Home / خبرها / بررسی اقدامات پیشگیرانه از SARS-CoV-2 در ایتالیا

بررسی اقدامات پیشگیرانه از SARS-CoV-2 در ایتالیا

۱۹ مه ، ۲۰۲۰ – پیزا، ایتالیا: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، ایتالیا از ۱۹ مه ۲۰۲۰ تاکنون ۲۲۵۴۳۵ مورد ابتلا به SARS-CoV-2 و ۳۱۹۰۸ مورد مرگ و میر تایید شده را گزارش کرده است. این آمار، ایتالیا را به کشوری با بالاترین تعداد موارد ابتلا به این ویروس در اروپا و یکی از کشورهایی که شدیدترین آسیب را در جهان متحمل شده است، تبدیل نمود. اکنون تیمی از محققان ایتالیایی مطالعات مربوط به اقدامات پیشگیرانه برای محدود کردن انتقال SARS-CoV-2 در کلینیک ها و مطبهای دندانپزشکی را مرور کرده اند.

مقالات متعددی که در هفته های گذشته منتشر شده است، نشان می دهد که متخصصان دندانپزشکی به دلیل قرار گرفتن در معرض بزاق، خون و تولید ذرات معلق در هوا در اکثر روشهای دندانپزشکی، در معرض خطر بالای عفونت SARS-CoV-2 -که یک ویروسairborne[1] ، بسیار مسری است-، قرار دارند. مطالعه ی مروری اخیر، توسط محققان دانشگاه پیزا در ایتالیا، با هدف آگاهی از خطرات احتمالی انتقال SARS-CoV-2 ، در دندانپزشکی و گزارش های مربوط به اقدامات کنترل عفونت انجام شد. در این مقاله، اقدامات پیشگیرانه مانند اقدامات اتخاذ شده در ایتالیا برای محدود نمودن سرایت ویروس مورد بحث و توصیه قرار گرفته است.

اقدامات پیشگیرانه ی اصلی شناسایی شده عبارتند از: تریاژ بیماران، تجویز دهان شویه قبل از معالجه ی دندان پزشکی، بهداشت دست، استفاده از تجهیزات محافظ شخصی برای دندانپزشکی و تیم دندانپزشکی، محدودیت روشهای تولید آئروسل و تمیز کردن سطوح آلوده. این اقدامات مطابق با پیشنهادات فدراسیون پریودنتولوژی اروپا برای مدیریت کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی برای محدود کردن انتقال ویروس است.

در سراسر جهان به دندانپزشکان توصیه شده است و در بعضی از کشورها دندانپزشکان موظف شده اند که فعالیت های خود را تنها به معالجات اورژانس دندانی محدود کرده و معاینات روتین و معالجات زیبایی را تا حد امکان به تعویق بیاندازند. دکتر Filippo Graziani ، استاد پریودنتولوژی دانشگاه پیزا و یکی از مؤلفان این مقاله، در مصاحبه ای با دنتال تریبون بین المللی، توضیح داد که ایتالیا به آرامی اما بطور ایمن محدودیت ها را در این زمینه برداشته و همه طرف ها در تلاش هستند تا دوباره روال عادی را برقرار کنند. با این حال، آنچه در واقعیت برای دندانپزشکان و بیماران در آینده رخ می دهد، هنوز کاملا مشخص نیست.

در حال حاضر، دندانپزشکان در اکثر کشورها از حداکثر تجهیزات محافظ شخصی مانند ماسک، عینک، لباس محافظ و یا محافظ صورت استفاده می کنند. این ممکن است اثرات روانشناختی منفی بر روی بیماران مضطرب، کودکان یا سالمندان داشته باشد. دکتر گرازیانی در عین حال که تمایل خود را به بازگشت هرچه سریعتر به روال عادی اظهار داشت، توضیح داد که برخی از اقدامات محافظتی مانند استفاده از محافظ صورت، ممکن است برای همیشه در دندانپزشکی باقی بماند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا می توان اقدامات بیشتری برای محدود کردن شیوع ویروس در ابتدا انجام داد، گفت: همیشه می توان کارهای بیشتری انجام می داد. این ویروس کشنده خیلی سریع پخش شد و همه ی ما فقط بهترین های کاری را که می توانیم انجام می دهیم. دندانپزشکان حمایت قابل توجهی از مردم ارائه داده اند و تمرکز آنها قطعاً بر خدمت به جامعه، نه بر تجارت بوده است. دکتر Graziani با تأکید بر اهمیت صبر، نتیجه گیری کرد که تحقیقات بیشتری در حال انجام است و یافته های جدید هر روز منتشر می شود پس قطعا اقدامات بهتری را می توان در آینده برای مقابله با این ویروس انجام داد.

این مطالعه با عنوان “انتقال COVID-19 در دندانپزشکی: مروری مختصر بر اقدامات پیشگیرانه در ایتالیا” ، در ژورنال تحقیقات دندانپزشکی در تاریخ ۱۷ آوریل سال ۲۰۲۰ ، بصورت آنلاین منتشر شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/study-reviews-preventive-sars-cov-2-transmission-measures-in-italy/

 

[۱] ویروس هوابُرد یا airborne virus توسط ذرات ریز، از طریق هوا و سطوح آلوده منتقل می شود.