Breaking News
Home / خبرها / از دست دادن دندان خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد

از دست دادن دندان خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد

۴ دسامبر ۲۰۱۹ – محققان دانشگاه Malmö ، ارتباط مستقیمی را بین پریودنتیت، کلسیفیکاسیون شریان کاروتید و بیماری های قلبی شناسایی کردند. بر همین اساس، محققان بر اهمیت همکاری نزدیک تر گروه های دندانپزشکی و پزشکی تأکید کردند.

این تحقیق که توسط دانشجوی دکترا Viveca Wallin Bengtsson انجام شده است، بخشی از مطالعات ملی سوئد بر روی پیری و مراقبت (SNAC) است. هدف از این مطالعه، شناسایی نیاز به مراقبت در افراد مسن در طول زمان است. هدف اصلی این مقاله، بررسی رابطه ی بین پریودنتیت با بیماریهای قلبی عروقی و مرگ بود.

Wallin Bengtsson گفت: واضح است كه افراد مبتلا به پریودنتیت به احتمال زیاد به بیماری های قلبی عروقی مبتلا می شوند و همچنین در معرض خطر مرگ بالاتری هستند.

Wallin Bengtsson ، در حالی که به عنوان یک متخصص دندانپزشکی کار می کرد، به بررسی رابطه ی بین آترواسکلروز و پریودنتیت و ارتباط کلسیفیکاسیون هایی که در طول ۱۳ سال بر روی تصاویر اشعه X دیده می شد با شروع سکته مغزی و / یا بیماری های قلبی عروقی، پرداخت.

هدف دیگر این تحقیق، بررسی خطر وقوع سکته مغزی ایسکمیک یا مرگ در طی یک دوره ی پیگیری ۱۷ ساله برای افراد مبتلا به پریودنتیت و مقایسه ی آن با افراد بدون پریودنتیت بود. برای این منظور، افرادی با سن ۶۰ سال و بالاتر که ساکن منطقه Karlskrona بودند،- تنها مکانی که در مطالعه ی SNAC ، بر خدمات دندانپزشکی نظارت می شد-، در این مطالعه شرکت کردند.

Wallin Bengtsson با استفاده از تصاویر پانورامای اشعه ی X دندان، وجود کلسیفیکاسیون و میزان استخوان اطراف دندان ها را مورد بررسی قرار داد و گفت: توانایی انجام چنین مطالعات پیگیرانه ی طولانی مدتی، بی نظیر است.

مطالعه او نشان داد که افراد مسن مبتلا به پریودنتیت در مقایسه با افراد فاقد پریودنتیت در معرض خطر بیشتری برای مرگ قرار دارند. مبتلایان به این بیماری احتمالاً دارای کلسیفیکاسیون شریان کاروتید هستند. کلسیفیکاسیون شریان کاروتید با بیماریهای قلبی عروقی ارتباط دارد. افراد مبتلا به پریودنتیت با گذشت زمان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های ایسکمیک قلب هستند.

Bengtsson گفت: اهمیت تجزیه و تحلیل دقیق هر تصویر پانورامای اشعه ایکس توسط دندانپزشکان قابل بیان نیست. التهابی که در ارتباط با پریودنتیت ایجاد می شود می تواند منجر به رسوب چربی و پلاک در سایر شریان های بدن شود.

وی گفت: دهان بخش مهمی از بدن ماست. بنابراین خدمات دندانپزشکی و پزشکی باید با هم همکاری نزدیک تری داشته باشند. هنگامی که کلسیفیکاسیون توسط تصاویر اشعه ایکس دندانی تشخیص داده می شود، بیمار باید از آن مطلع شود و برای پیگیری بیشتر به بخش خدمات پزشکی ارجاع داده شود. همکاری نزدیکتر گروه های پزشکی و دندانپزشکی همچنین به بهبود مراقبتهای پیشگیرانه از مشکلات دهان و دندان کمک می کند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2019-12-tooth-loss-cardiovascular-diseases.html