Home / خبرها / سیکلودکسترین ها به اندازه ی صابون برای دست ها، در بخشهای مراقبت از دهان و دندان در آینده اهمیت دارند

سیکلودکسترین ها به اندازه ی صابون برای دست ها، در بخشهای مراقبت از دهان و دندان در آینده اهمیت دارند

۲۶ مارس ۲۰۲۰ – در طول اپیدمی های ویروسی، مطب های دندانپزشکی با چالش هایی اساسی روبرو می شوند. نیازهایی برای بهداشت دقیق و پیشگیری از شیوع ویروس وجود دارد، و سیکلودکسترین در محصولات مراقبت از دهان می تواند به دندانپزشکان کمک کند تا ضمن حفظ سلامت و امنیت همه ی افراد، درمان دندانپزشکی مورد نیاز بیمار را انجام دهند. در حالی که سیکلودکسترین ها در رتبه ی اول به منظور پیشگیری یا درمان عفونت های ویروسی نیستند، اما به همان روشی که صابون کار می کند، غشاهای ویروس ها را از بین برده و آنها را ضعیف تر می کنند.

در مواقع بروز بیماری های ویروسی، حرفه ی دندانپزشکی به عنوان یکی از آسیب پذیرترین حرفه ها از نظر خطر انتقال عفونت ویروسی رتبه بندی می شود. در نتیجه، مطب های دندانپزشکی برای جلوگیری از انتقال ویروس و اطمینان از سلامت و ایمنی بیماران و کارکنان خود، باید اقدامات احتیاطی ویژه ای را انجام دهند. محصولات مراقبت از دهان باید در این تلاشها سهیم باشند و مطبهای دندانپزشکی را به مکانی سالم تر تبدیل کنند.

استفاده از سیکلودکسترین به عنوان یک آنتی ویروس با طیف گسترده، یکی از راه هایی است که محصولات مراقبت از دهان می توانند به پیشگیری و درمان عفونت های ویروسی در مطب های دندانپزشکی کمک کنند. اگرچه امروزه سیکلودکسترین ها رایج نیستند، اما محصولات مراقبت از دهان در آینده می توانند شامل سیکلودکسترین ها باشند تا از خواص ضد ویروسی و سایر ویژگی های آنها استفاده شود.

پرفسور Denis Bourgeois از دانشگاه Bernard Lyon 1  گفت: ثابت شده است که سیکلودکسترین در جلوگیری از حمله ویروسی به غشاهای مخاطی در دهان، گلو و بینی بسیار ارزشمند است.

سیکلودکسترین چیست؟

سیکلودکسترین ها موادی هستند که معمولاً در داروها به عنوان حل کننده(solubilisers)، استفاده می شوند، یعنی به عنوان واسطه ای برای انتقال دارو به محلی که مورد نیاز است، کمک می کنند. سیکلودکسترین ها در داروهای ضد ویروسی که باید به غشاهای مخاطی رسانده شوند – زیرا ویروس ها تمایل به استقرار و گسترش در مخاط ها را دارند- وجود دارند.

از همه مهمتر، سیکلودکسترین اصلاح شده، به عنوان مواد آنتی ویروس با طیف گسترده عمل می کنند. مطابق مطالعه جدیدی که در Science Advances منتشر شده است، یک نوع سیکلودکسترین که توسط محققان ساخته شده است با یک مکانیسم عملکردی غیر قابل برگشت بعنوان یک ویروس کش با طیف گسترده عمل می کند، و یک سد قوی در برابر مقاومت ویروسی ارائه می دهد، همچنین ماده ای زیست سازگار است.

پرفسور Denis Bourgeois، گفت: ما فعالیتهای پیشگیرانه و درمانی آن را چه در لاین های سلولی و چه در کشتهای بافتی human-derived pseudostratified و بسیار تمایز یافته ی انسانی- مدلی از دستگاه تنفسی فوقانی-، نشان دادیم.

مبارزه با کروناویروس: نقش اصلی سیکلودکسترین در درمان و پیشگیریcyclodextrins

سیکلودکسترین چگونه کار می کند؟

سیکلودکسترین با جدا کردن کلسترول از ذرات ویروسی، با ویروس ها مبارزه می کند و باعث اختلال در قایق لیپیدی ویروس ها می شود. به عبارت دیگر، سیکلودکسترین باعث اختلال در غشای لیپیدی ویروس ها می شود و به طور موثری فعالیت و شیوع آنها را متوقف می کند. سیکلودکسترین ها همچنین می توانند کلسترول را از غشای سلول میزبان تخلیه کنند، در نتیجه از قابلیت آلوده شدن سلولها به ویروس می کاهد.

بنابراین استفاده از سیکلودکسترین در غشاهای مخاطی دهان می تواند به جلوگیری از عفونت و شیوع ویروس ها در دهان، بینی و گلو کمک کند. برای پیشگیری از انتقال ویروس از طریق مجاری تنفسی می توان اسپری بینی و گلو از این ماده تولید کرد.

نقش سیکلودکسترین ها در آینده مراقبت از دهان چیست؟

در حال حاضر، محصولات مراقبت از دهان بسیار کمی که حاوی سیکلودکسترین ها باشند، در بازار وجود دارد. برای مبارزه ی جدی با شیوع عفونت های ویروسی، باید از سیکلودکسترین ها در محلول های شستشوی دهان و دهانشویه ها بعنوان عوامل فعال استفاده شود.

این کار نه تنها به مطبهای دندانپزشکی کمک می کند تا استانداردهای بالاتر ایمنی در برابر ویروسها را حفظ کنند، بلکه هرکدام از ما را قادر می سازد تا به طور فعال درمان و جلوگیری از عفونت ها را از طریق غرغره های روزمره انجام دهیم که روشی آسان برای سلامت عمومی دهان، گلو و بینی است و بدین ترتیب برای کل بدن موثر است.

چه کارهای دیگری می توانیم انجام دهیم تا از بروز عفونت در مطب دندانپزشکی جلوگیری کنیم؟

در حالی که سیکلودکسترین ها می توانند به بهبود سلامت غشاهای مخاطی کمک کنند، اما آنها یک وسیله اصلی برای پیشگیری یا درمان ویروس ها نیستند. استفاده از دهانشویه های حاوی سیکلودکسترین تنها بخشی از یک تلاش بزرگتر است.

کتابچه ی راهنمای مفیدی که توصیف می کند چه کارهایی باید انجام دهید تا از خود و بیماران خود در هنگام بروز بیماری های ویروسی محافظت کنید، در لینک زیر قابل مطالعه است:

https://gently.curaden.com/8-ways-to-keep-your-dental-practice-safe/

منبع:

https://eu.dental-tribune.com/c/curaden-ag/news/like-soap-for-the-patients-mouth-cyclodextrins-are-important-for-future-of-oral-care/