Breaking News

بهترین روش بازسازی دندانهای شکسته

13ژانویه 2016- روش بازسازی دندانهای شکسته بسته به اینکه کدام دندان و چه مقدار از آن شکسته (لب پر یا شکستگی شدید) است، آیا دندان دارای پر کردگی است و آیا شکستگی دندان باعث ناراحتی و درد شده است، با یکدیگر متفاوت است.broken teeth

شکستن یا لب پر شدن دندان به دلایل زیادی ممکن است اتفاق افتد که بیشتر آنها قابل پیشگیری است. اول اینکه از دندان های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید – باز کردن درب بطری و یا بسته بندی چیپس – دوم اینکه، به آنچه می خورید توجه کنید، دانه های ذرت بو داده و دیگر مواد سخت گاهی در خوراکی ها پنهان هستند که به راحتی می توانند سبب شکستگی دندانها شوند.

مشکل شکستگی بسیار کوچک در لبه ی یک دندان اغلب می تواند با تراش و صاف کردن لبه ی شکسته مرتفع شود و به هیچ درمان بیشتری نیاز ندارد. شکستگی بزرگتر معمولا نیاز به باندینگ دندان(رزین یا همان مواد پلاستیکی با دوام که هم رنگ دندان می باشند) یا ونیر برای بازگشت به ظاهر طبیعی دارد. باندینگ دندان یک گزینه ی ارزان تر است، اما به اندازه روشهای ترمیمی دیگر مانند ونیر و تاج یا پر شدگی، دوام و استحکام ندارند. به علاوه مواد باندینگ میتوانند از دندان جدا شوند و اگر شما یک قهوه خور قهار هستید، موضوع رنگ پذیری آن چیزی است که باید در مورد آن فکر کنید.

دندانی که دچار شکستگی وسیعی شده است (برای مثال یک قطعه از بالای دندان شکسته است) ممکن است به لحاظ ساختاری به خطر افتد. اگر بالای دندان شکسته باشد، ساختار باقی مانده ی را می توان با تاج مصنوعی (پروتز) حفظ کرد. تاج مصنوعی دندان بسیار با دوام بوده و ظاهری مطابق با دندان طبیعی شما خواهد داشت.

گاهی برخی از شکستگی های دندان چنان وخیم هستند که چاره ای جز کشیدن دندان وجود ندارد. در این شکستگی ها غالبا فرد دچار درد و ناراحتی می شود. اگر شکستگی تا ریشه دندان ادامه داشته باشد ممکن است دندان قابل نگهداری نباشد، در این حالت دندان باید کشیده شود.

در این شرایط چندین انتخاب برای جایگزین کردن دندان از دست رفته وجود دارد : پل دندان که سال ها بعنوان یک روش ترمیمی مفید استفاده می شود. برای قرار دادن پل ، نیاز به آماده سازی دندان مجاور برای حمایت از ساختار پل وجود دارد و باید به بیمار مراقبت های ویژه ای را در مورد مسواک زدن و نخ دندان آموزش داد.

یک انتخاب فوق العاده برای جایگزینی دندان از دست رفته، ایمپلنت است. کاشت دندان در واقع تقلیدی است از یک دندان واقعی، زیرا ایمپلنت در فک قرار گرفته و با استخوان پیوند می یابد. ظاهر و احساس ایمپلنت دندان مانند دندان های طبیعی است و هیچ محدودیتی برای بیمار در مورد رژیم غذایی وجود ندارد و نیازی به مراقبت های ویژه برای ایمپلنتهای دندانی نیست.

منبع:
http://www.wilbankssmilecenter.com/crowns-2/whats-the-best-repair-for-your-broken-tooth/