Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / آیا فرزند شما تا دیر وقت بیدار می ماند؟ در این صورت دندانهای او ممکن است در معرض خطر باشند

آیا فرزند شما تا دیر وقت بیدار می ماند؟ در این صورت دندانهای او ممکن است در معرض خطر باشند

مطالعه ی منتشر شده در ژورنال بین المللی بهداشت دندانپزشکی، نشان داد کودکان و نوجوانانی که ترجیح می دهند شب ها تا اواخر شب بیدار بمانند، در معرض خطر قابل توجهی برای پوسیدگی دندان هستند. احتمال پوسیدگی دندان ها در برخی از کودکان که ترجیح می دهند تا دیر وقت بیدار بمانند تا چهار برابر بیشتر از کودکانی است که بموقع می خوابند.

محققان معتقدند که این افزایش خطر ناشی از غفلت از مسواک زدن مرتب دندانها در اواخر شب است و از طرف دیگر به دلیل بیدار نشدن به موقع در هنگام صبح، این کودکان اغلب از خوردن صبحانه صرفنظر می کنند که منجر به مصرف میان وعده ها و اسنک های بیشتر و مکرر در تمام طول روز می شود.

بنیاد بهداشت دهان و دندان، والدین را ترغیب می کند تا اطمینان حاصل کنند که فرزندانشان اهمیت مسواک زدن دندانهای خود را قبل از خواب درک کنند و خطر بروز پوسیدگی وسیع تر دندان در صورت عدم مسواک زدن مرتب دندانها را به آنها گوشزد کنند.

دکتر نیگل کارتر، مدیر عامل بنیاد بهداشت دهان و دندان گفت: شواهد نشان می دهد که اگر شما قبل از فرزندانتان بخوابید، این خطر واقعا وجود دارد که آنها به طور مرتب یا به طور صحیح دندانهای خود را مسواک نزنند.

وی گفت: این بی توجهی به مسواک زدن منظم، بهمراه دیر بیدار شدن در صبح و متعاقباً صرفنظر از صبحانه، یک مسیر واقعی به سمت بروز فاجعه برای سلامت دهان و دندان آنها است که خطر ابتلا به پوسیدگی دندان را به شدت در آنها افزایش می دهد. مشکلات دهان می تواند بر نحوه ی ارتباط فرزندان ما، روابط آنها، پیشرفت و همچنین سلامت عمومی آنها تأثیر گسترده تری گذارد، بنابراین ضروری است که آنها سلامت دهان و دندان خود را در اولویت قرار دهند.

وی ادامه داد: ما والدین را ترغیب می کنیم تا بر عادتهای بهداشت دهان و دندان فرزندان خود تمرکز بیشتری داشته باشند، حتی اگر مسئولیت این کار را بعهده ی خودشان گذاشته اند، باید سعی کنند به آنها اهمیت مسواک زدن دندانها در شب به مدت دو دقیقه با خمیردندان حاوی فلوراید و همچنین یک بار دیگر در طول روز را گوشزد کنند.

پوسیدگی دندان هنگامی اتفاق می افتد که مینا و عاج دندان بعد از خوردن هر چیزی که حاوی قند است بخوبی تمیز نشوند، در این صورت بر اثر حمله ی اسیدها، بتدریج حل می شوند. با گذشت زمان، اسید باعث ایجاد حفره (سوراخ) در دندان می شود و تقریباً همیشه باعث می شود، در مراجعه به دندانپزشک دندان کودک پر شود و یا در موارد پوسیدگی شدید، دندانپزشک مجبور شود آن را بکشد.

در مراحل اولیه پوسیدگی دندان، علائمی وجود ندارد، اما دندانپزشک شما ممکن است هنگام معاینه یا رادیوگرافی از دندان ها، حفره را در مراحل اولیه ی آن تشخیص دهد. به همین دلیل است که باید کودک خود را به طور مرتب برای چک آپ دندانها نزد دندانپزشک ببرید، زیرا درمان حفره های کوچک نسبت به پوسیدگی های پیشرفته بسیار آسان تر است.

میشلا اونیل، رئیس جامعه ی بهداشت و درمان دندان در انگلیس (BSDHT) ، افزود: اطمینان از اینکه فرزندانتان هر روز صبحانه ای مناسب و متعادل می خورند، نیز یک راه عالی برای اطمینان از حفظ سلامت دهان و دندان آنها است، این امر باعث کاهش تمایل آنها به مصرف میان وعده های شیرین می شود. مصرف مکرر میان وعده ها در طول روز، دندان ها را در معرض حمله ی مداوم اسیدهایی قرار می دهد که باعث پوسیدگی دندان ها می شوند.

منبع:

Is your child a night owl? If so their teeth may be at risk