Home / خبرها / نقش تمیز کردن فواصل بین دندانی در بهداشت دهان و دندان، سلامت عمومی و کیفیت زندگی

نقش تمیز کردن فواصل بین دندانی در بهداشت دهان و دندان، سلامت عمومی و کیفیت زندگی

۱۷ آوریل ۲۰۲۰ – تحقیقات اخیر نشان می دهد که بهداشت دهان و دندان یک شرط اساسی برای رفاه و کیفیت زندگی افراد است. بمنظور دستیابی به اهداف جهانی بهداشت دهان و دندان، حرفه ی دندانپزشکی وظیفه بزرگی را با کار بر رویکردهای پیشگیرانه و تقویت سلامت بعهده دارد.

بر اساس تعریف فدراسیون جهانی دندانپزشکی(FDI)، سلامت دهان و دندان چند وجه دارد و شامل توانایی صحبت کردن، لبخند، درک بو، مزه، لمس، جویدن، بلع و انتقال طیف وسیعی از احساسات از طریق حالات صورت با اعتماد به نفس و بدون درد، یا ناراحتی و یا بیماری در مجموعه ی کرانیوفاسایل است. با توجه به این تعریف، سلامت دهان و دندان بخش غیرقابل انکاری از سلامت عمومی و بهزیستی است.

عواقب گسترده ی بیماریهای دهان

بیماری پریودنتال در سراسر جهان شایع است. این بیماری تقریباً ۵۰ درصد از افراد بالغ را تحت تأثیر قرار می دهد و شیوع پریودنتیت شدید بین ۱۰ تا ۱۵ درصد متغیر است. آمار شیوع با افزایش سن ارتباط مثبتی دارد. با توجه به تأثیرات گسترده ی این بیماری، واضح است که این امر باید موضوعی برای نگرانی و توجه بیشتر در سطح جهانی باشد.

در وهله ی اول ، شواهد علمی رو افزونی از ارتباط بین بیماری پریودنتال و چندین بیماری عمومی از جمله بیماری های قلبی عروقی، دیابت و چاقی، حمایت می کنند. بنابراین، بیماریهای دهان دیگر به عنوان مشکلات موضعی تأثیرگذار بر حفره ی دهان محسوب نمی شوند بلکه بیماریهایی هستند که عواقب آن بر سلامت عمومی فرد تاثیر می گذارد.

تحقیقات همچنین ارتباط معنی داری را بین بیماری پریودنتال و کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان، مستقل از عواملی مانند سن، جنس و سایر مشکلات دندانی نشان داده است. این بیماری می تواند منجر به اضطراب، اعتماد به نفس پایین و احساس شرم و آسیب پذیری شود.

بیماری های دهان از منظر مالی نیز تأثیر بسزایی در هزینه های بهداشتی دارند. در سال ۲۰۱۵ ، کل هزینه های جهانی بیماریهای دهان و دندان به ۵۴۴٫۴۱ میلیارد دلار آمریکا رسید. هزینه های مستقیم، که به عنوان هزینه های دندانپزشکی در نظر گرفته می شود برابر با ۳۵۶٫۸۰ میلیارد دلار آمریکا و هزینه های غیرمستقیم، که به عنوان ضرر به بهره‌وری ارزیابی می شوند، ۱۸۷٫۶۱ میلیارد دلار بود. در بین بیماریهای دهان، پریودنتیت دومین عامل کاهش بهره‌وری جهانی بود. پریودنتیت شدید سالانه ۵۴ میلیارد دلار هزینه های غیرمستقیم را به خود اختصاص می دهد.

علل و پیشگیری

متخصصان دندانپزشکی با رویکرد ارتقاء سلامت مبتنی بر علم و تجربه ی بالینی اثبات شده، نقش مهمی در جلوگیری از بیماری دارند. ارزیابی نیازها و بیماریهای فرد و در نظر گرفتن آنها با هم و در كنار حمایت های علمی، باید مبنایی برای دستورالعمل ها و توصیه ها باشد، تا به بهترین شكل ممكن تطابق بیمار و سلامت دراز مدت دهان را تضمین كنند.

چندین عامل خطر برای ایجاد پریودنتیت وجود دارد. از همه مهمتر تجمع پلاک در امتداد و زیر حاشیه یا مارجین لثه است. کنترل و حذف این بیوفیلم برای حفظ سلامت دهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از این رو اهمیت بهداشت دهان و دندان به منظور پیشگیری از بیماری دهان و دندان امری غیرقابل انکار است.

مسواک زدن و تمیز کردن فواصل بین دندانها، سنگ بنای بهداشت دهان و دندان با کیفیت بالا است. تمیز کردن فواصل بین دندانی با سطوح پایین تر بیماری پریودنتال ارتباط دارد و سلامت پریودنتال با فرکانس بالاتر استفاده از دستگاه های تمیز کننده بین دندانی افزایش می یابد. توصیه به استفاده از یک دستگاه تمیزکننده بین دندانی، باید متناسب با نیازها و شرایط هر فرد باشد، اما برای اکثر جمعیت بزرگسال، یک برس بین دندانی(interdental brush) ترجیح داده می شود.

محققان پس از مرور مطالعات منتشر شده در این زمینه و متاآنالیز داده ها، نتیجه گیری کردند که شواهد مشابهی از برس های بین دندانی به عنوان موثرترین وسیله برای از بین بردن پلاک بین دندانی وجود دارد. این همچنین در گزارش یازدهمین کارگاه آموزشی انجمن پریودنتولوژی اروپا در مورد پیشگیری اولیه از پریودنتیت بیان شده است. به گفته ی این کار گروه، برس های بین دندانی گزینه ی ارجح برای تمیز کردن فواصل بین دندانی هستند، در حالی که نخ دندان تنها در مواردی که فواصل بین دندانها برای یک برس بین دندانی خیلی باریک و لثه ها سالم باشند، مناسب است. این نتایج در یک متاآنالیز شبکه ای که در آن برس های بین دندانی بهترین نتیجه را برای کاهش التهاب لثه، کاهش پلاک و کاهش پاکت به دست آورد، تایید شد.

از بین مقالات ارائه شده، به نظر می رسد که برس های بین دندانی، در مقایسه با سایر دستگاه های تمیز کننده ی دستی، از نظر حذف پلاک و پارامترهای پریودنتال بالاترین اثر را دارند. هر توصیه ای در مورد دستگاه های تمیز کننده ی بین دندانی باید متناسب با: اندازه ها و شکل فضاهای بین دندانی فرد باشد. علاوه بر این، باید به شخص در مورد انتخاب اندازه ی مناسبی از برس های بین دندانی و تکنیک مناسب آموزش های لازم داده شود.

نتیجه

تحقیقات حاضر بر اهمیت بهداشت دهان و دندان برای حفظ سلامت دهان و دندان و پیامدهای آن بر سلامت عمومی و کیفیت زندگی تأکید دارند. از آنجایی که شایعترین بیماری های دهان، عمدتا بیماری های بین دندانی هستند، تلاش های پیشگیرانه باید شامل تمیز کردن فواصل بین دندانی به عنوان مکمل مسواک در مراقبت روزانه در منزل باشد. در دستیابی به کنترل بهینه ی پلاک، برس بین دندانی دستگاه مورد نظر برای اکثر جمعیت بالغ در سطح جهان است.

یک رویکرد پیشگیرانه به خوبی با اهداف جهانی FDI در سال ۲۰۲۰ در زمینه بهداشت دهان و دندان مطابقت دارد، یکی از اهداف این سازمان افزایش تعداد افرادی با پریودنشیوم سالم در هر سنی است. همچنین دیدگاه FDI برای سال ۲۰۲۰ ، اطمینان از به رسمیت شناختن و پذیرفتن سلامت دهان و دندان به عنوان یكی از عناصر اصلی سلامت عمومی و بهزیستی است. با توجه به گزارش های مالی، یک روش پیشگیرانه به احتمال زیاد از دیدگاه اقتصادی نیز سودمند خواهد بود، زیرا این امر نیاز به سایر درمان های دندانپزشکی را کاهش می دهد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/clinical/the-role-of-interdental-cleaning-for-oral-health-general-health-and-quality-of-life/