Home / خبرها / بهبود تست بزاقی برای کمک به تشخیص HPV-16

بهبود تست بزاقی برای کمک به تشخیص HPV-16

به گفته ی یک گروه بین المللی از محققان، استفاده از فناوری جداسازی اکوستوفلوئیدیک (AFS) تشخیص ویروس پاپیلوم انسانی -۱۶ که با سرطان اوروفارنکس(HPV-OPC) مرتبط می باشد را دو برابر نسبت به روشهای معمول بهبود می بخشد.

دکتر David T. W. Wong، گفت:AFS  یک فناوری قوی و مؤثر برای جداسازی وزیکولهای خارج سلولی (EV) به ویژه اگزوزوم ها از مایعات بیولوژیکی است.

همانطور که در ژورنال Molecular Diagnostics گزارش شده است، دکتر وونگ از دانشگاه کالیفرنیا و همکاران فرض کردند که اگزوزوم های بزاقی حاوی نشانگرهای مرتبط با HPV هستند، و جداسازی کارآمد اگزوزوم های بزاق از طریق جداسازی به روش AFS می تواند باعث افزایش قدرت تشخیص و پیش آگهی شود. نمونه های غنی از اگزوزوم غلیظ، تشخیص بیومارکرهای اختصاصی تومور را آسان تر می کند.

برای این تحقیق، محققان نمونه های بزاقی ۱۰ بیمار مبتلا به HPV-OPC را با استفاده از روش های سنتی تجزیه و تحلیل کردند.

دکتر Wong گفت: استفاده از AFS برای جداسازی EV از بزاق بیماران OPC ، منجر به تشخیص”  HPV-16″، یا همان سویه ی بیماریزای HPV در ۸۰٪ از بیماران OPC شد، که دو برابر بیش از تشخیص HPV-16 در بزاق این افراد بدون جداسازی EV بود( ۴۰ درصد). این موضوع دلیل منطقی علمی برای بیوپسی مایع مبتنی بر اگزوزوم بزاقی، بمنظور تشخیص زود هنگام OPC ارائه می دهد.

دکترTony Jun Huang  یکی از محققان این پژوهش از دانشگاه دوک، درهام ، کارولینای شمالی، به اشاره به سایر مزایای احتمالی این روش از جمله جداسازی خودکار و سریع اگزوزومها (کمتر از پنج دقیقه در مقایسه با تقریباً هشت ساعت با استفاده از سایر تکنولوژی ها) گفت: این تست با هزینه ی نسبتاً کم و در مراکز مراقبتی انجام می شود. این روش همچنین برای نظارت مکرر و مداوم بر پیشرفت تومور مناسب است.

وی افزود: با این ویژگی ها، فناوری آکوستوفلوئیدیک این توانایی را دارد که به طور قابل توجهی از استانداردهای فعلی صنعت فراتر رود، و نیازهای برآورده نشده در این زمینه را برطرف کرده و به تسریع تحقیقات زیست پزشکی مرتبط با اگزوزوم و کشف بیومارکرهای جدید اگزوزومال کمک کند.

محققان نتیجه گیری کردند که این روش قادر است به طور مداوم اگزوزوم ها را از نمونه های بزاقی صرف نظر از میزان ویسکوزیته و روش جمع آوری آن جدا کند. علاوه بر این ، اکثر DNA HPV16 موجود در گردش خون در فرکشن اگزوزومی وجود دارد.

دکتر وونگ اظهار داشت: به طور کلی، روش جداسازی آکوستوفلوئیدیک، روشی سریع، زیست سازگار، با عملکرد و خلوص بالا و بدون نیاز به برچسب گذاری برای جداسازی اگزوزوم از بزاق است که قدرت تشخیص را بالا می برد.

منبع:

https://www.medscape.com/viewarticle/923152