Home / خبرها / آیا می خواهید حفره های دندانی خود را کاهش دهید؟ شاید کانابینوئیدها موثر باشند

آیا می خواهید حفره های دندانی خود را کاهش دهید؟ شاید کانابینوئیدها موثر باشند

۲۳ مارس ۲۰۲۰ – براساس مطالعه ی جدیدی که در ژورنال علوم پزشکی Cureus منتشر شده است، مواد شیمیایی موجود در cannabis[1] یا cannabinoids ممکن است در کاهش باکتریهای مرتبط با پلاک دندان نسبت به محصولات شناخته شده ی سینتتیک مراقبت از دهان، مؤثرتر باشند.

نویسندگان به سرپرستی دکتر Veronica Stahl، از یورودنتال در بلژیک، نوشتند: کانابینوئیدها نسبت به خمیردندان های: اورال بی (ساخت Procter & Gamble ) ، کولگیت(ساخت Palmolive- Colgate ) یا Cannabite F (ساخت CannIBite ) که از انار و جلبک تهیه می شود، موثرتر بودند. کانابینوئیدها این پتانسیل را دارند که به عنوان یک عامل ضد باکتریایی مؤثر در برابر باکتریهای مرتبط با پلاک دندان استفاده شوند[۲].

جایگزینی دیگر

انتخاب مناسب ترین محصولات بهداشتی دهان و دندان می تواند باعث بهبود سلامتی و جلوگیری از بیماری های دندانی شود. با این حال، بسیاری از مصرف کنندگان در انتخاب محصول مناسب مشکل دارند، زیرا ترکیب باکتریایی در بیوفیلم دهانی هر فرد با افراد دیگر متفاوت است. دانستن اثربخشی محصولاتی که به بهترین وجه عمل می کنند، می تواند به رفع مشکلات دندانی کمک کند، این امر همچنین به مهار سایر بیماریهای مرتبط با سلامت دهان و دندان مانند دیابت و نارسایی قلبی کمک می کند.

بین ژانویه تا مارس ۲۰۱۹ ، محققان نمونه هایی از ۶۰ بزرگسال در سنین ۱۸ تا ۶۵ سال را با سطح های مختلفی از سلامت لثه جمع آوری کردند. نمونه ها برای مقایسه ی انواع درمان به شش گروه تقسیم شدند. هر نمونه با موارد زیر مورد آزمایش قرار گرفت:

  • خمیردندان اورال بی
  • خمیر دندان کولگیت
  • خمیر دندان کانابیت F
  • Cannabidiol (CBD)
  • Cannabichromene (CBC)
  • کانابینول (CBN)
  • Cannabigerol (CBG)
  • Cannabigerolic acid (CBGA)

براساس نتایج، حداکثر رشد باکتری در نمونه هایی که در معرض خمیردندانهای اورال بی، کولگیت و Cannabite F  قرار داشتند، مشاهده شد.

تعداد کلنی های باکتریایی در نمونه هایی که در معرض کانابینوئیدها قرار گرفتند، کمتر از هر یک از خمیر دندانهای آزمایش شده بود. نویسندگان نوشتند که در بین کانابینوئیدهای مورد آزمایش، CBN و CBC  مؤثرترین بودند.

Want to reduce cavities Maybe use cannabinoidsاین مطالعه خالی از محدودیت نبود، از جمله اینکه تعداد شرکت کنندگان در این مطالعه برای یک کارآزمایی بالینی کم بود. همچنین، این مطالعه شامل افرادی با شرایط پریودنتال طبیعی و بیماران مبتلا به ژنژیویت و پریودنتیت بود. محققان خاطرنشان كردند كه در آینده، آزمایشات كنترل شده ی تصادفی طولانی تر با گروه بزرگتری از شركت كنندگان انجام خواهند داد. سرانجام این که، این مطالعه یک مطالعه ی مشاهده ای مقدماتی بود که تکرار آزمایشات در آن انجام نشد.

زمان یادگیری بیشتر

اگرچه این مطالعه نشان می دهد كه كانابینوئیدها برای بهبود سلامت دهان مفید هستند، اما به گفته نویسندگان، مطالعات بیشتری باید انجام شود تا ارتباط آنها با هم بهتر درک شود.

نویسندگان نوشتند: كاهش محتوای باكتریایی می تواند به طور قابل ملاحظه ای از بیماری های لثه جلوگیری کرده یا آن را کاهش دهد. از آنجاییکه بیماریهای لثه ارتباط مستقیمی با بیماری های سیستمیك دارد، استفاده از کانابینوئیدها(CBN و CBC) می تواند از بار جهانی بیماری های لثه بکاهند.

دکتر استال در حال ثبت اختراع استفاده از شاهدانه در محصولات مراقبت از دندان، شخصی سازی استفاده از این محصولات و درمان مشکلات دندانی است و با شرکت مراقبت از دهان CannIBite که محصولاتی را از عصاره حشیش تولید می کند، ارتباط مالی دارد.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=326168

—————————————————————————————————–

[۱] شاه‌دانه: گیاهی یک ساله با برگ‌های قطره‌ای شکل و میوه ای ریز و روغنی که خاصیت آرام‌بخش و خوشی موقت دارد و از آن برای درمان نیز استفاده می‌شود. از بخش‌های مختلف این گیاه مشتقات فراوانی از جمله تخم شاه‌دانه و الیاف شاه‌دانه و سایکواکتیوهایی مثل ماری‌جوانا و حشیش تهیه می‌شود.

[۲] Cureus, January 29, 2020, Vol. 12:1, p. e6809