Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / آنچه باید در مورد تمیز کردن زبان دانست

آنچه باید در مورد تمیز کردن زبان دانست

اسکرپینگ زبان روشی برای تمیز کردن زبان با استفاده از یک دستگاه مخصوص یا مسواک است. برخی افراد بر این باورند که استفاده از اسکراپر زبان می تواند بهداشت دهان را بهبود بخشد و خطر ابتلا به هالیتوز(بوی بد دهان) را کاهش دهد.

در این مقاله، ما یک مرور کلی در مورد اسکرپینگ زبان، از جمله تحقیقات در مورد مزایای احتمالی آن ، نحوه انجام آن و سایر نکات مربوط به داشتن دهانی سالم به شما ارائه می دهیم.

اسکرپینگ زبان چه فوایدی دارد؟

دلیل اصلی استفاده ی اکثر افراد از اسکراپر زبان جلوگیری از بوی بد دهان است، هدف از اسکرپینگ یا خراشاندن زبان، از بین بردن مواد ایجاد کننده ی بوی بد دهان یا همان ترکیبات گوگردی فرار (VSC) است.

شواهد و مدارکی وجود دارد که نشان می دهد اسکرپینگ زبان ممکن است به بهبود بهداشت دهان و دندان کمک کند، اما همه ی مقالات تحقیقاتی با این موضوع موافق نیستند.

تحقیقات در مورد اسکرپینگ زبان و بوی بد دهان شامل مطالعات زیر است:

 • آنالیزی که در سال ۲۰۱۸ بر روی چهار کارآزمایی کنترل شده ی تصادفی بر روی اسکراپینگ زبان انجام گردید، نشان داد که اسکرپینگ، شاخص نمره ی پوشش زبان را بهبود می بخشد اما تأثیر قابل توجهی بر VSC ها ندارد.
 • یک بازنگری Cochrane در سال ۲۰۱۹ ، مطالعاتی را در مورد اقدامات انجام شده برای کاهش هالیتوز بررسی کرد، که شامل دو مطالعه در مورد تأثیر scraping زبان، بر بوی بد دهان بود. این بازنگری بهبود اندکی را در شاخص نمره ی پوشش زبان و VSC در طی چند هفته نشان دادند. با این حال، نویسندگان به این نتیجه رسیدند که شواهد به دلیل تعداد کم شرکت کنندگان در مطالعات، چندان غیر قابل اعتماد نمی باشند.
 • بازنگری پیشین کوکران، “شواهد ضعیف و غیرقابل اعتمادی” را از برتری اسکرپرهای زبانی در کاهش VSC ها و بهبود بوی بد دهان نسبت به مسواک ارائه داد.

علاوه بر توانایی احتمالی اسکرپینگ زبان در رفع بوی بد دهان، برخی از افراد ممکن است از اسکرپینگ زبان برای کاهش باکتری های مضر در دهان که می تواند باعث حفره، ژنژیویت یا زخم دهان شوند، استفاده کنند.

برخی از تحقیقات  درباره ی مزایای احتمالی اسکرپینگ زبان شامل موارد زیر است:

 • یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که در مبتلایان به پریودنتیت، تمیز کردن زبان با یک اسکراپر زبان یا مسواک به مدت ۲ هفته نه تعداد باکتری های موجود در بزاق و نه پوشش زبان را کاهش نمی دهد و نه بر حس چشایی یا بوی نفس فرد تأثیر می گذارد. با این حال، شرکت کنندگان گزارش دادند که در پایان مطالعه آنها احساس می کردند که زبان تمیزتری دارند.
 • مطالعه ی کوچکی که در سال ۲۰۰۷ بر روی ۳۰ نفر انجام گردید، نشان داد که استفاده از یک مسواک پلاستیکی برای تمیز کردن زبان باعث کاهش مقدار مخمر کاندیدا در دهان می شود اما استفاده از یک اسکراپر پلاستیکی یا فلزی بی اثر است.
 • یافته های یک کارآزمایی بالینی تصادفی در سال ۲۰۱۵ نشان داد که اسکراپینگ زبان، کشیدن مسواک بر روی زبان و شستشوی دهان با سالین(محلول نمکی)، در کودکان نسبت به مسواک زدن به تنهایی، تأثیر چشمگیری در کاهش باکتریهای حفره زا دارد.

اکثر مطالعات یا بررسی ها در مورد این موضوع بر روی تعداد نمونه های کمی انجام شده اند، بهمین دلیل نتیجه گیری های قطعی را در مورد اسکراپینگ زبان و مزایای آن برای دانشمندان دشوار می کند. باید توجه داشت كه اسکراپینگ زبان باعث بهبود بیماریهای زبان مانند برفك نمی شود.

راهنمای گام به گام

اسکرپینگ زبان نسبتاً آسان است و به حداقل تجهیزات نیاز دارد. فرد می تواند از یک اسکرپر مخصوص زبان یا مسواک استفاده کند. اسکرپرهای زبان فلزی یا پلاستیکی هستند. آنها معمولاً به شکل قاشق یا یک دستگاه فلزی U شکل با دو دسته هستند.

افراد می توانند اسکرپینگ زبان را مرحله مرحله بصورت زیر انجام دهند:

 • بعد از مسواک زدن و نخ دندان، دهان را کاملا باز کنید و اسکرپر زبان را روی دورترین نقاط قابل دسترسی در پشت زبان بکشید.
 • با فشار ملایم اسکرپر را به جلو و به سمت نوک زبان بکشید. اسکرپر نباید به زبان شما صدمه بزند.
 • بعد از اسکرابینگ تمام نقاط زبان، دهان خود را با آب گرم بشویید.
 • فرآیند اسکرپینگ را در صورت لزوم تکرار کنید.
 • آب را در دهان خود بچرخانید و سپس آن را بیرون بریزید.
 • ابزار اسکرپر را با صابون و آب گرم کاملاً بشویید. اسکراپر را در مکانی تمیز و خشک تا استفاده ی بعدی نگهداری کنید.

ممکن است فرد بخواهد این روند را در طول روز تکرار کند، زیرا باکتری ها و ترکیبات گوگردی به طور مداوم در سطح زبان تجمع می یابند.

خطرات احتمالی و عوارض جانبی

اسکراپینگ زبان روشی بدون درد و کم خطر است. اگر اسکرپینگ زبان باعث درد یا خونریزی شود، فرد باید استفاده از اسکراپر را قطع کند. ممکن است آسیب ناشی از فشار بیش از حد اسکرپر بر روی زبان باشد، یا ممکن است لبه های ناهموار اسکرپر باعث صدمه به زبان شود.

این مهم است که اسکرپر را برای پاک کردن انتهای زبان استفاده نکنید، زیرا این امر می تواند رفلکس حلقی(the gag reflex) را فعال کند.

اگر شخصی از اسکراپر زبان استفاده کرد و متوجه شد که علائم او بدتر شده است یا در زبان خود احساس درد یا سوزش می کند باید با دندانپزشک خود صحبت کند. دندانپزشک می تواند تشخیص دهد که آیا بیماری زمینه ای در فرد وجود دارد که باعث بوی بد دهان یا ظاهر غیر طبیعی زبان یا درد و سوزش شده است.

نکاتی برای داشتن دهان سالم

خراشاندن یا اسکرپینگ زبان نباید تنها رویکردی باشد که فرد برای سلامت دهان و دندان خود به کار می گیرد. مراقبت روزانه از دهان به کاهش خطر بروز مشکلات دندان و لثه کمک می کند.

مراقبتهای روزانه از دهان و دندان عبارتند از:

 • روزانه دو بار با خمیردندان حاوی فلوراید( ضد حفره ی دندان) مسواک بزنید.
 • از نخ دندان یا از دستگاه های دیگر مانند واترفلاس برای تمیز کردن فواصل بین دندانها حداقل یکبار در روز استفاده کنید.
 • محدود کردن مصرف نوشیدنی ها و تنقلات حاوی قند زیاد، زیرا وجود مقادیر زیاد قند می تواند باعث رشد باکتری های حفره زا شود.
 • مراجعه به دندانپزشک حداقل دو بار در سال، یا بیشتر در صورت لزوم، برای جرم گیری حرفه ای و ارزیابی نیاز به درمان.

اکثر افرادی که این نکات را رعایت می کنند، نیازی به مداخلات دیگر، مانند اسکراپر زبان ندارند. با این حال، برخی از افراد متوجه می شوند که اسکراپر زبان باعث می شود دهانشان از نظر فیزیکی تمیزتر شود.

خلاصه

اسکرپینگ زبان روشی است که برخی افراد برای کاهش بوی بد دهان و بهبود بهداشت دهان و دندان از آن استفاده می کنند. طیف وسیعی از اسکراپرهای زبان وجود دارند که می توانید بصورت آنلاین خریداری کنید.

تحقیقات کوچک، نتایج متفاوت و متناقضی را در مورد مزایای تمیز کردن یا اسکرپینگ زبان ارائه داده اند. اما از آنجایی که اسکرپینگ زبان عوارض جانبی کمی دارد، فرد می تواند این رویکرد را امتحان کند تا ببیند آیا برای او مفید است یا خیر.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/tongue-scraping#summary