران نوجوانی بوجود می آیند معمولا در بزرگسالی نیز ادامه می یابند. ما ممنوعیت استفاده از کامپیوتر را پیشنهاد نمی کنیم، اما در مورد این موضوع باید بیشتر صحبت شود و دانش و آگاهی بیشتری را باید در اختیار نوجوانان و خانواده های آنها قرار دهیم.

این مطالعه با عنوان “استفاده ی بیش از حد از کامپیوتر یک رفتار مخاطره آمیز برای بهداشت دهان و دندان جوانان ۱۸ ساله در لهستان: یک مطالعه مقطعی” در روز ۱ مه ۲۰۱۹ در  مجله ی Clinical and Experimental Dental Research به صورت آنلاین منتشر شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/excessive-computer-use-can-impact-oral-health-study-finds/