Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / ایده ای برای بهبود فرآیند جایگزینی ایمپلنت دندانی برای همه

ایده ای برای بهبود فرآیند جایگزینی ایمپلنت دندانی برای همه

نویسنده: دکتر ترزا یانگ

۱۷ مارس ۲۰۲۰ – آیا تا به حال کمپرسور یا ماشین لباسشویی مطب شما به طور ناگهانی از کار افتاده است؟ در این شرایط شما با چراغ قوه ای در دست جلوی دستگاه، برای پیدا کردن مدل یا شماره سریال آن تلاش می کنید تا با ارائه ی مدل یا شماره سریال به خدمات مشتریان، دستگاه را تعمیر و یا در نهایت چنانچه قابل تعمیر نباشد برای خرید یک دستگاه جدید، اقدام کنید.

حال، در مورد وضعیت مشابهی فکر کنید که یک بیمار با روکش شکسته ایمپلنت به شما مراجعه می کند. شما نوع ایمپلنت بیمار را نمی دانید، نمی توانید به خاطر بیاورید که چه زمانی برای بیمار کار کرده اید، و اینکه آیا شما این ایمپلنت را برای بیمار قرار داده اید یا نه. بیمار اسامی دندانپزشکان قبلی خود را به شما می دهد، آنهایی که می تواند به یاد بیاورد و کارکنان شما روند وقت گیر تلاش برای تعیین مشخصات دقیق ایمپلنت را شروع می کنند.

ممکن است از یک منبع آنلاین برای شناسایی رادیوگرافیک ایمپلنت استفاده کنید یا از یک متخصص جراحی دهان و دندان بخواهید تا از تخصص خود استفاده کند، که البته اغلب اوقات به بن بست می رسید.

اگر خوش شانس باشید، دنبال کردن نشانه ها به شما کمک می کند تا ایمپلنت و اندازه آن را مشخص کنید، و impression coping ، analog و screwdriver مورد نیاز را به دست آورید. با این حال، مسائل دیگری نیز وجود دارد. شما هنوز نمی دانید که چه نوع اباتمنتی در زیر روکش قرار دارد.

در بدترین حالت، شما با دست خالی، این ایمپلنت را مانند یک دندان واقعی درمان می کنید. روکش را می جدا می کنید، نخ گذاری را انجام داده(pack cord)، قالب گیری می کنید و یک روکش جدید می سازید. می دانید که گذاشتن نخ مخصوص کنار زدن لثه در اطراف ایمپلنت کار دشواری است و ممکن است باعث اختلال درچسبندگی ایمپلنت و بافت نرم شود که تقریباً مطمئناً منجر به یک رستوریشن ضعیف تر خواهد شد.

این روند طاقت فرسا نیاز به تغییر دارد، بنابراین من تصمیم گرفتم هنگامی که روکشی را برای بیمار قرار می دهم، به او سندی را تحویل دهم که شامل موارد زیر است:

  • تعداد دندان
  • کمپانی تولیدکننده ی ایمپلنت، نوع و ابعاد
  • مشخصات اباتمنت، مانند آباتمنت سفارشی از جنس فلز نیمه قیمتی
  • عکسی از اباتمنت روی مدل که دندانهای مجاور را نشان دهد
  • توصیفی از روکش، مانند زیرکونیا
  • نام جراحی که ایمپلنت را قرار داده است
  • تاریخ قرار دادن ایمپلنت و روکش

به خاطر داشته باشید که اگر لگن بیمار با لگن مصنوعی تعویض شود، اطلاعات مشابهی در یک پایگاه داده های ملی ثبت می شود. داده هایی مانند اندازه های ایمپلنت و روند انجام آن نیز مانیتور شده و تجزیه و تحلیل می گردد. تا زمانی که برای ایمپلنتهای دندانی یک مرکز ثبت ملی تأسیس نشده است، ما خود برای ساده تر کردن فرآیند تعویض ایمپلنت، باید اقدام کنیم.

برخی از بیماران از این طرح قدردانی کردند و برخی دیگر می پرسیدند که چرا به این سند نیاز دارم؟ شما که سوابق من را دارید.

در این شرایط برای بیماران، یک ایمپلنت را با یک ماشین جدید مقایسه می کنم، که برای آن یک بانک اطلاعات وجود دارد که سال ساخت و مدل آن از روی این اطلاعات قابل ردیابی است. این کار ما واقعاً مشابه با ایجاد یک بانک اطلاعاتی است، بعد از این توضیحات، من لبخند می زنم و می گویم: کسی چه می داند که چه اتفاقاتی رخ خواهد داد. فقط این سند را در کنار سایر پرونده های پزشکی مهم خود نگه داری کنید.

نکات دیگر

تا حد امکان، روکشهای پیچ شونده را انتخاب می کنم. اگر از روکش های سیمان شونده استفاده کنم، از آزمایشگاه می خواهم که با پرسلن یک نقطه ی سفید یا قهوه ای را روی قسمت دسترسی(access opening) علامت گذاری کند تا محل مورد نظر، در صورت نیاز به برداشت روکش و آباتمنت در آینده مشخص باشد.

من از بیمارانم می خواهم که در صورت امکان impression coping  اضافی، lab analogs اضافه ای را خریداری کنند زیرا ممکن است شرکت سازنده از این تجارت خارج شود یا دیگر پشتیبانی از ایمپلنت و ذخیره ی لوازم یدکی را انجام ندهد. اگر ایمپلنت در دهان خودم بود، من این موارد را خریداری می کردم و برای احتیاط نگه می داشتم.

اگر بیمار ایمپلنتی را از یک شرکت غیر معروف همراه با تخفیف خریده باشد، من بدون شک می خواهم که قطعات یدکی اضافه ای را خریداری و نگه دارد. اما با دانستن اینکه این بیمار در وهله ی اول برای صرفه جویی در پول این ایمپلنت را انتخاب کرده است، غالبا از گفتن آن صرفنظر می کنم.

اگر ترمیم در ناحیه قدامی قرار داشته باشد که از نظر زیبایی اهمیت دارد و بیمار یک روکش موقتی پیچ شونده سفارشی یا یک متحرک داشته باشد، من آن را در یک جعبه قرار می دهم و مانند جواهرات قدیمی به آنها ارائه می کنم. من به بیمار می گویم: این را نگهدارید، ممکن است روزی به آن احتیاج داشته باشید و این برای شما چند دلار صرفه جویی می کند. گاهی اوقات بیمار نگاه عجیبی به من می کند، مثل اینکه جوراب های کثیفی به او داده باشم.

گاهی مقدار کمی از یک چیز کافی است

انجام این کارهای کوچک در یک کار مبتنی بر رابطه، مهم است. این خدمات اضافی، شما را از سایر دندانپزشکان یا سازمانهای خدمات دندانپزشکی متمایز می کند.

به عنوان یک دندانپزشک، باید به جای بیمار پیش بینی و فکر کنید زیرا آنها نمی توانند چنین نتایجی را پیش بینی کنند. بیمار همچنین با این فرض که یک عمر از یک ایمپلنت استفاده خواهد کرد، مقدار قابل توجهی پول را بر روی یک ایمپلنت و رستوریشن مربوطه سرمایه گذاری کرده است.

“یک ایمپلنت برای تمام عمر”، همان چیزی است که همه ما امیدواریم. اما گاهی اوقات، اتفاق دیگری رخ می دهد.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=wom&pag=dis&ItemID=326131