Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / پروفسور آنتون اسکولان در کلینیک تخصصی پریو ۲۰۲۰

پروفسور آنتون اسکولان در کلینیک تخصصی پریو ۲۰۲۰

۲۷ فوریه ۲۰۲۰ – با پیوستن ۳۷ انجمن ملی پریودنتال به فدراسیون پریودنتولوژی اروپا (EFP) از زمان تأسیس آن در سال ۱۹۹۱، موقعیت این انجمن به خوبی و بطور واقعی به عنوان یکی از انجمنهای برجسته در این حوزه از دندانپزشکی تثبیت شده است. علاوه بر کنفرانس سه سالانه ی EuroPerio ، فدراسیون پریودنتولوژی اروپا، یک گردهمآیی سالانه به نام Perio Master Clinic را برگزار می کند که امسال در تاریخ ۶ و ۷ مارس در دوبلین ایرلند برگزار می شود. دنتال تریبون بین المللی با پروفسور Anton Sculean ، رئیس علمیthe 2020 Perio Master Clinic  و رئیس سابق EFP ، در مورد این رویداد و آینده ی درمانهای بیماریهای پریودنتال صحبت کرده است.

پروفسور اسکولان، می توانید به طور خلاصه توضیح دهید که Perio Master Clinic چیست؟

Perio Master Clinic برای به روزرسانی مهارت های دندانپزشکان از طریق یک رویکرد آموزش عملی طراحی شده است. تعداد شرکت کنندگان برای اطمینان از یک محیط یادگیری بهینه محدود است تا دندانپزشکان و پریودنتیست ها بتوانند از تحقیقات علمی فعلی مطلع شده و جدیدترین تکنیک های درمانی را بطور عملی آموزش ببینند. تنها در دو روز، این همایش بی نظیر پروتکل های بالینی روشنی را برای استفاده ی روزانه در اختیار شرکت کنندگان قرار می دهد.

نشست Perio Master Clinic با EuroPerio چه تفاوتی دارد؟

هر دو رویداد سخنرانان برجسته ای را به خود جلب می کند و به عنوان مراجع جهانی در پریودنتیکس و دندانپزشکی ایمپلنت محسوب می شوند. اولویت کلینیک کارشناسی ارشد پریو، ارائه ی بهترین آموزش ممکن به دندانپزشکان در مورد موضوعی است که به خوبی تعریف شده است. این یک رویکرد عملی و مفید است و در مورد بهبود بخشیدن به تکنیک ها می باشد. کلینیک کارشناسی ارشد پریو ۲۰۲۰ ، به طور خاص بر چالش های فعلی و آینده ی ترمیم بافت سخت و نرم در اطراف دندان ها و ایمپلنتهای دندانی که از نظر زیبایی شناختی مورد تایید باشند، تمرکز خواهد کرد.

کنفرانس EuroPerio ، به عنوان یکی از کنگره های جهانی پیشرو در پریودنتیکس و دندانپزشکی ایمپلنت، دارای مخاطبان جهانی و برنامه ی علمی طولانی تری است و بر روی یک موضوع خاص متمرکز نمی باشد. این کنگره هزاران متخصص مرتبط با سلامت لثه از سراسر جهان را به خود جلب می کند. جزئیات مربوط به  EuroPerio10، که در ژوئن ۲۰۲۱ در کپنهاگ برگزار می شود، و برنامه علمی آن، در ماه های آینده اعلام خواهد شد.

از نظر علمی، انتظارات شما برای کلینیک کارشناسی ارشد پریو ۲۰۲۰ چیست؟

من انتظار دارم که کلینیک کارشناسی ارشد پریو ۲۰۲۰، برای تمامی جلسات آتی که برای دندانپزشکان علاقمند به علم بازسازی بافت پریودنتال و پری ایمپلنت طراحی می گردد، استانداردی را تعیین کند. به همراه رئیس این کنگره ، دکتر Declan Corcoran، ما می خواهیم این جلسه تجربه ای فراموش نشدنی را از نظر علمی، بالینی و اجتماعی برای هر یک از شرکت کنندگان، گویندگان و مجریان – و برای EFP  و انجمن پریودنتولوژی ایرلند فراهم کند.

چرا احیای پریودنشیوم به دلیل پریودنتیت یا تروما بسیار مهم است؟

امید به زندگی جمعیت جهانی در چند دهه ی گذشته افزایش یافته است. به عنوان یک نتیجه، اکنون بیماران نیاز به حفظ عملکرد جویدن و زیبایی دهان و دندان خود برای یک دوره بسیار طولانی تر دارند. بنابراین، حفظ دندان برای اطمینان از عملکرد و زیبایی و همچنین به حداقل رساندن هزینه های مربوط به بازسازی های گسترده، که ممکن است در صورت از دست دادن دندان و از بین رفتن بافت سخت و نرم همراه آن، نیاز باشد، بسیار مهم است.

با توجه به پیشرفت های انجام شده در تحقیقات بالینی، ما اکنون امکان حفظ دندان هایی را داریم که چند سال پیش غیرقابل بازسازی به حساب می آمدند. امروزه ما درک بیولوژیکی، تکنیک های جراحی و بیومتریالهای خوبی که برای ترمیم مجدد و قابل پیش بینی، و همچنین برای بهبود بافت نرم و سخت اطراف دندانهای طبیعی و ایمپلنتهای دندانی لازم است، در اختیار داریم. چندی پیش، دستیابی به چنین نتایج امیدوارکننده ای غیرقابل تصور بود.

آیا واقعا ممکن است بافت اطراف دندانها و ایمپلنت هایی که به دلیل پریودنتیت یا پری ایمپلنتیت از بین رفته اند، را احیا کرد؟

پاسخ ساده این است: بله. اکنون تکنیک های جراحی و مواد بیولوژیکی داریم که این هدف را برای هر بیمار و دندانپزشک به واقعیت تبدیل می کند. البته، تشخیص دقیق، برنامه ریزی درمانی و مهارت های لازم در جراحی برای بدست آوردن نتایج مطلوب الزامی است. با توجه به پیشرفت هایی که در تحقیقات بالینی صورت گرفته است، ما اکنون امکان نجات دندان هایی را داریم که تنها چند سال پیش غیر قابل نجات تلقی می شدند.

آیا می توان به توقف ساده ی پریودنتیت تا معکوس نمودن آن بطور واقعی دست یافت؟

ما دانش و مهارت لازم برای پیش بینی پریودنتیت و توقف پیشرفت آن را داریم. با این حال، معکوس نمودن این بیماری فقط در برخی از موقعیت های خاص، امکان پذیر است. بنابراین، برای دندانپزشک بسیار مهم است که درک کند که در چه مواردی این کار بطور واقعی امکان پذیر است و چگونه می توان این عمل جراحی ترمیمی را با موفقیت انجام داد.

به نظر شما، چرا ثبت نام برای شرکت در کلینیک پریو کارشناسی ارشد ۲۰۲۰ ، سه ماه قبل کامل شد؟

مطمئناً این استقبال نتیجه ی موفقیت نسخه های قبلی کلینیک کارشناسی ارشد پریو است. دندانپزشکان می دانند که می توانند انتظار داشته باشند که بهترین متخصصان پریودنتال و چالش برانگیزترین رویکردها را در این برنامه خواهند دید. در نشست آتی، حداقل ۳۷ متخصص مشهور دنیا از ۱۴ کشور جهان، دانش و تجربیات خود را در این زمینه از دندانپزشکی به اشتراک می گذارند.

علاوه بر این، کلینیک کارشناسی ارشد پریو یک ابتکار EFP است، بنابراین شرکت کنندگان می توانند اطمینان داشته باشند که یک رویکرد مبتنی بر شواهد و خدمات با کیفیت بالا و یک فضای جذاب را دریافت می کنند. البته این موضوع واقعاً جذاب است، زیرا “بازسازی” یک زمینه نوظهور و بسیار امیدوار کننده است، و دوبلین شهری جذاب و جالب است و نوید یک تجربه عالی را به همه حاضرین می دهد.

بر اساس تجربه شما، آیا بیماران به طور فزاینده ای انتظار بازسازی مورد تایید از نظر زیبایی شناختی را دارند؟

قطعاً امروزه، بیماران نه تنها از نظر عملکردی خواهان نتیجه ی مطلوب هستند بلکه نتیجه ای زیبا و جذاب را حتی در شرایط بالینی سخت انتظار دارند. بنابراین، دندانپزشکان برای دستیابی به روشی قابل پیش بینی، نتایج عالی عملکردی و زیبایی شناختی که این انتظارات را برآورده می کند، با چالش هایی روبرو هستند.

منبع:

https://eu.dental-tribune.com/news/interview-prof-anton-sculean-on-the-2020-perio-master-clinic/