Home / خبرها / ارتباط بین COVID-19، بیماری پریودنتال و رژیم غذایی

ارتباط بین COVID-19، بیماری پریودنتال و رژیم غذایی

نویسنده: دکتر آلوین داننبرگ

۲۰ مه ۲۰۲۰ – ممکن است با دیدن عنوان این مقاله تعجب کرده باشید، چرا من در مورد ارتباط بین COVID-19 ، بیماری لثه و رژیم غذایی صحبت می کنم؟ حلقه ای که آنها را به هم مرتبط می کند “سیستم ایمنی بدن” ماست. بله ، من می خواهم توجه شما را به ارتباط بین سلامت کلی شما و بهزیستی شما جلب کنم.

کووید -۱۹

تحقیقات جدید حاکی از آن است که ویروس SARS-CoV-2 ، که منجر به بیماری COVID-19 می شود، ابتدا با آسیب رساندن به گلبول های قرمز و ایجاد هیپوکسی می تواند تهدید کننده ی زندگی باشد. این تئوری به شرح زیر است:

  • ویروس با اتصال به قسمت آهن در مولکول هموگلوبین به گلبولهای قرمز حمله می کند.
  • ویروس آهن را اکسید می کند و آن را از هموگلوبین جدا و در جریان خون آزاد می کند.
  • ویروس سپس به جای آهن در گلبولهای قرمز می نشیند.
  • ویروس گلبول قرمز را که اکنون قادر به حمل اکسیژن لازم به سلول ها و ارگانها نیست- که منجر به هیپوکسی می شود-، کنترل می کند و با گلبولهای قرمز در تمام بدن پخش می شود.
  • آهن اکسیده شده وارد جریان خون می شود و باعث ایجاد استرس اکسیداتیو شدید می گردد و این امر باعث ایجاد التهاب سیستمیک توسط سیستم ایمنی بدن می شود.
  • زینک(روی) در بدن برای جبران خسارت ناشی از آهن اکسید شده ی آزاد شناور، بسیج می شود و بدین ترتیب بدن از نظر میزان روی مورد نیاز خود، دچار کمبود می گردد. این امر می تواند منجر به از بین رفتن حس بویایی و چشایی و اثرات دیگر شود.
  • استرس اکسیداتیو ناشی از آهن بیش از حد؛ التهاب شدید سیستمیک در نتیجه تولید بیش از حد مواد شیمیایی التهابی (سیتوکین ها) توسط سیستم ایمنی بدن؛ و هیپوکسی می تواند باعث از بین رفتن ریه ها و سایر ارگان ها شود، که احتمالاً منجر به مرگ ناشی از COVID-19 می شود.

نوشته ی فوق، هنوز هم فقط یک تئوری است. روز به روز اطلاعات بیشتری در مورد این ویروس منتشر می شود. با این حال، این نظریه معقول است. این می تواند منجر به علائم و نشانه های بالینی این بیماری همه گیر شود که در سراسر جهان مشاهده و ثبت شده است.

بیماری لثه

بافت لثه در دهان شما، مستعد التهاب مزمن سیستمیک است. استرس اکسیداتیو ناشی از مقدار زیادی آهن ناسالم اکسیده شده، باعث می شود سیستم ایمنی بدن التهاب سیستمیک حاد و مزمن ایجاد کند. این تغییرات فیزیولوژیکی باعث اختلال در سیستم ایمنی بدن می شود، به خصوص اگر سیستم ایمنی بدن از قبل به دلیل استرس عاطفی، مواد سمی محیطی، روده ی ناسالم یا گزینه های غذایی ضعیف، دچار ضعف یا اختلال باشد.

بیماری فعال لثه با شکست سیستم ایمنی در کنترل رشد بیش از حد باکتری های مضر در دهان، تشدید می شود. عفونت پریودنتال، باکتری های مهاجم و عناصر التهابی را در جریان خون رها می کند و التهاب سیستمیکی که در حال حاضر وجود دارد را گسترش می دهد. لثه های ملتهب و خونریزی دهنده، پتانسیل نیروهای مخرب فزاینده ای که به دلیل SARS-CoV-2 رخ می دهند، را افزایش می دهد.

رژیم غذایی

رژیم غذایی شامل غذاهای التهابی و غذاهای فاقد مواد مغذی باعث آسیب به جمعیت باکتری های روده، لایه مخاطی آن و سد اپیتلیال آن می شود. نتیجه آن نشت مواد سمی به داخل جریان خون از لومن روده خواهد بود. سیستم ایمنی بدن با آزاد کردن مواد شیمیایی و سلولهای مختلف مقابله کننده با تهاجم، تلاش می کند تا این مواد سمی را برطرف کند. این اقدامات سیستم ایمنی بدن، التهاب را در سراسر سیستم گردش خون ایجاد می کند که به تمام اندام ها گسترش می یابد. حال، اگر شما بیماری پریودنتال داشته باشید و اگر به کرونا ویروس جدید نیز مبتلا شده باشید، سیستم ایمنی بدن شما در حال حاضر می تواند مضمحل شده باشد.

یک چرخه ی معیوب

یک سیستم ایمنی ضعیف شده ، بیماری پریودنتال فعال و انتخاب مواد غذایی ناسالم باعث تقویت التهاب مزمن سیستمیک می شوند. اگر SARS-CoV-2 به بدن حمله کند، التهاب مزمن سیستمیک موجود، پتانسیل تهاجمی ویروس را افزایش می دهد. این می تواند به یک چرخه ی معیوب تشدید کننده ی نمایی منجر شود.

خوشبختانه، اکثریت قریب به اتفاق افرادی که به COVID-19 مبتلا می شوند، جان خود را از دست نمی دهند. سیستم ایمنی بدن آنها در نقطه ای که ویروس توسط آنتی بادی هایی که به طور طبیعی توسط سیستم ایمنی تطبیقی تولید می شود، بر ویروس غلبه می کند. سایر مسیرهای بازخورد منفی وارد عمل شده و باعث کاهش تولید مواد شیمیایی التهابی توسط سیستم ایمنی بدن می شوند. اما افراد غیر آلوده می توانند برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود اقداماتی را بطور فعال انجام دهند.

من در برخی از نوشته های قبلی ام در مورد روشهای بهبود دهنده ی سیستم ایمنی صحبت کرده ام. به طور خلاصه ، یک رژیم غذایی مملو از نوترینتهای ضروری(ویتامین ها و مواد معدنی لازم) و ضد التهابی، همراه با تغییر شیوه زندگی، سلامت روده را تقویت کرده و بسیاری از مواد لازم را برای دفاع از بدن در اختیار سیستم ایمنی بدن قرار می دهد.

مکمل های ویتامینC ، ویتامین D ، گلوتاتیون و روی(زینک) برای جلوگیری یا احتمالاً درمان عفونت SARS-CoV-2 ، به شما کمک می کنند. با این حال، همراه با تغییر در شیوه زندگی، رژیم های غذایی مملو از ریز مغذیها و رژیم غذایی ضد التهابی را توصیه می کنم، اکثر این ریز مغذی ها را از مواد غذایی طبیعی غیر فرآوری شده، بدست آورید.

تحقیقات پزشکی، پروتکل درمانی مناسبی را برای مقابله با تظاهرات حاد و تهدیدکننده زندگی کورونا ویروس جدید ارائه خواهد داد. دانشمندان همچنین ممکن است یک واکسن مؤثر یا یک مجموعه واکسن برای محافظت از افراد قبل از آلوده شدن به این ویروس، تولید کنند. اما تلاش های پیشگیرانه شما برای پشتیبانی از سیستم ایمنی بدنتان نیز در مبارزه با ویروس، جلوگیری از بیماری های پریودنتال و جلوگیری از سایر بیماری های مزمن موثر خواهد بود. یک سیستم ایمنی سالم در حفظ رفاه شما قدم بزرگی را بر خواهد داشت.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=wom&pag=dis&ItemID=326504