Home / خبرها / درمان کانال ریشه در برابر کشیدن دندان و جایگزینی با ایمپلنت دندان

درمان کانال ریشه در برابر کشیدن دندان و جایگزینی با ایمپلنت دندان

۱۰ جولای ۲۰۱۹- بریزبان، استرالیا: درمان کانال ریشه (RCT) یا کشیدن، کدام یک بهتر است؟ این یک سوال رایج است که اکثر بیمارانی که با درد دندان به دندانپزشک مراجعه می کنند، می پرسند. بیایید این دو گزینه را برای یک دندان بشدت عفونی بررسی کنیم.

آسیب به بافت دندان

چهار نوع بافت اصلی، دندان انسان را تشکیل می دهند. مینا که سخت ترین بافت دندانی و در واقع سخت ترین بافت در بدن انسان است خارجی ترین لایه ی دندان را تشکیل می دهد. نرمترین بافت در مرکز دندان قرار دارد و حاوی رگ های خونی، اعصاب و سایر انواع بافت ها است. این بافت نرم تا درون ریشه ،- محفظه ای معروف به کانال ریشه- گسترش می یابد.

بافتهای سخت بخوبی از دندان محافظت می کنند، اما یک ترک یا یک فرسایش عمیق می تواند سبب عفونی شدن بافت نرم دندان و ایجاد درد شود. یک کانال ریشه ی عفونی می تواند باعث آبسه و تورم شود. عفونت می تواند به صورت و گردن گسترش یابد. در این مرحله، دندان به شدت آسیب دیده است. یک دندان عفونی باید توسط دندانپزشک در اسرع وقت درمان شود.

با عفونت شدید، گاهی اوقات روش RCT برای از بین بردن باکتری ها از کانال ریشه انجام می شود. هدف از این روش جلوگیری از عفونت مجدد و حفظ دندان طبیعی است.

روش  RCT

دندانپزشک هنگام معاینه ی دندان، تاریخچه ی دندان را در نظر گرفته و تصاویر رادیوگرافی را برای بررسی اینکه آیا دندان قابل بازیابی است، بررسی خواهد کرد. اگر دندان به RCT نیاز داشته باشد، این روش می تواند باکتری ها را از کانال ریشه های عفونی حذف کند. این کار ممکن است از عود مجدد عفونت جلوگیری کند و دندان را نجات دهد. در  RCT، دندانپزشک دندان را برای دسترسی به پالپ دندان دریل می کند، سپس بافت مرده یا عفونی را از کانال خارج می سازد و داخل کانال را پاک می کند و سرانجام آن را مهر و موم می کند. این فرایند می تواند ساختار دندان را شکننده کند و ممکن است نیاز به درمان بیشتر از قبیل استفاده از یک روکش دندان باشد.

RCT ، دندان را تعمیر می کند. دندانپزشکان از این تکنیک برای نجات یک دندان به شدت پوسیده یا عفونی استفاده می کنند. با این حال، هنگامی که دندان به گونه ای آسیب دیده است که نمی توان آن را نجات داد، کشیدن و جایگزینی آن با یک دندان مصنوعی ممکن است تنها گزینه باشد.

معضل: تعمیر یا جایگزینی؟

زمانی که دندانپزشک از موفقیت RCT اطمینان کافی ندارد، برای بعضی از بیماران، تصمیم گیری بین RCT  یا کشیدن دندان مشکل می شود. طیفی از آسیبهای دندانی وجود دارد: از پالپ کمی آسیب دیده تا پالپ به شدت آسیب دیده . زمانیکه پالپ اندکی آسیب دیده باشد، RCT به طور کلی دارای سطح بالایی از موفقیت خواهد بود. با این حال، با حرکت به سوی انتهای دیگر طیف آسیب، میزان موفقیت RCT کاهش می یابد. آسیب گسترده می تواند سبب عدم موفقیت RCT در مرحله ی بعد شود. ممکن است لازم باشد  RCT تکرار یا دندان کشیده شود.

RCT  ممکن است خط اول درمان برای نجات یک دندان طبیعی و جلوگیری از کشیدن آن باشد. بسیاری از دندانپزشکان با این رویکرد موافق هستند و دلیل آنها این است که حتی با بهترین تکنولوژیهای امروزی هنوز گزینه ای کامل و بدون نقص برای جایگزینی دندان طبیعی وجود ندارد. هیچ یک از انواع دندان های مصنوعی حس یا عملکرد یک دندان طبیعی را ندارند. بنابراین، بسیاری معتقدند که باید تا زمانی که ممکن است دندان طبیعی فرد حفظ شود.

RCT  و روکش” یا ایمپلنت؟

هنگامی که RCT با یک روش ترمیمی مناسب مانند روکش ترکیب می شود، ساختار دندان می تواند مجددا نسبتا قوی گردد. با این حال، جایگزینی دندان با ایمپلنت دندان نیاز به نگهداری قابل توجهی دارد؛ برای مثال، غذاهای خاصی وجود دارد که باید از مصرف آنها اجتناب شود.

درد  RCT

برخی از بیماران از RCT می ترسند زیرا فکر می کنند که این روش دردناک است، RCT خود یک روش بدون درد است که عموما تحت بیحسی موضعی انجام می شود. احساسی که بیمار در حین و بعد از انجام این روش دارد مشابه با جایگزینی یک پر کردگی قدیمی است.

درد ناشی از کشیدن دندان

کشیدن دندان یک درمان جایگزین برای RCT است. کشیدن دندان می تواند تحت بیحسی موضعی انجام شود و به عنوان یک روش بدون درد شناخته می شود؛ با این حال، کشیدن دندان به عنوان جراحت زا ترین روش دندانپزشکی محسوب می شود. اکثر کشیدن ها بدون عوارض انجام می شوند. بعد از اینکه دندان کشیده شد، بیمار تا حدی درد خواهد داشت. کشیدن دندان ممکن است گاهی اوقات منجر به ایجاد سوکت خشک شود که نیاز به درمان توسط دندانپزشک دارد.

هزینه ی درمان

کشیدن دندان و قرار دادن ایمپلنت گران تر از RCT و قرار دادن روکش است اما از نظر زمانی RCT و قرار دادن روکش سریعتر انجام می شود.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/root-canal-therapy-versus-dental-implant/