Home / خبرها / تصویربرداری به برداشتن یک دندان مولر اکتوپیک نادر در سینوس ماگزیلا کمک کرد

تصویربرداری به برداشتن یک دندان مولر اکتوپیک نادر در سینوس ماگزیلا کمک کرد

۲۰ مه ۲۰۲۰ – تصویربرداری، به خصوص CT مخروطی (CBCT) ، به پزشکان کمک کرد که یک مولر سوم اکتوپیک و یک کیست آلوده را از سینوس فک بالای بیمار که مکان نادری برای رویش دندان است، خارج کنند. گزارش این مورد در پلتفرم دسترسی آزاد F1000Research منتشر گردید. به گفته نویسندگان، این مورد اهمیت استفاده از ابزارهای مناسب برای ارزیابی بیماران و ارائه ی اطلاعات لازم به پزشکان برای عمل جراحی را نشان می دهد.

این گروه به رهبری دکترKhairy Elmorsy ، از بخش جراحی دهان و ماگزیلوفاسیال دانشگاه قاهره، توضیح دادند که ارزیابی CBCT از این مورد، برای ما امکان یافتن محل دقیق مولر اکتوپیک و گسترش و تأثیر ضایعه ی اطراف آن را بر روی ساختارهای اطراف فراهم کرد.

رشد دندانها در محلی که محل رویش دندان نیست (دندان اکتوپیک)، بخصوص در سینوس ماگزیلا بسیار نادر است. مروری بر مجلات علمی، نشان داد که تنها ۵۱ بیمار با دندانهای اکتوپیک در سینوس ماگزیلاری گزارش شده اند. نویسندگان نوشتند كه مولر سوم شیوع بیش تری در میان دندان های اکتوپیک دارد و ۲۱ مورد از این گزارشات را شامل می شد.

اگرچه علت رویش اکتوپیک دندانها ناشناخته است، اما برخی از آنها نتیجه ی یک وضعیت رشدی مانند شکاف کام یا یک روند پاتولوژیک مانند ایجاد کیست های بزرگ است که می تواند جوانه های دندانی را به سمت مکان های غیرمعمول هل دهد. اگرچه اشعه ایکس پانوراما به طور معمول برای بررسی این نوع دندانها مورد استفاده قرار می گیرد، اما CBCT ، بطور دقیق تری محل قرار گرفتن دندان اکتوپیک نشان می دهد و امکان ارزیابی هرگونه ضایعه ی مرتبط با آن را قبل از اینکه بیمار تحت عمل جراحی قرار گیرد، فراهم می کند.

ترشحاتی با طعم و بوی بد

به گفته ی دکتر Elmorsy  و همکارانش در پرونده ی فعلی، یک دختر ۱۳ ساله پس از داشتن ترشحاتی بد بو و بد طعم که از دندان مولر دوم راست فوقانی او خارج می شد، به یک کلینیک جراحی دهان و فک و صورت مراجعه کرده بود.

جراحان دهان او را معاینه کردند و هیچگونه پوسیدگی یا تورم داخلی یا خارجی نیافتند. با این حال، یک تصویربرداری پانوراما، رویش اکتوپیک دندان مولر سوم ماگزیلای راست را در سینوس فک بالای او نشان داد. نویسندگان نوشتند كه یک ضایعه ی بسیار متراکم دور تاج دندان مولر او را احاطه كرده بود.

برای مشاهده ی بهتر، بیمار تحت اسکن CBCT قرار گرفت. در این اسکن، مشخص گردید که دندان مولر سوم اکتوپیک این دختر نوجوان با ریشه هایی ناقص در بخش خلفی بالایی سینوس فک بالا در نزدیکی کف حدقه ی چشم و صفحات pterygoid ، قرار دارد. ضایعه ای با ضخامت ۲۳ × ۳۶ × ۳۵ میلی متر، تقریباً تمام حفره ی سینوس بزرگ فک راست او را اشغال کرده بود، باعث گسترش mediolateral  ریج آلوئول شده و دندان را محاصره کرده بود. اسکن همچنین نشان داد که چگونه ضایعه در حال تخلیه از کف سینوس راست فک بالا و صفحه ی استخوانی باکال(buccal cortical) است. این ترشحاتی را که دختر از آن شکایت داشت، توضیح می داد.

استراتژی درمانی

Imaging aids removal of rare ectopic molar in maxillary sinus2دندان مولر اکتوپیک و لایه ی کیستیک اطراف آن.

بیمار تحت آنتروستومی سینوس جانبی، قرار گرفت که شامل ورود به سینوس ماگزیلاری از طریق canine fossa ، بر اساس نتایج معاینه و تصویربرداری بود. جراح چرک را از طریق بافت  پوششی کیست تخلیه کرده و سپس کیست و بافت  پوششی آن و دندان مولر اکتوپیک را خارج نمود. برای بیمار آنتی بیوتیک و استامینوفن تجویز شد و برای جلوگیری از تورم گونه ی وی، یک دوز استروئید داده شد.

او بدون هیچ حادثه ی دیگری بهبود یافت. وی در طی سه ماه پیگیری، تحت اسکن CBCT دیگری قرار گرفت که نشان دهنده ی شکل گیری استخوان در بعد mediolateral بود، که بیانگر آغاز ترمیم استخوان است.

یک منبع ارزشمند

تصویربرداریهای پیشرفته مانند CBCT ، به ابزاری مهم با کاربرد روز افزون برای دندانپزشکان تبدیل شده است. به گفته نویسندگان، دندانپزشکان در تشخیص بیماران و تدوین برنامه های درمانی از این روشهای تصویربرداری کمک می گیرند.

آنها نوشتند: ارزیابی CBCT اجازه داد تا قبل از عمل علت ترشحات چرکی شناسایی شود و در طی عمل به جراح عمدتا برای جلوگیری از بروز هرگونه عارضه ی جراحی به دلیل نزدیکی به orbital floor و pterygoid plates کمک کند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=img&pag=dis&ItemID=326511