Home / خبرها / یک مورد رشد بیش از حد مو در لثه های زنی در ایتالیا گزارش شد

یک مورد رشد بیش از حد مو در لثه های زنی در ایتالیا گزارش شد

۱۰ فوریه ۲۰۲۰ – یک زن در ایتالیا، اولین مورد شناخته شده از رشد بیش از حد مو در لثه ها است. بر اساس یک مطالعه موردی که در شماره ی فوریه ژورنال Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, and Oral Radiology منتشر شد، این ششمین مورد مستند هیرسوتیسم لثه ای در جهان است که البته با موارد پیشین از چند جهت تفاوت دارد.

نویسندگان نوشتند: در این مورد که یک زن ۲۵ ساله را درگیر کرده است، موهای بی شماری شبیه به مژه از لثه های فک بالا و فک پایین او خارج می شود، این مورد تاکنون بی نظیر بوده است، زیرا تمام موارد شناخته شده ی دیگر در مردان گزارش شده و در همه ی موارد، جز یک مورد، فقط موهای موضعی تنها در حفره ی دهان یافت شده است.

نویسندگان به رهبری دکتر Khrystyna Zhurakivska ، از گروه پزشکی بالینی و آزمایشگاهی دانشگاه Foggia در ایتالیا گفتند: ما مورد بسیار نادر یک خانم ۲۵ ساله با موهای بیشمار که در لثه های فک بالا و فک پایین او رشد کرده است را گزارش نمودیم (Oral Surg Oral Med Oral Med Pathol Orath Radiol ، فوریه ۲۰۲۰ ، جلد ۱۲۹: ۲ ، صفحه e200-e203). آنها افزودند: مورد ارائه شده در اینجا اولین موردی است که در یک زن گزارش شده است.

چگونه شروع شد

هنگامی که این زن ۱۹ ساله بود، ابتدا به پزشکان دانشگاهCampania Luigi Vanvitelli  در ایتالیا مراجعه کرده و از موهای ریزی که مستقیماً از لثه هایش در پشت دندانهای جلویی فک بالا در حال رشد بود، شکایت کرد.

پزشکان آزمایشات هورمونی و سونوگرافی او را بررسی کرده و تشخیص دادند که وی به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا می باشد، شرایطی که منجر به غلظت بالای غیر طبیعی هورمونهای مردانه در زنان می شود. زنان مبتلا به این بیماری اغلب رشد موهای ناخواسته را در مناطقی با الگوی مردانه مانند چانه و سینه تجربه می کنند. برای کنترل سطح هورمونهای مردانه، این بیمار با قرص های ضد بارداری تحت درمان قرار گرفت و پزشکان کل موهایی که در امتداد لثه های او رشد کرده بود را برداشتند. به گفته ی نویسندگان، پس از چهار ماه ادامه ی درمان با داروهای ضد بارداری خوراکی، رشد موها در لثه های وی از بین رفت.

شش سال پس از تشخیص اولیه، او با یک مورد بدتر از هیرسوتیسم لثه ای بازگشت. او به دلایلی نامعلوم از مصرف قرص های ضد بارداری تجویز شده، خودداری کرده بود و موها بر روی لثه ها و همچنین روی گردن و چانه ی او رشد کرده بودند.

پزشکان دوباره موها را برداشتند. به گفته ی نویسندگان، یک سال بعد، این زن با موهای شبیه به مژه در حال رشد در “چندین محل از دهان” ، از جمله هر دو قوس لثه بازگشت.

سایر موارد رشد مو در حفره ی دهان

هنگامی که محققان تحقیق درباره پرونده این زن را آغاز کردند، آنها موارد دیگر هیرسوتیسم لثه ای را نیز جستجو کردند. اولین مورد مستند هیرسوتیسم لثه ای مربوط به دهه ی ۱۹۶۰ میلادی بود و آنها فقط توانستند ۵ نفر دیگر را پیدا کنند که همه آنها مردان بین ۱۱ تا ۵۷ سال بودند. در دو مورد، محققان فکر می کردند که رشد مو در دهان احتمالاً با ناهنجاری غدد سباسه(sebaceous glands) مرتبط است. در یک مورد دیگر که پسری با این مشکل روبرو بود، تصور می شد این موضوع به بیماری آلوپسی پسر، مرتبط باشد. به گفته ی محققان، آخرین مورد مربوط به قرار گرفتن غیر طبیعی سلولهای سنگفرشی بود.

فرضیه های مربوط به این زن

حفره ی دهان یک ساختار پیچیده است که مراحل اولیه ی توسعه ی جنینی آن کاملاً درک نشده است. یکی از فرضیه های نویسندگان اینست که رشد موهای دهان در این خانم ممکن است به دلیل اکتوپیا باشد، یعنی وقتی بافت ها یا اندامهای در بدن جابجا شوند.

هنگامی که حفره دهان در دوره ی جنینی رشد می کند، تعداد بیشماری بافت رشد می کنند که در این میان ممکن است ناهنجاری های رشدی اتفاق بیافتد. به عنوان مثال، برخی از بافتها یا غدد سباسه به مناطقی که بطور معمول در آنجا رشد نمی کنند، مهاجرت می کنند و به طور بالقوه باعث رشد مو در مکان های غیرمعمول می شوند.

اگرچه علت هیرسوتیسم لثه ای ناشناخته مانده است، در مورد فعلی، این مهم است که یک تحقیق عمیق از سلامت سیستمیک فرد برای شناسایی مناسب ترین و قطعی ترین درمان انجام شود.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=nws&sub=rad&pag=dis&ItemID=325893