Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / فن آوری های دیجیتال و مواد بیولوژیکی در روشهای درمانی اختصاصی برای بازسازی استخوان

فن آوری های دیجیتال و مواد بیولوژیکی در روشهای درمانی اختصاصی برای بازسازی استخوان

سخنران دکتر کارلو مانگانو

۵ فوریه ۲۰۲۰ – دبی ، امارات متحده عربی: لزوم افزایش حجم استخوان در صورت ناکافی بودن آن، قبل یا همزمان با قرار دادن ایمپلنت برای به دست آوردن عملکرد طولانی مدت و نتیجه ای قابل قبول از نظر زیبایی شناختی، اثبات شده است. استاندارد مراقبتی برای این کار پیوند بلوک استخوانی اتوژن است. با این حال، دسترسی به بافت مورد نظر برای این پیوند محدود بوده و نیاز به یک عمل اضافی دارد که با بروز خطر عوارض همراه است. انواع مواد جایگزین استخوان، مانند مواد آلوژنیک یا زنوژنیک برای تقویت ریج در دسترس هستند، اما خطر انتقال بیماری باید در نظر گرفته شود. در دندانپزشکی ایمپلنت مدرن یا جراحی فک و صورت، اولویت باید به آن دسته از مداخلات ساده تر، کم تهاجمی تر، و با خطر عوارض کمتر که در کوتاه ترین زمان ممکن به هدف خود برسند، داده شود.

جایگزینهای ایده آل استخوان باید از لحاظ زیست سازگاری، خصوصیات osteoconductive و استحکام از وضعیت مناسبی برخوردار باشند و بتوانند به راحتی شکل مناسب را بپذیرند، و در یک دوره ی کوتاه به طور کامل جایگزین استخوان شوند. موادی با پایه ی فسفات کلسیم بیش از ۳۰ سال است که در درمان نقص های استخوان در جراحی های ارتوپدی، دندانپزشکی و جراحی فک و صورت به عنوان جایگزینهای پیوند استخوان مورد استفاده قرار گرفته اند. در چند سال گذشته، استفاده از فناوری دیجیتال در دندانپزشکی بسیار گسترده شده است و پیشرفت قابل توجهی در توسعه ی تکنیک های CAD / CAM  حاصل شده است. اخیراً ، تلاش شده است که داربستها(scaffolds) بصورت سفارشی ساخته شوند که این امکان را فراهم می کند که پیوند استخوان برای برنامه های خاص یا حتی برای بیماران خاص، با استفاده از روشهایی با کمک کامپیوتر هدایت و انجام شود.

همین مفاهیم برای تولید ایمپلنت های دندانی یا ایمپلنتهای فک و صورت با فرم دادن مستقیم فلز با لیزر که یک روش تولید افزودنی است، کاربرد دارد. این روش در وقت صرفه جویی می کند زیرا در آن یک پرتوی لیزر با قدرت بالا به بستر پودر فلزی تابانده می شود و ذرات را طبق برنامه ای که در فایل CAD  ذخیره شده است، به هم متصل می کند. قرار دادن لایه های بعدی به شکل سه بعدی نیاز به پردازش پس از تولید را به حداقل می رساند. هم اکنون می توان ایمپلنت های دندانی، فک و صورت و ارتوپدی را بطور مستقیم بر اساس مدل های CAD تولید نمود.

در این سخنرانی پروتکل های جدید برای ساخت داربست های سفارشی ساخته شده از کلسیم فسفات یا تیتانیوم با استفاده از روش های چاپ سه بعدی برای تقویت یا ترمیم نقایص استخوان و به حداقل رساندن جراحی در هنگام وجود آتروفی شدید توصیف می شود.

درباره ی نویسنده:

Dr Carlo Mangano is a top expert in the field of implantology and, besides working in his private practice in Italy, he is an adjunct
professor at the Gabriele d’Annunzio University of Chieti–Pescara and Vita-Salute San Raffaele University in Italy. He frequently contributes to publications and presents lectures at international congresses. As a member of the Italian Academy of Osseointegration, Mangano participates in many educational extracurricular activities, and from 2020 to 2021, he will serve as the president of the Digital Dentistry Society. In the last 15 years, he has focused on 3D printing of biomaterials.

این سخنرانی با عنوان Digital technologies and biomaterials in customized therapies”” در روز ششم فوریه در DDS Forum, Hall A، از ساعت ۹:۴۵ تا ۱۰:۳۰ برگزار می گردد. اطلاعات بیشتر در مورد این سخنرانی متعاقبا گزارش خواهد شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/digital-technologies-and-biomaterials-in-customised-therapies-for-bone-reconstruction/