Home / خبرها / دهانشویه ی پیشرفته ی جدیدی که از نور برای از بین بردن باکتری های مضر روی دندان ها استفاده می کند

دهانشویه ی پیشرفته ی جدیدی که از نور برای از بین بردن باکتری های مضر روی دندان ها استفاده می کند

۱۳ فوریه ۲۰۱۹ – تقریباً هر فردی در جهان در برخی از برهه های زندگی خود دچار حفره های دندانی می شود و حدود ۷۰٪ از جمعیت جهان درجات مختلفی از ژنژیویت را تجربه می کنند. عفونت های دهانی و مزمن غیرمترقبه می تواند در بروز بسیاری از بیماری های جدی از جمله بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سرطان ریه نقش داشته باشند و می توانند خطر زایمان زودرس را در بین مادران باردار افزایش دهند.

مسواک زدن منظم دندانها بهترین روش برای جلوگیری از بیماری های دندانی است- اما همیشه کافی نیست. پلاک میکروسکوپی اغلب پس از مسواک زدن روی دندانها باقی می ماند.

شرکت Koite Health که توسط محققان دانشگاه Aalto و بیمارستان دانشگاه هلسینکی (HUS) راه اندازی شده است، روشی را برای حفظ بهداشت و دهان و دندان در خانه ابداع نموده است که باعث از بین رفتن باکتری های استرپتوکوک موتانس و باکتری های مسبب بیماریهای لثه می شود. به صورت علمی ثابت شده است که این نوع درمان نشانگرهای ژنژیویت اولیه و تشکیل پلاک را کاهش می دهد.

دکتر Tommi Pätilä ، جراح قلب در بیمارستان کودکان گفت: بیماری های دهان و دندان به دلیل اثر ترکیبی از جمعیت باکتری ها ایجاد می شوند و استرپتوکوک موتانس در پوسیدگی دندان نقش اصلی را بازی می کند. موتانس در پلاک، اندکی شبیه به ویلنیست اول که کنسرت را آغاز می کند، عمل می نماید. این باکتری ابتدا به دندان می چسبد، و در را بر روی سایر باکتریها می گشاید.

این روش درمانی شامل استفاده از دهانشویه ی حاوی یک ترکیب جذب کننده ی نور است. با نگهداشتن این محلول به مدت ۳۰ ثانیه در دهان، ماده ی حساس به نور موجود در دهانشویه به پلاک می چسبد. این ماده با استفاده از یک photosensitizer که بین دندان ها قرار می گیرد، فعال می شود. Dual-light therapy به مدت ۱۰ دقیقه برای کل دندانها انجام می شود. ماده ی حساس به نور در قرص جوشان یا دهانشویه به ساختارهای سطح باکتریها می چسبد. نور قرمز این ماده را فعال می کند و یک واکنش زنجیره ای را آغاز می کند که باعث از بین رفتن باکتری ها می شود.

بر اساس مطالعات انجام شده، این درمان تنها باکتریهای هدف را تحت تأثیر قرار می دهد و فلور باکتریایی موجود در دهان همچنان متنوع باقی می ماند. علاوه بر این، درمان با دو طول موج از نور، باعث مقاومت باکتریایی نمی شود.

پیش از این متخصصان پزشکی از نور برای از بین بردن باکتریها استفاده کرده اند. باکتری هایی که در دهان زندگی می کنند، می توانند با استفاده از قندهای مختلف پناهگاهی را برای خود بسازند که از آنها در برابر نور آبی آنتی باکتریال محافظت کند. با این حال، آنها قادر به مقاومت در برابر ترکیب محلول و طول موج نور دوگانه که بر ساختارهای داخلی باکتری ها تأثیر می گذارد، نیستند.

این روش درمانی با دو طول موج از نور، توسط Tommi Pätilä و Sakari Nikinmaa محقق دانشگاه Aalto ، ابداع شده است.

فوتوتراپی با طول موج دوگانه که برای مصارف خانگی طراحی شده است، بزودی در سال جاری به مصرف کنندگان عرضه می شود. دندانپزشکان در حال حاضر با کاربردهای بالینی روش های ضد باکتریایی فعال شده با نور آشنا هستند، اما نوآوری با دو طول موج(dual-light therapy) باعث افزایش چشمگیر اثربخشی این روش می شود، از سوی دیگر این روش برای اولین بار برای مصارف خانگی ارائه شده است.

این محصول جدید برای اولین بار بر روی انسان ها، با درمان دندان نیش یک سمت از دهان و عدم درمان دندان نیش طرف دیگر(به عنوان کنترل)، آزمایش گردید. تشکیل پلاک و سایر علائم بیماری لثه در سمتی از دهان که تحت فوتوتراپی قرار گرفته بود، کاهش یافت. پرفسورJukka Meurman  و Timo Sorsa ، اساتید دانشگاه هلسینکی که ارتباط بین سلامت دهان و دندان و سرطان را مطالعه کرده اند، نیز در آزمایش این روش شرکت داشتند.

محققان تأکید کردند كه بهداشت كامل دهان و دندان هنوز بهترین راه برای پیشگیری از بیماری های دهان و دندان است. فوتوتراپی با دو طول موج، به ویژه برای افرادی که دارای سویه های تهاجمی از باکتری های دندانی، بیماری های مزمن و یا مشکلی برای حفظ بهداشت دهان و دندان خود هستند( برای مثال آرتریت) و سایر گروه های ویژه شامل کودکان و افراد مبتلا به سرطان بسیار مفید است.

دکتر Nikinmaa می گوید: اگرچه مراقبت از دهان و دندان به طور کلی نسبت به گذشته بهبود یافته است، اما هزینه های بیماری های دهان و دندان در سراسر جهان حدود ۴۴۲ میلیارد دلار است.

وی اظهار داشت: ما به خصوص امیدواریم محصولی که ما تهیه کرده ایم به حفظ سلامت دهان و دندان بیماران مبتلا به سرطان که تحت معالجات شدید قرار دارند و همچنین به جلوگیری از بروز بیماریهای لثه در بیماران دیابتی، کمک کند. دیابت خطر ژنژیویت را ده برابر نسبت به افراد عادی افزایش می دهد. این محصول همچنین برای تمیز کردن و حفظ سلامت روزانه ی دهان و دندان مناسب است.

اولین مقالات تحقیقاتی در این زمینه برای ارزیابی ارسال شده اند و نسخه های اولیه در [۱]Biorxiv در دسترس می باشد.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2020-02-high-tech-mouthwash-bacteria-teeth.html

 

[۱] bioRxiv یک پایگاه علوم زیستی با دسترسی باز محسوب می‌شود که مقالات قبل از انتشار در آن قرار می گیرند تا محققان نسخه‌های مقدماتی پژوهش‌های خود را پیش از انتشار اصلی با دیگر پژوهشگران به اشتراک بگذارند این پایگاه از سال ۲۰۱۳ راه اندازی شده است.