Home / خبرها / کارشناسان نحوه ی گندزدایی و ضدعفونی ماسک های N95 از SARS-CoV-2 را توضیح دادند

کارشناسان نحوه ی گندزدایی و ضدعفونی ماسک های N95 از SARS-CoV-2 را توضیح دادند

۱۶ آوریل ۲۰۲۰- در میان همه گیری جهانی کروناویروس، جهان با کمبود تجهیزات پزشکی، به ویژه مواردی که برای محافظت از کارمندان بهداشتی در نظر گرفته شده است، روبرو شده است. با توجه به تقاضای زیاد برای تجهیزات محافظت شخصی (PPE) از جمله ماسک های جراحی و ماسک های  N95، بسیاری از افراد چاره ای جز تلاش برای ضدعفونی این تجهیزات برای استفاده ی طولانی تر ندارند. اکنون، یک مطالعه ی جدید توسط متخصصان نشان می دهد که چگونه ماسک های N95 را می توان به اندازه کافی برای استفاده ی بیشتر، ضد عفونی نمود.

محققان مؤسسه ی ملی آزمایشگاههای Rocky Mountain ، که بخشی از انستیتوی ملی آلرژی و بیماریهای عفونی (NIAID)هستند، با همکاری دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس، راه هایی را برای رفع آلودگی و ضد عفونی ماسک های N95 معرفی کرده اند، که می تواند به کارکنان مراقبت های بهداشتی کمک کند تا حتی اگر با کمبود عرضه مواجه هستند، چگونه از خود محافظت کنند.

این گروه چهار روش را برای رفع آلودگی و ضد عفونی این نوع از ماسکها آزمایش کردند تا مشخص شود کدام روش موثرترین است و تأثیر این روشها بر ساختار ماسک N95، چگونه است. آنها رفع آلودگی را از بخش های کوچکی از پارچه ی فیلتر N95 را که در معرض کرونا ویروس ۲ قرار داشته است، – ویروسی که باعث COVID-19  می شود-، آزمایش کردند. روشهای ضد عفونی شامل نور ماوراء بنفش ، اسپری اتانول ۷۰ درصد، بخار پراکسید هیدروژن(VHP[1])  و گرمای خشک ۷۰ درجه سانتیگراد بود.

کدام یک موثر هستند؟

این مطالعه، که در MedRxiv منتشر شده است( مجله ای برای دانشمندانی که مطالعه ی آنها هنوز توسط تیم داوران بررسی نشده است)، بر اساس سالها مطالعه در مورد رفع آلودگی انجام شد و نشان داد که چهار روش ضد عفونی فوق، همگی می توانند ویروس را ریشه کن کنند، اما استفاده از اتانول ۷۰ درصد می تواند مواد ماسک را نیز تجزیه کند.

محققان اظهار داشتند: ما دریافتیم که هرگونه قرار گرفتن در معرض اتانول، به طور قابل توجهی ساختار و تمامیت ماسک را تغییر می دهد، همانطور که قبلاً گزارش شده بود. ما همچنین دریافتیم که تأثیر اتانول ۷۰٪  بر تمامیت ماسک وابسته به زمان است. در حقیقت، سی دقیقه پس از استفاده از اتانول ۷۰٪ ، حتی با اینکه ماسکN95 ، مرطوب نیست، عملکرد آن به شدت کاهش می یابد. مطابق با مطالعات قبلی، ما شاهد کاهش عفونتSARS-CoV-2 (در هنگام ارزیابی بوسیله ی کشتVero E6 ) پس از اجرای برخی از این استراتژی های رفع آلودگی بودیم.

ابتدا محققان نمونه هایی از ماسک N95 را که در معرض ویروس زنده در یک آزمایشگاه زیست ایمن قرار گرفته بودند، با این چهار روش برای بررسی میزان اثربخشی این روشها در رفع آلودگی ویروسی آزمایش کردند. محققان همچنین این چهار روش را بر روی مواد ماسک و بر روی ماسکهای کامل و بدون ویروس آزمایش کردند تا ببینند ساختار و عملکرد مواد ماسک و ساختار کلی ماسک حتی پس از رفع آلودگی دست نخورده باقی می ماند یا خیر.

پس از انجام آزمایشات، محققان دریافتند که اسپری اتانول به یکپارچگی ماسک، به خصوص به مهر و موم و فیت بودن ماسک، پس از دو دور از رفع آلودگی آسیب می رساند. این تیم توصیه کرد که از اسپری اتانول برای رفع آلودگی و ضدعفونی ماسکهای N95 استفاده نکنید. از طرف دیگر، محققان دریافتند که تابش نور ماوراء بنفش و گرما نیز پس از سه دور رفع آلودگی، تا حدودی مشکلاتی را در ماسک ایجاد می کند، این نشان می دهد که پس از ضد عفونی این ماسک ها با نور ماوراء بنفش و گرما، باید فقط دو بار مجددا استفاده شوند.

برای ماسکهایی که با بخار پراکسید هیدروژن ضدعفونی شدند، هیچ مشکلی ایجاد نشد و این نشان می دهد که ماسک ها با این روش ضدعفونی می توانند برای ۳ بار بطور مجدد استفاده شوند. محققان پیشنهاد می كنند از VHP به عنوان روشی برای رفع آلودگی استفاده شود زیرا این روش مؤثرترین روش است. علاوه بر این، محققان دریافتند که SARS-CoV-2 پس از تنها ۱۰ دقیقه ضدعفونی با VHP، دیگر از بین می رود و قابل شناسایی نیست.

نور ماوراء بنفش و گرمای خشک وقتی موثرند که حداقل برای یک ساعت اعمال شوند و بعد از استفاده از این روشها، ماسک مورد نظر فقط دو بار قابل استفاده ی مجدد است. محققان همچنین به همه ی کسانی که ماسک N95 خود را ضد عفونی می کنند، توصیه کردند که قبل از استفاده ی مجدد از مهر و موم ماسک و فیت آن بر روی صورتشان، مطمئن شوند.

داده های تست FIT ، تخریب عملکرد ماسک را با روشهای رفع آلودگی با اتانول و اشعه ی ماوراء بنفش به درجات مختلفی نشان داد. ماسکهای تحت ضدعفونی با VHP بعد از دو تیمار، تغییر معنی داری را در عملکرد نشان ندادند. ما همچنین یک آزمایش ویروس کشی SARS-CoV-2 را با استفاده از عفونت سلول Vero E6 گزارش کردیم. ما امیدواریم که این داده ها به تحقیقات بیشتر برای تصمیم گیری های مبتنی بر شواهد، برای استفاده ی مجدد از ماسک N95 یکبار مصرف، منجر شود و به محافظت از مراقبین در برابر SARS-CoV-2 و سایر عوامل بیماری زا کمک کنند.

آنچه CDC توصیه می کند

به دلیل کمبود عرضه ی ماسک، به ویژه ماسک های N95 که توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی استفاده می شوند، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ترکیبی از رویکردهای مورد نیاز برای صرفه جویی در مصرف را در ضمن ایمن نگه داشتن کارمندان بهداشتی توصیه می کند. CDC به موسسات بهداشتی و درمانی توصیه می کند که تعداد افرادی که از دستگاه تنفسی استفاده می کنند را از طریق کنترلهای مهندسی و مدیریتی به حداقل برسانند، روش هایی را برای استفاده طولانی مدت یا استفاده ی مجدد از ماسک های N95 به کار گیرند، روی استفاده از این ماسک ها برای افرادی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این عفونت قرار دارند، تمرکز کنند و از گزینه های جایگزین بجای ماسک N95  برای سایر افراد استفاده کنند.

با این حال، این مطالعه روش های امکان پذیر برای ضد عفونی این ماسک ها بمنظور استفاده ی مجدد را بیان کرده است. برخی از این روش ها می تواند به کاهش مشکل کمبود وسایل پزشکی برای محافظت از کارکنان مراقبت های بهداشتی کمک کنند.

منبع:

https://www.cdc.gov/niosh/topics/hcwcontrols/recommendedguidanceextuse.html

https://www.news-medical.net/news/20200416/Experts-explain-how-to-decontaminate-N95-masks-from-SARS-CoV-2.aspx

[۱] vaporized hydrogen peroxide