Home / خبرها / مرکز ضد درد کشف شده در موش ها ممکن است منجر به تولید مسکن های جدیدی شود

مرکز ضد درد کشف شده در موش ها ممکن است منجر به تولید مسکن های جدیدی شود

۲۱ مه ۲۰۲۰ – دانشمندان منطقه کوچکی را در مغز موشها کشف کرده اند که احساس درد آنها را تضعیف می کند، این کشف در نهایت می تواند منجر به درمان های جدیدی برای مدیریت درد در انسان شود. این مطالعه در Nature Neuroscience ، منتشر شده است.

این ناحیه ی خاموش کننده ی درد در آمیگدال مرکزی یافت شده است و بیهوشی عمومی زیر مجموعه خاصی از نورونهای مهاری را در این بخش از مغز فعال می کند. این یک کشف شگفت آور بود زیرا تاکنون آمیگدال به دلیل نقش مهمی که در احساسات و رفتارها و چگونگی پردازش ترس از قبیل تحریک پاسخ جنگ یا گریز دارد، شناخته شده بود.

Antipain center discovered in mice may lead to new painkillersسلولهای عصبی در آمیگدال مرکزی در مغز موش. سلولهای قرمز، ارغوانی و زرد بخشی از مجموعه سلولهای عصبی هستند که با بیهوشی عمومی فعال می شوند و دارای توانایی قوی در سرکوب هستند.

نویسندگان به سرپرستی پرفسور Thuy Hua ، از دپارتمان نوروبیولوژی در مرکز پزشکی دانشگاه دوک در دورهام نوشتند: مطالعه ما به CeAGA[1] [نورونهای آمیگدال مرکزی که توسط بیهوشی عمومی فعال می شوند] به عنوان یک هدف درمانی بالقوه قدرتمند برای کاهش درد مزمن اشاره دارد.

دندانپزشکان ۱۲٪ از کل نسخه های داروهای اپیوئیدی را تجویز می کنند، این آمار آنها را به دومین تجویز کنندگان داروهای اپیوئیدی پس از پزشکان خانواده تبدیل کرده است. اگرچه انجمن دندانپزشکی آمریکا و سایر سازمانهای علمی دندانپزشکی، مسکن های غیر اپیوئیدی و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را برای کنترل درد دندان توصیه می کنند، اما دندانپزشکان معمولاً با وجود اینکه این داروها بسیار اعتیاد آور هستند و معمولاً مورد سوء استفاده قرار می گیرند؛ آنها را تجویز می نمایند. بهمین دلیل محققان همچنان در جستجوی گزینه های دیگر هستند.

بیهوشی عمومی می تواند مستقل از هوشیاری، سبب از بین رفتن درد نیز بشود، اگرچه دلیل این اتفاق معلوم نیست. پرفسور Hua و همكارانش فرض كردند كه بی حسی عمومی با فعال كردن مدارهای ضد درد فوق نخاعی(supraspinal) تا حدودی درد را سرکوب می کند.

در این مطالعه، به موشها محرک درد خفیفی داده شد که به محققان این امکان را داد تا مناطق مغزی فعال شده با درد را ترسیم کنند. آنها دریافتند که نورونهای CeAGA حداقل به ۱۶ مرکز مغزی که جنبه های حسی یا عاطفی درد را پردازش می کنند، سیگنالهای بازدارنده ای را ارسال می کنند.

پرفسور Hua و همكارانش همچنین از اپتوژنتیک استفاده کردند، نوعی فناوری که از نور برای فعال کردن تعداد کمی از سلول های مغزی استفاده می کند. به محض اینکه نور، سلولهای عصبی CeAGA را در موش ها فعال کرد، حیوانات، رفتارهای خودمراقبتی مانند لیس زدن پنجه ها یا پاک کردن صورت را که هنگام ناراحتی انجام می دهند، متوقف کردند. هنگامی که فعال نمودن نوری این سلولهای عصبی متوقف گردید، موشها پاسخ داده و طوری رفتار کردند که گویا به شدت ضربه خورده اند و یا درد آنها بازگشته است.

اگرچه این تحقیق پتانسیل کمک به بیماران را برای مدیریت بهتر درد نشان می دهد، اما دو مورد هنوز ناشناخته مانده است. مشخص نشده است که بیهوشی های عمومی چگونه باعث فعال شدن گذرا یا پایدار نورون های CeAGA می شود و اینکه آیا فعال نمودن مداوم نورون های CeAGA اعتیاد آور نیست؟

بنابراین تحقیقات بیشتری لازم است. مطالعات آینده باید بر روی شناسایی ترکیبات مولکولی کوچکی که بطور مشخص می توانند نورونها را بدون اثرات آرام بخش بیهوشی عمومی فعال کنند، انجام گردد.

آنها نوشتند: با این وجود، کار ما احتمال استفاده از قدرت این سیستم ضد درد درون زا را برای تسکین دردهای مزمن افزایش داده است.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=apm&pag=dis&ItemID=326517

 

[۱] central amygdala neurons activated by general anesthesia