آنچه باید در مورد آبسه ی لثه بدانید

آبسه ی لثه یک برجستگی پر از چرک و متورم بر روی لثه است. این آبسه ها هنگامی تشکیل می شوند که باکتری ها در آن ناحیه تجمع یافته و باعث عفونت شوند. منطقه ی مورد نظر ممکن است دردناک یا حساس شود.

آبسه های لثه یا Gum boils نشانه ی عفونت باکتریایی هستند. آنها در افراد مبتلا به بیماری لثه یا افرادی که اخیراً جراحی دندان انجام داده اند، بیشتر دیده می شوند. در این موارد، پلاک و مواد غذایی می توانند وارد پاکتهای لثه شوند که منجر به رشد بیش از حد باکتری ها می شود.

دو نوع آبسه ی لثه وجود دارد. یک نوع آن جدی تر است و در ناحیه ای نزدیک تر به دندان تشکیل می شود. در این موارد عفونت زمینه ای که غالباً مربوط به کانال ریشه است، نیاز به توجه فوری پزشکی دارد.

عفونتهای لثه ی درمان نشده می توانند به سایر مناطق بدن گسترش یابند. به طور معمول، آنتی بیوتیک ها و روش های دندانپزشکی برای درمان آبسه ی لثه ضروری هستند. داروهای خانگی نیز می توانند ناراحتی را کاهش داده و از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کنند.

انواع آبسه ی لثه

آبسه لثه ممکن است ناشی از عفونت باکتریایی در بافت لثه باشد. نام پزشکی آن، آبسه ی پریودنتال است.

در موارد دیگر، پوسیدگی دندان یا تروما می تواند منجر به عفونت شود که در داخل دندان ایجاد می شود و به لثه ها سرایت می کند. فرد ممکن است متوجه ی آبسه ای نزدیک به دندان و احتمالاً نزدیک ریشه شود که به این نوع آبسه، آبسه پری اپیکال گفته می شود.

هرکسی که فکر کند آبسه پری اپیکال دارد، باید سریعاً به دندانپزشک مراجعه کند، زیرا ممکن است به یک درمان کانال ریشه برای نجات دندان نیاز داشته باشد.

علائم

علائم آبسه لثه عبارتند از:

 • درد، تورم و حساسیت در دهان
 • خونریزی یا تخلیه ی چرک از آبسه یا لثه ها
 • بوی بد دهان
 • حالت تهوع
 • تب
 • گوش درد

آبسه ی لثه نشانه ی عفونت است و درمان آن برای جلوگیری از شیوع عفونت به سایر قسمتهای دهان و بدن بسیار مهم است.

اگر عفونت گسترش یابد، می تواند منجر به از بین رفتن دندان شود، یا مثلاً اگر باکتری ها وارد جریان خون شوند، می تواند تهدید کننده زندگی باشند.

افراد مبتلا به آبسه ی لثه برای تشخیص و درمان باید به دندان پزشکان خود مراجعه کنند و معمولاً برای خلاص شدن از عفونت به دارو نیاز دارند. پس از پاکسازی عفونت، استفاده از داروهای خانگی می تواند باعث تسکین و جلوگیری از ایجاد آبسه ی بیشتر شود.

داروها و روشهای دندانپزشکی

برای درمان عفونت و جلوگیری از آبسه های بیشتر، دندانپزشک ممکن است یک نوع یا ترکیبی از درمان های زیر را توصیه کند:

آنتی بیوتیک ها

اولین قدم برای رفع آبسه، از بین بردن باکتری های ایجاد کننده عفونت است. از آنجایی که آبسه ها زیر خط لثه شکل می گیرند، جایی که درمان های موضعی نمی توانند به آن برسند، معمولاً باید از آنتی بیوتیکی مناسب طبق تجویز دندانپزشک استفاده شود.

جرم گیری کامل

معمولاً باکتری ها به دلیل بیماری لثه یا پوسیدگی دندان ها می توانند لثه ها را آلوده کنند. تمیز کردن عمیق و روشی به نام جرم گیری و تسطیح ریشه می تواند پلاک و جرم را از بین ببرد و به لثه ها کمک کند.

اتخاذ عادت های بهداشتی بهتر دهان اغلب می تواند به جلوگیری از بازگشت آبسه ها کمک کند.

تخلیه

ممکن است دندانپزشک ترجیح دهد که آبسه را از چرک تخلیه کند. این کار می تواند درد را تسکین دهد و موجب تسریع بهبودی ناحیه شود.

تنظیم دندان مصنوعی

آبسه های لثه بعضاً ممکن است ناشی از تحریک لثه به دلیل نامناسب بودن دندان مصنوعی کامل یا پارسیل باشد. در این شرایط دندانپزشک می تواند پروتزها را تنظیم کند تا از تحریک بیشتر جلوگیری نماید.

روشهای جراحی

اگر فردی دچار آبسه پری اپیکال، که احتمالاً به دلیل پوسیدگی دندان است، به درمان کانال ریشه برای درمان عفونت احتیاج دارد.

عفونت های شدید لثه می تواند به دندان ها و استخوان های اطراف آسیب برساند. در این موارد نادر، دندانپزشک ممکن است عمل جراحی را برای کشیدن دندان یا رفع هرگونه آسیب استخوانی انجام دهد.

مراقبت در منزل و داروهای طبیعی

غالباً آبسه ی لثه به دلیل بهداشت ضعیف دهان و دندان ایجاد می شود. مراقبت های خانگی و درمان های طبیعی می توانند علائم آبسه لثه را کاهش داده و از شکل گیری مجدد آنها جلوگیری کنند.

توجه به این نکته مهم است که داروهای خانگی به ندرت می توانند عفونت ایجاد شده را درمان کنند. معمولاً مصرف آنتی بیوتیک ها ضروری می باشد.

مراقبت از منزل می تواند شامل موارد زیر باشد:

بهداشت دهان و دندان خوب

بهداشت دهان و دندان مؤثر می تواند از آبسه لثه، بیماری لثه ، پوسیدگی دندان و سایر موارد دندانپزشکی جلوگیری یا آنها را برطرف کند. نکات زیر مهم هستند:

 • دو بار در روز مسواک بزنید
 • نخ دندان بصورت روزانه
 • حداقل دو بار در سال برای معاینه و جرمگیری به دندانپزشک مراجعه کنید
 • اجتناب از غذاها و نوشیدنی های قندی

ترک سیگار

طبق آمار موسسه ملی بهداشت (NIH)، استعمال دخانیات مهمترین عامل خطر بیماری لثه است. همچنین می تواند اثربخشی درمان بیماری لثه را کاهش دهد.

بنابراین ترک سیگار و عدم مصرف دخانیات جویدنی می تواند خطر ابتلا به بیماری لثه را کاهش داده و به بهبودی لثه ها پس از درمان کمک کند.

دهانشویه ی آب نمک رقیق

نمک به طور طبیعی ضد باکتری و ضد التهاب است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که شستشوی دهان با آب نمک رقیق می تواند سلامت لثه را بهبود بخشد و به بهبودی زخم های دهان کمک کند.

برای تهیه ی دهانشویه ی آب نمک:

 • یک قاشق چایخوری نمک را با ۱ لیوان آب گرم مخلوط کنید.
 • مخلوط را حدود ۳۰ ثانیه در دهان خود بگردانید سپس آن را از دهان خود خارج کنید.
 • روزانه ۲-۳ بار این کار را تکرار کنید.

دهانشویه پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن خواص ضد باکتریایی دارد، به این معنی که می تواند به درمان بیماری لثه که یک دلیل شایع برای آبسه ی لثه است، کمک کند.

استفاده از پراکسید هیدروژن همچنین ممکن است باعث کاهش درد و التهاب آبسه های لثه شود.

نویسندگان یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ دریافتند که شرکت کنندگانی که از دهانشویه ی پراکسید هیدروژن برای بیماری لثه ی خود استفاده می کردند، علائم بمراتب کمتری نسبت به گروه کنترل داشتند که این روش درمانی را دریافت نکرده بودند.

برای تهیه دهانشویه ی پراکسید هیدروژن:

 • یک قسمت پراکسید هیدروژن را با ۲ قسمت آب مخلوط کنید.
 • قبل از تف کردن آن، این مخلوط را برای چند ثانیه در دهان خود بگردانید.
 • روزانه دوبار این روند را تکرار کنید.

خمیر زردچوبه

زردچوبه یک ضد التهاب محبوب طبیعی است. براساس یک مطالعه، ماده فعال آن، کورکومین، ممکن است از بیماری لثه جلوگیری کند. این تحقیق نشان می دهد که استفاده از دهانشویه زردچوبه به مدت ۱ دقیقه دو بار در روز می تواند باکتری و پلاک را از بین ببرد و التهاب را کاهش دهد.

مطالعه ی دیگر گزارش داده است که زردچوبه ممکن است درد دندان را کاهش داده و به درمان بیماریهای پریودنتال کمک کند.

برای استفاده از زردچوبه برای سلامتی دهان و دندان خود، سعی کنید مقدار کمی زردچوبه را با خمیر دندان معمولی مخلوط کرده و سپس طبق معمول مسواک بزنید.

روغنهای گیاهی

روغنهای گیاهی مختلف می توانند فعالیت میکروبها را مهار کنند. مردم تمایل دارند از روغن های نعناع ، میخک یا دارچین برای حمایت از سلامت دندانهای خود استفاده کنند.

تحقیقات نشان می دهد که روغن نعناع می تواند با میکروب های بیماری زا در دهان مقابله کند. همچنین ممکن است باعث کاهش بوی بد دهان شود.

یک ماده شیمیایی موجود در روغن میخک به نام eugenol ، ماده ای رایج در محصولات و درمان های دندانپزشکی است. در مطالعه ای بر روی موش صحرایی به خواص بی حس کنندگی، ضد باکتریایی و ضد التهابی یوژنول، که ممکن است پوسیدگی دندان را درمان کند، اشاره شده است.

روغن دارچین دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است و تحقیقات نشان می دهد که ممکن است از بیماری های باکتریایی در دهان جلوگیری کند.

برای استفاده از روغنهای گیاهی برای سلامتی دهان، می توانید ۱ قطره از این روغنها را به خمیردندان معمولی یا دهانشویه ی خود اضافه کند. برای تهیه ی دهانشویه از این روغن ها، ۱ قطره روغن را با یک چهارم فنجان آب مخلوط کنید.

گزینه دیگر اضافه کردن ۱ قطره روغن به ۱ قاشق غذاخوری روغن حامل مانند روغن نارگیل است. سپس این مخلوط را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده در دهان بمالید.

بسیاری از روغن های حامل را می توانید بصورت آنلاین از تولیدکنندگان معتبر خریداری کنید.

خلاصه

آبسه ی لثه ناشی از عفونت باکتریایی است. اگر فرد مبتلا به بیماری لثه باشد یا اخیراً تحت درمان دندانپزشکی قرار گرفته باشد، احتمال بروز عفونت و تشکیل آبسه در او بیشتر است.

عفونت ممکن است در بافت لثه رخ دهد. یا ممکن است قبل از پخش شدن به لثه در دندان ایجاد شود. در این حالت، آبسه نزدیک دندان ظاهر می شود و فرد باید فوراً به دندانپزشک مراجعه کند.

برای هرکسی که دچار آبسه لثه شده است، مراجعه به دندانپزشک بسیار مهم است. بدون درمان، عفونت ممکن است به سراسر دهان و سایر نقاط بدن گسترش یابد.

در حالیکه بعید است که داروهای خانگی بتوانند عفونت را پاک کنند، اما می توانند درد را کاهش داده و از تشکیل آبسه های بیشتر جلوگیری کنند. توصیه ها شامل حفظ بهداشت دهان و دندان و استفاده از ضد میکروب های طبیعی مانند نمک و روغنهای گیاهی است.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326135.php