Home / خبرها / وجود DNA ویروس پاپیلومای انسانی در دهانشویه ممکن است یک نشانگر زیستی برای سرطان سر و گردن باشد

وجود DNA ویروس پاپیلومای انسانی در دهانشویه ممکن است یک نشانگر زیستی برای سرطان سر و گردن باشد

۱۲  جولای ۲۰۱۹- بالتیمور، آمریکا: محققان دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز در مطالعه ی اخیر، استفاده از دهانشویه را برای تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) برای کمک به پیش بینی خطر عود سرطان سلول سنگفرشی سر و گردن و مرگ مرتبط با آن بررسی کردند. به عنوان یک نتیجه از یافته های جالب این پژوهش، محققان معتقدند که اگرچه به تحقیقات بیشتری نیاز دارند، اما تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی در دهانشویه می تواند پاسخ بیمار به درمان و تشخیص خطر پیشرفت سرطان را پیش بینی کند و بعنوان یک بیومارکر بکار رود.

در این مطالعه، محققین ۳۹۶ بزرگسال بالغ با میانگین سنی ۵۹ سال را که به سرطان دهان یا گلو(از نوع کارسینومای سلول سنگفرشی) مبتلا بودند، مورد بررسی قرار دادند. از ۳۹۶ بیمار، سرطان اوروفارنکس در ۲۰۲ نفر HPV-positive بود، سرطان حفره ی دهان و یا سرطان اروفارنکس در ۱۷۰ نفر به تازگی تشخیص داده شده بود و ۲۱۷ نفر قبلا به سرطان سلول سنگفرشی سر و گردن مبتلا بودند.

برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز، محققان نمونه های دهانشویه ی افراد را در زمان تشخیص و در پایان درمان اولیه جمع آوری نمودند. همچنین نمونه های دهانشویه ی افراد در طول پرتودرمانی بطور هفتگی جمع آوری گردید. DNA ی تومورها استخراج و تخلیص شد و نمونه های دهانشویه ی بیماران برای ۳۷ نوع HPV ، بررسی گردید. از روش واکنش زنجیره ای پلیمراز تایپ اسپسیفیک در زمان واقعی(PCR) برای تعیین مقدار ویروس استفاده شد.

محققان در ۸۰ درصد از بیماران مبتلا به سرطان HPV مثبت اوروفارینکس ،DNA  ی ویروس HPV مشابهی را که از تومور استخراج کرده بودند، در دهانشویه های بیماران نیز یافتند. به گفته ی محققان، تشخیص مستمر DNA  ی ویروسHPV  در دهانشویه ی بیمار بعد از اتمام درمان اولیه، با افزایش قابل توجه خطر عود سرطان و مرگ همراه است.

پس از دوره ی پیگیری این مطالعه به مدت حدود دو سال، محققان اظهار داشتند که ممکن است ارتباط بین وجود مستمر HPV در دهانشویه و عود سرطان را کمتر از مقدار واقعی آن تخمین زده باشند. آنها می گویند: تحقیقات بیشتری لازم است، اما این یافته ها نشان می دهد که تشخیصDNA  ویروس HPV در دهانشویه ممکن است یک شاخص زیستی امیدوار کننده برای درک پاسخ بیمار به درمان سرطان باشند.

این مطالعه با عنوان «ارتباط وجود مستمر DNA ویروس پاپیلومای دهان انسان با پیشرفت سرطان پس از درمان اولیه برای کارسینوم سلول سنگفرشی حفره دهان و اوروفارنکس» در ۲ مه سال ۲۰۱۹ در JAMA Oncology، بصورت آنلاین منتشر شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/mouthrinse-for-human-papillomavirus-dna-may-be-biomarker-in-head-and-neck-cancer/