Home / خبرها / درمان کانال ریشه از نظر بیماران از سایر پروسیجرهای دندانپزشکی بدتر نیست

درمان کانال ریشه از نظر بیماران از سایر پروسیجرهای دندانپزشکی بدتر نیست

۱۲ جولای ۲۰۱۹ – درمان کانال ریشه به اندازه ای که افراد تصور می کنند سخت تر از سایر روشهای دندانپزشکی نیست. گزارش افراد از سلامت دندان های خود نشان می دهد که بیماران دریافته اند درمان کانال ریشه بدتر از دیگر روشهای دندانپزشکی نیست، در حالیکه باور عمومی اینست که درمان کانال ریشه ناراحت کننده ترین درمان دندانپزشکی است.

دکتر Tallan Chew ، دانشجوی کارشناسی ارشد، در دانشکده دندانپزشکی آدلاید، گفت: اطلاعات مربوط به ۱۰۹۶ فرد استرالیایی در سن ۳۰-۶۱ سال، بطور تصادفی از طریق پرسشنامه ها، پرونده های دندانپزشکی و رسیدهای درمانی در سال ۲۰۰۹ جمع آوری شد. نمره ای که خود بیماران به سلامت دندان هایشان داده بودند، زمانی که برای آنها درمان دندانپزشکی انجام شده بود و دو سال بعد از آن، ارزیابی گردید. کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی دهان بیمارانی که تحت درمان کانال ریشه، قرار گرفته بودند همانند گزارش افرادی بود که تحت سایر انواع درمانهای دندانپزشکی قرار گرفته بودند.

تاثیر درمان کانال ریشه بر کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی دهان و دندان بیماران با انواع دیگر درمانهای دندانپزشکی مانند کشیدن دندان، بازسازی دندان ها، تعمیر دندان ها یا درمان لثه، درمان پیشگیرانه و جرم گیری، مقایسه شد.

هر ساله میلیونها درمان کانال ریشه در سطح جهان انجام می شود (بیش از ۲۲ میلیون نفر تنها در ایالات متحده)، که ممکن است تاثیر مثبتی بر کیفیت زندگی بیماران داشته باشد. درمان کانال ریشه، برای نجات یک دندان شدیدا پوسیده و یا عفونی انجام می شود. در طی یک پروسیجر درمان کانال ریشه، عصب و پالپ دندان حذف شده و داخل دندان تمیز و مهر و موم می گردد. اکثر افرادی که تحت درمان کانال ریشه قرار می گیرند، درد و ناراحتی زیادی را تحمل می کنند.

پروفسور Giampiero Rossi-Fedele ، یکی از نویسندگان این مقاله و سرپرست بخش اندودنتیکس در دانشکده ی دندانپزشکی آدلاید می گوید: علاقه ی متخصصان دندانپزشکی به درک تاثیر بیماری های دهان و دندان و درمانهای مرتبط با آن، مانند درمان کانال ریشه، بر کیفیت زندگی بیماران افزایش یافته است. یک دیدگاه بیوسایکوسوشال از سلامت، به طور فزاینده ای جایگزین یک مدل کاملا بیومدیکال شده است. در حال حاضر ما معتقدیم که نتایج درمان باید مجددا از دیدگاه بیمار با استفاده از گزارش افراد بررسی شود، زیرا این گزارشات بیانگر درک بیماران از نتایج درمان و تاثیر آن بر سلامت عمومی آنها بطور دقیق تر است. در حال حاضر نتایج درمانی گزارش شده توسط بیمار، نه نتایج درمان از دید درمانگر، عامل اصلی پیش برنده ی نیازهای درمانی است.

پروفسور Rossi-Fedele گفت: با این تغییر نگرش، دیدگاه های بیماران و بستگانشان، عوامل مهمی برای شناسایی نیاز به درمان، برنامه ریزی درمان و تعیین نتایج هر مداخله ی بهداشتی به عنوان بخشی از تصمیم گیری مشترک، هستند.

نتایج این مطالعه در مجله اندودنتیکس منتشر شده است.

منبع:

Journal of Endodontics (2019). DOI: 10.1016/j.joen.2019.05.002

https://medicalxpress.com/news/2019-07-root-canal-bad.html