Home / خبرها / تأثیر کورناویروس بر دندانپزشکان: از بیماران خود و سایر مردم محافظت کنید

تأثیر کورناویروس بر دندانپزشکان: از بیماران خود و سایر مردم محافظت کنید

۱۳ فوریه ۲۰۲۰ – سویه ی جدید کروناویروس (۲۰۱۹-nCoV) که از ووهان در چین سرچشمه گرفته است، از دسامبر ۲۰۱۹ ، جان بسیاری از افراد را در این کشور گرفته است. هنگام شیوع یک عفونت ویروسی مانند coronavirus ، به دلیل پوشش گسترده رسانه ها، اکثر افراد دچار وحشت می شوند. با این حال، به یاد داشته باشید کهcontracting influenza  هنوز هم خطر به مراتب جدی تری برای شهروندان آمریکایی بهمراه دارد، زیرا که از اکتبر سال ۲۰۱۹، ۱۰،۰۰۰ نفر بخاطر این ویروس جان خود را از دست داده اند.

بسیار مهم است که ما به عنوان دندانپزشک در برابر خطر انتقال عفونت هوشیار باشیم و تمام تلاش خود را برای محافظت از بیماران، پرسنل دندانپزشکی و خودمان انجام دهیم.

 کروناویروس در مقابل آنفلوانزا: آنچه شما باید بدانید

علائم کروناویروس شبیه به علائم آنفولانزا یا سرماخوردگی است. علائم اصلی بیماران مبتلا به کروناویروس، مشکلات تنفسی فوقانی، تب، سرفه و آبریزش بینی است. سازمان بهداشت جهانی (WHO)  توصیه می کند که هر کسی که دارای این علائم باشد، زودتر تحت مراقبت قرار گیرد، و چنانچه اخیرا به استان ووهان چین سفر کرده است یا با فردی با علائم تنفسی در تماس بوده است، به متخصصان پزشکی مراجعه کند.

اقدامات پیشگیرانه: چگونه هوشیاری و احتیاط می تواند عفونت متقاطع را کاهش دهد

کرونا ویروس چگونه گسترش می یابد؟ در حال حاضر، تحقیقات درباره نحوه ی گسترش۲۰۱۹-nCoV ، ادامه دارد. با این حال، هم اکنون تصور می شود که فرد آلوده به وسیله ی سرفه یا عطسه و از طریق انتشار قطرات تنفسی می تواند ریه های افراد مجاور خود را آلوده کند درست مانند نحوه شیوع آنفولانزا. تحقیقات درباره اینکه آیا این عفونت می تواند از تماس با جسمی که فرد مبتلا، آن را لمس کرده است، و سپس تماس دست به دهان یا بینی فرد دیگر منتقل گردد، ادامه دارد. در حال حاضر تصور می شود كه عفونت متقاطع وقتی بیماران بیشترین علامت را تجربه كنند، ایجاد می شود. آنفلوانزا از این نظر با کروناویروس اندكی متفاوت است، زیرا بیمار بدون علامت که سالم بنظر می رسد می تواند یک روز قبل از ظهور علائم، دیگران را آلوده کند.

دندانپزشکان برای جلوگیری از عفونت متقابل چه اقداماتی می توانند انجام دهند؟

ابتدا روشهای ارزیابی خطر را با کل تیم خود مجددا بررسی کنید. اولین قدم برای محدود کردن عفونت در مطب، تلاش برای جلوگیری از ورود آن در وهله اول است. بنابراین بسیار مهم است که قبل از مراجعه ی بیماران به مطب، از آنها سؤال شود که آیا آنها یا افراد اطراف آنها دارای علائم تنفسی هستند یا خیر. اگر فردی با علایم تنفسی به شما مراجعه کرد، بهتر است او را به پزشک ارجاع دهید و وقت دیگری برای معاینه ی دندانپزشکی او تنظیم کنید. البته تغییر برنامه ممکن است دشوار و نگران کننده باشد. با این حال، به دلایل دیگری که واضح است، این کار صحیح و یک عمل هوشمندانه است. باید از بیماران در مورد بیمار بودنشان بسادگی سوال کرده و وقت ملاقات آنها را به تاخیر بیاندازید.

به عنوان یک دندانپزشک، اقدامات دیگری نیز وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کرده و بیماران خود را راهنمایی کنید تا از آنها در برابر کروناویروس و همچنین آنفولانزا محافظت کنید. در اینجا نکاتی ارائه می شود که بهتر است آنها را به خاطر بسپارید:

  • دستان خود را بدقت بشویید: حداقل ۲۰ ثانیه دستهای خود را بشویید، یا از مواد ضدعفونی کننده ی حاوی الکل استفاده کنید، به خصوص قبل از خوردن غذا یا بعد از سرفه یا عطسه.
  • فاصله ی خود را حفظ کنید: همانطور که گفته شد ویروس ها از طریق قطرات تنفسی گسترش می یابند، بنابراین حداقل ۳ فوت(تقریبا ۹۰ سانتی متر) از افرادی که سرفه یا تب دارند، فاصله بگیرید.
  • از تماس دستهایتان با چشم، بینی و دهان خودداری کنید: دستان بسیاری از اشیاء را لمس می کنند و شما می توانید در نهایت ویروس را به خودتان انتقال دهید.
  • به دنبال مراقبتهای پزشک باشید: در صورت داشتن علایم، بدون فوت وقت به پزشک مراجعه کنید. در صورت ارتباط با هر کسی که به چین سفر کرده است، به پزشک خود اطلاع دهید.
  • در خانه بمانید: اگر علائمی را تجربه کردید، به پزشک مراجعه کنید و در صورت ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزای معمولی تا زمان بهبودی کامل در خانه بمانید و استراحت کنید و به سر کار نروید تا همکاران خود را آلوده کنید.
  • ضد عفونی سطوح: اشیاء و سطوحی را که توسط افراد در محیط کار لمس می شوند، تمیز و سپس ضدعفونی كنید. ضدعفونی سطح یك فرایند دو مرحله ای است، ابتدا باید سطح را با یک دستمال کنید و سپس از یک پارچه ی دیگر بهمراه مواد ضدعفونی کننده، سطح را ضد عفونی کنید.

تهدید ویژه در دندانپزشکی: آئروسل ها

هنگامی که ویروس ها شیوع می یابند، مطبهای دندانپزشکی با چالش خاصی روبرو می شوند و آن آئروسل ها هستند. آئروسل ها قطراتی هستند که هنگام کار دندانپزشکی به دلیل استفاده از مته ها یا اسکالرهای اولتراسونیک ایجاد می شوند. تولید ذرات معلق در هوا و ترشح آنها به اطراف و محیط مطب، از بزرگترین عوامل در مورد انتقال عفونت به متخصصان دندانپزشکی و بیماران است.

اگر فردی دارای علائم تنفسی باشد به درمان فوری نیاز دارد، و باید اقدامات احتیاطی بالا برای او در نظر گرفته شود. این موارد را می توانید با جزئیات بیشتر در وب سایت CDC مطالعه کنید.

علاوه بر متخصصان دندانپزشکی، اعضای تیم آنها در معرض خطر آلوده شدن به عفونت هستند، در هر صورت آنها باید از دستکش و ماسک استفاده کنند. هرچه اطلاعات بیشتری در مورد coronavirus و نحوه ی انتقال آن منتشر گردد، می توان اقدامات بیشتری انجام داد. گزینه های احتیاطی بیشتر مانند فیلترهای بینی وجود دارد که می توان آنها را داخل سوراخ بینی قرار داد، اما باید تنفس بینی بخوبی انجام شود تا به آنها اجازه دهد از معابر بینی محافظت کنند.

لطفاً تعداد بارهای تغییر ماسک را محدود نکنید. مطالبی در مورد احتکار ماسک و محدودیت تعویض آن در طی روز، منتشر شده است، که مخالف مقررات سازمان غذا و داروی ایالات متحده است و فقط حاکی از مدیریت بد است. دلایلی برای تعویض ماسک ها در طول روز وجود دارد، و محدود کردن این امر می تواند باعث بیماری بیشتر نسبت به عدم استفاده از ماسک شود. اگر در دستورالعمل تولید کننده، زمان تعویض ماسک هر ۶۰ دقیقه یک بار ذکر شده است، پس باید این کار انجام گردد. ماسک ها وسایل پزشکی هستند و شما باید برای استفاده از آن طبق دستورالعمل مربوطه عمل کنید.

ما در سراسر جهان با ویروس هایی مانند coronavirus و آنفلوانزا سر و کار داریم. حفظ استانداردهای بهداشتی در همه زمانها ضروری است و وضعیت اورژانس پزشکی در جهان، محرکی برای بررسی استانداردهای بهداشت و ایمنی در مطبها است. از اینکه از بیماران قبل از ورود به مطب در مورد سلامتی آنها سؤال کنید، اکراه نداشته باشید. این موضوع قبل از هر چیزی، یک مسئله ی بهداشت عمومی است. هوشیاری، نه هراس، کلید در امان ماندن در برابر ویروس ها از جمله ویروس کرونا است.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=pmt&pag=dis&ItemID=325917