Home / خبرها / بنیاد بهداشت دهان و دندان، دستورالعمل های روشنی را برای استفاده از چسب دندان مصنوعی ارائه نمود

بنیاد بهداشت دهان و دندان، دستورالعمل های روشنی را برای استفاده از چسب دندان مصنوعی ارائه نمود

۱۸ جولای ۲۰۱۹- موسسه خیریه ی “بنیاد بهداشت دهان و دندان”، در انگلستان که هدف آن بهبود تندرستی افراد با کاهش آسیب های ناشی از بیماری های دهان است، دستورالعمل های روشن، ساده و علمی را در مورد استفاده از چسب دندان مصنوعی ارائه کرده است. توصیه های یکپارچه ی این بنیاد به متخصصان دندانپزشکی کمک می کند که بر اساس این روشها و اصول، بیماران کاملا بی دندان را در مورد استفاده از چسب دندان مصنوعی راهنمایی کنند. این دستورالعمل ها که توسط یک کار گروه جهانی تدوین شده است، بخشی از یک پروژه ی تحقیقاتی با پشتیبانی GlaxoSmithKline Consumer Healthcare  بود.

انتظار می رود تا سال ۲۰۵۰، دو میلیارد نفر در جهان به سن ۶۰ سالگی و بالاتر برسند( بیش از دو برابر آمار فعلی این گروه سنی). بنابراین شمار افرادی که از دندانهای مصنوعی در سالهای آتی استفاده خواهند کرد افزایش می یابد، با این حال، در حال حاضر در مورد استفاده ی مناسب از چسب های دندان مصنوعی، دستورالعمل های کمی وجود دارد و بسیاری از افراد دارای دندان مصنوعی از نوع چسبی که باید استفاده کنند، مقدار و دفعات استفاده از آن، نحوه استعمال و حذف آن، چیز زیادی نمی دانند. علاوه بر این، مشاوره های اندکی که به این بیماران ارائه می شود، فوق العاده متفاوت هستند. این موضوع تاثیر منفی زیادی بر کیفیت زندگی، کیفیت رژیم غذایی و رفاه عمومی آنها بر جا می گذارد.

اخیرا یک کار گروه از کارشناسان کشورهای انگلستان، ایالات متحده، یونان، ژاپن و سوئیس بررسی جامعی را بر روی مطالعات علمی موجود در این زمینه انجام داده و مجموعه ای روشن از دستورالعمل های مربوط به استفاده ی بهینه از چسب دندان مصنوعی را برای متخصصان مراقبت های بهداشتی دندانپزشکی، مراقبین و بیماران تدوین کردند. این دستورالعمل ها به عنوان یک مقاله ی سفید با عنوان «دستورالعمل استفاده از چسب های دندان مصنوعی و مزایای آن برای سلامت عمومی دهان و دندان» منتشر شد. در ادامه خلاصه ای از آن را برای شما آورده ایم:

  1. اطمینان حاصل کنید که پروتز شما تمیز و خشک است. سپس مقدار کمی از چسب دندان مصنوعی را به زیر آن بمالید. این کار فقط یک بار در روز لازم است.
  2. پس از قرار دادن پروتز در دهان، به مدت چند ثانیه محکم دهان خود را ببندید. اگر کرم چسبنده سرریز شد، به معنای اینست که مقداری که استفاده نموده اید بیش از حد بوده است. چسب اضافه را حذف کنید. به هیچ وجه آن را نبلعید و برای مدت ۵ دقیقه غذا یا نوشیدنی مصرف نکنید.
  3. قبل از رفتن به رختخواب، پروتز خود را از دهان بیرون بیاورید. آن را تمیز کنید و هر گونه چسب را از زیر دندان مصنوعی و داخل دهان خود کاملا تمیز نمایید.
  4. بطور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا دهان و پروتز شما را بررسی کند.

این گام های ساده می تواند حفظ و ثبات پروتزها را بهبود بخشد، اعتماد به نفس و راحتی بیشتری را برای مصرف کنندگان فراهم کند، و به کاهش یا حذف بقایای مواد غذایی زیر پروتزهای دندانی کمک نماید. دکتر Nigel Carter ، OBE، مدیر اجرایی بنیاد بهداشت دهان و دندان، اظهار داشت: کمبود دستورالعملهای واضح در این زمینه، سبب سردرگمی دارندگان دندان مصنوعی برای استفاده از چسب شده بود. شواهد روشن است؛ استفاده از چسب می تواند باعث ثبات بهتر پروتز در دهان شود و مزایایی را از نظر عملکرد، اعتماد به نفس و آسایش، برای این افراد بهمراه داشته باشد. این دستورالعمل های جدید به متخصصان دندانپزشکی اطمینان می دهد که چگونه و چه زمانی استفاده از چسب های دندان مصنوعی را برای به حداکثر رساندن مزایای آن به بیماران توصیه کنند.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/oral-health-foundation-announces-clear-guidelines-for-denture-adhesive-use/