Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / تجویز آنتی بیوتیک ها در دندانپزشکی بیش از حد و اغلب سلیقه ای صورت می گیرد

تجویز آنتی بیوتیک ها در دندانپزشکی بیش از حد و اغلب سلیقه ای صورت می گیرد

۹ جولای ۲۰۱۹- استفاده از آنتی بیوتیک ها موضوع بحث برانگیزی است. در یک مطالعه که اخیرا انجام گردید، ضرورت استفاده از آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عفونتهای ایمپلنت دندان مورد بررسی قرار گرفت. نویسنده ی ارشد این مقاله، دکتر Ismael Khouly ، دانشیار مرکز تحقیقات بالینی بلواستون در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه نیویورک و همکارانش دریافتند که استفاده ی پیشگیرانه از آنتی بیوتیک ها تاثیری بر عوارض پس از جراحی ایمپلنت دندان در بیمارانی که به طور کلی سالم هستند، ندارد. در ادامه در مصاحبه ای با دکتر Khouly ، در مورد این موضوع بیشتر صحبت می کنیم.

دکتر Khouly ، چرا شما بر روی این موضوع در مطالعه خود تمرکز کردید؟

ما تصمیم گرفتیم یک بررسی سیستمیک بر روی این موضوع انجام دهیم زیرا در حال حاضر هیچ دستورالعمل بالینی مشخصی برای استفاده ی پیشگیرانه از آنتی بیوتیکها(antibiotic prophylaxis) در پروسیجرهای جراحی ایمپلنت دندان، وجود ندارد و از سوی دیگر مشکلات مرتبط با استفاده ی اشتباه و بیش از حد از آنتی بیوتیک ها، و خطرات مرتبط با تجویز آنها، نگرانی های زیادی را ایجاد نموده است.

در هنگام بررسی مقالات، متوجه شدم که دستورالعمل های موجود در مورد استفاده ی پیشگیرانه از آنتی بیوتیکها اغلب بر عفونت پس از عمل برای افرادی که جراحیهایی، مانند آرتروپلاستی هیپ و زانو داشته اند، مبتنی می باشد. بنابراین، ما تصمیم گرفتیم بررسی سیستمیک خود را بر روی antibiotic prophylaxis بمنظور جلوگیری از عفونت زخم جراحی ایمپلنت دندان بجای جلوگیری از نارسایی ایمپلنت، متمرکز کنیم.

علاوه بر این، ما بررسی کردیم که آیا رژیمهای خاص درمان با آنتی بیوتیکها از نظر نوع آنتی بیوتیک، دوز و مدت زمان استفاده برای دستورالعمل های بالینی مبتنی بر شواهد خاص، تصدیق شده است؟ هدف ما کسب اطلاعات بیشتر و کمک به دندانپزشکان برای انتخاب آنتی بیوتیک مناسب در دوز مناسب و برای مدت زمان مناسب و شناسایی مواردی بود که نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک در پروسجرهای ایمپلنتهای دندانی لازم باشد و همچنین کمک به شناسایی شرایط بالینی که تجویز آنتی بیوتیکها برای آن شرایط توصیه می شود.

آیا می توان گفت که معمولا آنتی بیوتیک ها بیش از حد تجویز می شوند؟

براساس مطالعه ای که اخیرا در  JAMA Network Openمنتشر گردید، متاسفانه، آنتی بیوتیک ها اغلب به صورت دلخواه و اغلب بطور غیر ضروری در دندانپزشکی تجویز می شوند. این موضوع مهم است زیرا حدود ۱۰٪ از آنتی بیوتیک های مورد استفاده در ایالات متحده توسط دندانپزشکان تجویز می شوند. بنابراین، ما باید رهنمودهای بالینی را برای استفاده ی منطقی از آنتی بیوتیک ها بر اساس شواهد قوی تدوین نماییم و استفاده ی ناصحیح از آنتی بیوتیک ها را کاهش دهیم.

دندانپزشکان چگونه می توانند از این وضعیت مطلع شوند؟

هر پزشک متخصص در انجام اعمال جراحی ایمپلنت دندان باید مراقب باشد که متغیرهای اخلالگر را در هنگام تجویز آنتی بیوتیک در جراحی ایمپلنت دندان نادیده نگیرد. پزشکان باید درک کنند که عوارض بعد از عمل در دندانپزشکی ایمپلنت مانند عفونت پس از عمل و نارسایی و عدم موفقیت ایمپلنت به احتمال زیاد به چندین علت رخ می دهند و شامل عوامل خطر مختلفی می شود که می توانند به پزشک، محیط یا بیمار مربوط باشند. علاوه بر این، عدم موفقیت زودهنگام ایمپلنت ممکن است به دلایلی غیر از عفونت بعد از عمل، مانند مشکلات مرتبط با عمل جراحی رخ دهد، همانطور که در مطالعه ی یک گروه بین المللی در مطالعه ی آنتی بیوتیکها در ایمپلنتولوژی بیان شده است.

چه توصیه هایی به دندانپزشکان در مورد تجویز آنتی بیوتیک برای جراحی های ایمپلنت در آینده دارید؟

با در نظر گرفتن محدودیت های بررسی سیستماتیک ما، به نظر می رسد که آنتی بیوتیک پروفیلاکسی نمی تواند از عوارض بعد از عمل جراحی ایمپلنت دندان جلوگیری کند. با این حال، و همانطور که در مطالعه ما بیان شد، توصیه ی ما این است که تا زمانی که چنین شواهدی ارائه شود، دندانپزشکان فواید (یا عدم وجود) آنتی بیوتیک پروفیلاکسی را برای هر بیمار با توجه به سابقه پزشکی و پیچیدگی جراحی او ارزیابی کنند و نتایج این مقاله را برای بیمارانی که بطور کلی سالم هستند در نظر داشته باشند و همچنین خطرات ناشی از مصرف آنتی بیوتیکها را جدی بگیرند.

یادداشت سردبیر: مطالعه ی گروه دکتر Khouly  با عنوان ” آنتی بیوتیک پروفیلاکسی برای جلوگیری از عفونت ایمپلنت دندان در بیمارانی که بطور کلی سالم هستند توصیه نمی شود، یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز ” در شماره آوریل ۲۰۱۹ مجله ی Clinical Oral Investigations منتشر شده است.

منبع:

https://am.dental-tribune.com/news/interview-antibiotics-are-often-overprescribed-in-an-arbitrary-manner-in-dentistry/