Home / خبرها / مراقبتهای منظم دندانی ممکن است به جلوگیری از سکته ی مغزی کمک کند

مراقبتهای منظم دندانی ممکن است به جلوگیری از سکته ی مغزی کمک کند

۱۲ فوریه ۲۰۲۰ – براساس دو مطالعه ی جدید پژوهشی که قرار است در کنفرانس بین المللی انجمن سکته مغزی آمریکا در فوریه ی سال جاری ارائه شود، درمان بیماری لثه ممکن است به جلوگیری از سخت شدن شریان ها و حتی سکته های مغزی ماژور کمک کند.

یک مطالعه ی تحقیقاتی که در این همایش ارائه خواهد شد- که از ۱۹ تا ۲۱ فوریه در لس آنجلس برگزار می شود- نشان داده است که احتمال سکته مغزی در بیماران مبتلا به بیماری پریودنتال به دلیل سخت شدن شریان های بزرگ مغزی در مقایسه با افراد فاقد بیماری لثه، دو برابر بیشتر است. یک مطالعه ی دیگر ارتباط بین لثه و خطر بیشتر انسداد شدید شریان های بزرگ را نشان داده است.

دکتر Souvik Sen ، نویسنده ی هر دو مطالعه و استاد نورورادیولوژی بالینی در دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای جنوبی گفت: بیماری لثه با سخت شدن و تشکیل لخته در عروق مغزی همراه است که می تواند منجر به سکته مغزی شود. یکی دیگر از مزایای مراقبت منظم از دندان ها ممکن است پیشگیری از سکته مغزی باشد.

در اولین مطالعه از داده های ۲۶۵ بیمار که بین سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ دچار سکته مغزی شده بودند، استفاده شد. محققان در این داده ها بدنبال وجود ارتباط بین بیماری پریودنتال با نوعی خاصی از سکته مغزی بودند. دکتر Sen و همكارانش دریافتند كه سكته های شریانی بزرگ به دلیل آترواسكلروز داخل جمجمه، در بیماران مبتلا به بیماری پریودنتال(لثه) دو برابر بیشتر از بیماران فاقد بیماری لثه است.

علاوه بر این، بیماران مبتلا به بیماری پریودنتال سه برابر بیشتر به نوعی از سکته مغزی دچار می شوند در آن رگ های خونی در قسمت پشت مغز دچار آترواسکلروز می گردند. ابتلا به بیماری پریودنتال در میان بیمارانی که سکته مغزی آنها در رگ های خونی بزرگ در مغز رخ داده بود، محتمل تر بود.

مطالعه دوم شامل ۱۱۴۵ شرکت کننده از مطالعه ی Dental Atherosclerosis Risk in Communities بود که هرگز سکته مغزی را تجربه نکرده بودند. محققان از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای بررسی وضعیت شریان های مغزی این افراد استفاده کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد که احتمال تنگی نسبتا شدید شریان های مغزی به دلیل تجمع پلاک در شرکت کنندگان مبتلا به بیماری لثه(ژنژیویت) در مقایسه با افراد فاقد بیماری لثه، دو برابر بیشتر بود. همچنین احتمال مسدود شدن شدید شریان های مغز در این افراد ۲٫۴ برابر بیشتر بود.

دکتر Sen گفت: سخت شدن رگ های خونی مغز یک عامل خطر برای سکته ی مغزی است که هیچ درمان خوبی ندارد. این مطالعه بیماری لثه را به سخت شدن رگ های خونی مغز پیوند می دهد. بنابراین درمان بیماری لثه، گزینه ای برای جلوگیری از سخت شدن رگ های خونی در مغز است.

توجه به این نکته ضروری است که محققان بیمارانی را که به دلیل بیماری پریودنتال دچار از دست دادن دندان شده بودند، از این مطالعه کنار گذاشتند. همچنین آنها نتوانستند یک رابطه ی علی و معلولی را بین بیماری لثه و آترواسکلروز تأیید کنند. با این وجود، دکتر Sen گفت: جالب به نظر می رسد که دو مطالعه ی متفاوت به نتیجه ی مشابهی رسیده اند. وی هم اکنون در حال انجام یک آزمایش بالینی بر اساس این یافته ها است و بنظر او جای تعجب نخواهد داشت اگر التهاب علت این ارتباط باشد.

دکتر Sen گفت: مکانیسم پیش بینی شده این است که عفونت لثه، سبب ایجاد التهاب در لثه و سایر نقاط بدن می شود. التهاب باعث افزایش رسوب کلسترول و آترواسکلروز در رگ های خونی، از جمله مغز می شود و این می تواند منجر به سکته مغزی شود، که درست شبیه به مکانیسم حمله قلبی است.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=325913