Breaking News
Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / آنچه باید در مورد ضایعه ی زبان شیار دار دانست

آنچه باید در مورد ضایعه ی زبان شیار دار دانست

زبان به طور کلی صاف و عاری از شیارهای قابل توجه است. زبان شیار دار یا fissured tongue به ایجاد یک یا چند شیار در بخش بالای زبان اطلاق شود. زبان شیار دار نه مسری است و نه دردناک، با این حال، شرایط دیگری، مانند “زبان جغرافیایی” یا گیر کردن مواد غذایی در شیار زبانی، می تواند باعث ایجاد درد شود.

زبان شیار دار یک وضعیت شایع است. تقریباً ۵٪ از مردم آمریكا با آن روبرو هستند و این تعداد در كشورهای مختلف جهان به میزان قابل توجهی متفاوت است. زبان شیار دار ممکن است بدون هیچ دلیل واضحی ایجاد شود، اما ممکن است به دلیل بیماریهای اساسی در برخی افراد ایجاد شده باشد، که باید توسط پزشک یا دندانپزشک بررسی گردد.

زبان شیاردار چیست؟

زبان شیاردار به حالتی گفته می شود که یک یا چند شیار روی سطح زبان ظاهر شود. این شیارها می توانند کم عمق یا عمیق باشند. معمولاً شکاف اولیه در وسط زبان ایجاد می شود. در بعضی موارد، شکاف ها ممکن است بزرگ و عمیق باشند، و باعث می شود زبان به بخش های جدا از هم تقسیم شود. همچنین ممکن است زبان ظاهری ترک خورده پیدا کند. گاهی فردی که دچار زبان شیاردار شده است ممکن است در صورت گیر کردن غذا در یکی از این شیارها احساس درد کند.

گاهی ممکن است فرد “زبان جغرافیایی” داشته باشد. زبان جغرافیایی هنگامی است که تکه هایی از زبان عاری از پاپیلاها می شوند،- پاپیلاها برآمدگی های ریز روی سطح زبان هستند-. هنگامی که فرد دچار این وضعیت می گردد، تکه های صاف و قرمز که غالباً مرزهایی دارند، جایگزین پاپیلاها می شوند. به دلیل شباهت زبان این افراد به نقشه، به این وضعیت زبان جغرافیایی می گویند.

زبان شیاردار در افراد مسن رایج است، اگرچه هر کسی می تواند به آن مبتلا شود. همچنین ایجاد زبان شیاردار در مردان نسبت به زنان شایع تر است.

علل

پزشکان مطمئن نیستند که چه عواملی باعث شیار دار شدن زبان می شود. با این وجود، ممکن است یک ارتباط ژنتیکی وجود داشته باشد، به این معنی که افراد خاصی بیشتر احتمال دارد به این وضعیت مبتلا شوند.

یک مقاله که در Allied Academics منتشر شده است، به فراوانی زبان شیاردار در افراد آفریقای جنوبی و فلسطین اشغالی پرداخته است. در آفریقای جنوبی، فقط ۰٫۶٪ از مردم زبان شیار دار داشتند، در حالی که تقریباً در ۶/۳۰ درصد از مردم فلسطین اشغالی، زبان شیاردار دیده می شد. محققان معتقدند که این می تواند گواهی بر یک عامل ژنتیکی باشد.

اما، مطالعه ای که در آفریقای جنوبی انجام شده بود، بر روی كودكان صورت گرفت و بنابراین نمی تواند بیانگر وضعیت زبان شیاردار در كل جمعیت این کشور باشد. با این حال، این ایده که یک مؤلفه ی ژنتیکی ممکن است نقشی در ایجاد زبان شیار دار داشته باشد، همچنان محتمل است.

زبان شیاردار اغلب در کودکی ظاهر می شود. با این حال، این وضعیت به طور معمول با افزایش سن تشدید می شود.

زبان شیاردار ممکن است با سایر شرایط از جمله: زبان جغرافیایی، گرانولوماتوز اوروفاشیال، سندرم داون، پسوریازیس پوسچولار، سندرم Melkersson-Rosenthal (یک بیماری عصبی مرتبط با فلج صورت که با تورم لب بالا و صورت همراه است)، مرتبط باشد.

سوء تغذیه نیز ممکن است باعث بروز زبان شیاردار شود، اما این کمتر رایج است.

درمان

زبان شیار دار معمولاً نیازی به درمان ندارد. غالباً این بیماری هیچ علامتی ندارد و ممکن است فرد تا زمانی که یک دندانپزشک در طی معاینه معمول آن را تشخیص ندهد، از این وضعیت اطلاع نداشته باشد.

در صورت گیر کردن مواد غذایی یا بقایای مواد دیگر در شیارها، معمولاً عوارضی ایجاد می شود. اگر این اتفاق بیفتد، می تواند باعث تحریک یا سوزش شود و سبب رشد باکتری ها در شیار شود. باکتری هایی که در شیارها گیر می افتند، می توانند باعث بوی بد دهان شده یا باعث پوسیدگی دندانها شوند.

در موارد شدید، کاندیدا آلبیکنس ممکن است شیارهای بسیار عمیق را آلوده کند. هرکسی که دچار این عارضه شود، نیاز به درمان با داروی ضد قارچ موضعی دارد. بهترین راه پیشگیری از ایجاد زبان شیار دار، انجام اقدامات صحیح بهداشتی دهان و دندان از جمله تمیز کردن دهان حداقل دو بار در روز و مراجعه ی منظم به دندانپزشک است.

چه زمانی باید برای این عارضه به دندانپزشک مراجعه کرد

در بیشتر موارد، زبان شیار دار باعث ایجاد علائمی نمی شود، بنابراین ممکن است فرد به این منظور به دندانپزشک مراجعه نکند، مگر اینکه درد داشته باشد. با این حال، ایده خوب اینست که دو بار در سال برای مراقبت های روتین به دندانپزشک مراجعه کنید. همچنین شما باید در صورت بروز درد یا ناراحتی دهان و دندان پایدار که با گذشت زمان از بین نمی رود، به دندانپزشک خود مراجعه کنند.

خلاصه

زبان شیار دار یک نگرانی عمده محسوب نمی شود. این بیماری در موارد نادر می تواند منجر به عوارض جزئی تا متوسط مانند بوی بد دهان، پوسیدگی دندان یا عفونت خفیف شود.

ممکن است فرد در کودکی دچار زبان شیار دار شود اما با افزایش سن، این وضعیت می تواند شدیدتر شود. زبان شیار دار معمولاً در بیشتر افراد علائم دیگری ایجاد نمی کند و درمان معمولاً شامل مراقبت روزمره از دهان و دندان است.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/327089.php