Home / خبرها / دهانشویه جادویی چیست؟

دهانشویه جادویی چیست؟

دهانشویه ی جادویی درمانی است که برخی از پزشکان و دندانپزشکان برای معالجه ی موکوزیت دهانی تجویز می کنند. oral mucositis همان التهاب شدید آستر یا لایه ی پوشاننده ی داخل دهان است.

موکوزیت دهانی، یک عارضه ی متداول از درمان های سرطان، خصوصاً پرتودرمانی برای سرطان سر و گردن است. در حالی که برخی از مطالعات از استفاده از دهانشویه جادویی حمایت می کنند، برخی دیگر چنین نیستند. برخی سازمانهای تخصصی نیز درباره خطرات آن هشدار می دهند.

در ادامه مطالب بیشتری در مورد دهانشویه جادویی، از جمله عواملی که باید قبل از استفاده از آن در نظر بگیرید، برای شما آورده ایم

دهانشویه جادویی چیست؟

دهانشویه ی جادویی، یک ترکیب دارویی است که معمولاً توسط داروخانه ها ساخته می شود. ترکیب دارو به این معنی است که یک داروساز برای ایجاد یک داروی جدید مقادیر مشخصی از چندین داروی تجاری موجود را با هم ترکیب می کند. دندانپزشک نسخه ای را که بیشتر شبیه به یک دستور تهیه است، برای یک داروی ترکیبی می نویسد و فرد آن را به داروخانه می دهد تا دکتر داروساز این ترکیب را برای او بسازد.

نامهای دیگر دهانشویه ی جادویی عبارتند از “دهانشویه جادویی دوک” یا “دهانشویه جادویی مری”.

دهانشویه جادویی معمولاً شامل مواد زیر است:

 • نیستاتین، که یک داروی ضد قارچ است
 • هیدروکورتیزون، که یک استروئید برای کاهش التهاب است
 • دیفن هیدرامین، که می تواند به جلوگیری از خشکی دهان کمک کند.

بر اساس اعلام هیئت داروسازی کارولینای شمالی، مخلوط دارویی مخصوص دهانشویه جادویی شامل موارد زیر است:

 • ۳۰ میلی لیتر سوسپانسیون نیستاتین با ۱۰۰۰۰۰ واحد در میلی لیتر، یا ۳ میلیون واحد پودر نیستاتین
 • ۶۰ میلی گرم هیدروکورتیزون
 • به اندازه کافی شربت دیفن هیدرامین HCL به این مخلوط اضافه کنید تا حجم کل آن به ۲۴۰ میلی لیتر برسد.

این مخلوط دارویی باید در یخچال نگهداری شود و تنها تا ۱۴ روز پس از تولید آن توسط داروساز قابل استفاده می باشد.

با این حال، برخی از دستور العمل های دهانشویه ی جادویی می توانند متفاوت باشند. بعضی اوقات، داروساز به این مخلوط، محلول غلیظ لیدوکائین اضافه می کنند، که اثر بی حس کننده دارد.

در سایر موارد، داروی آنتی اسید یا داروهایی که آستر دهان را می پوشانند از جمله کائولین، آلومینیوم یا هیدروکسید منیزیم یا سوکرالفات را به این مخلوط اضافه می کنند.

مقدار مصرف

داروخانه ممکن است دهانشویه جادویی را در ظروف کوچک با حجم های مشخص برای یک بار استفاده یا در یک ظرف بزرگ به بیمار تحویل دهد که در این صورت شخص دوز مورد نیاز را هر بار از ظرف بزرگ برخواهد داشت.

تجویز معمولی حدود ۳۰ میلی لیتر دهانشویه برای هر ۴ تا ۶ ساعت یک بار است. فرد ممکن است از سرنگ برای برداشتن حجم مجاز دهانشویه استفاده کند، یا ممکن است با یک لیوان اندازه گیری کوچک مقدار مورد نیاز را بردارد.

نحوه ی استفاده

دهانشویه ی جادویی فقط باید در دهان گردانده شود و سپس فرد آن را تف کند، هرگز نباید دهانشویه نوشیده یا بلعیده شود.

بسته به دارویی که در دهانشویه وجود دارد یا پزشک معالج تجویز کرده است، نحوه ی دقیق استفاده ممکن است متفاوت باشد. با این حال، این یک راهنمای کلی در مورد استفاده از دهانشویه جادویی اینست:

 1. دوز صحیح دهانشویه جادویی را، یا با سرنگ، قاشق یا فنجان اندازه گیری کنید.
 2. مایع را داخل دهان خود بریزید.
 3. حداقل ۱ دقیقه مایع را در دهان از یک طرف به سمت دیگر یا به صورت چرخشی بچرخانید. بهتر است تایمر تلفن خود را برای اطمینان از زمان لازم برای استفاده از دهانشویه تنظیم کنید.
 4. دهانشویه را تف کنید. پس از تف کردن دهان خود را نشویید، زیرا شستشوی دهان بقایای دهانشویه را از دهان خارج می کند و اثر دارو را کاهش می دهد.
 5. حداقل ۳۰ دقیقه بعد از استفاده از دهانشویه از خوردن یا آشامیدن خودداری کنید تا اثرات آن به حداکثر برسد.

استفاده یا مصرف بیش از حد دهانشویه باعث می شود بعد از آن فرد حالت تهوع یا بی حسی گلو را تجربه کند.

آیا این دهانشویه موثر است؟

دندانپزشکان و پزشکان معمولاً برای کاهش علائم موکوزیت دهان، دهانشویه ی جادویی را تجویز می کنند. موکوزیت دهانی می تواند عوارض جانبی شدیدی از جمله زخم خونریزی کننده و درد را در دهان ایجاد کند. در نتیجه ممکن است برخی از افراد نتوانند غذا بخورند یا چیزی بنوشند زیرا دهان آنها بشدت صدمه دیده است.

به گفته ی انجمن پرستاران انکولوژی، بیش از یک سوم افرادی که تحت درمان سرطان قرار می گیرند، به دلیل شدت علائم موکوزیت دهانی، درمانی که سبب بروز موکوزیت شده است را قطع می کنند. پزشکان ممکن است دهان شویه ی جادویی و راه حلهای دیگر را برای تحمل و ادامه ی درمان تجویز کنند.

در حالی که این ایده که دهانشویه جادویی می تواند به معالجه ی موکوزیت کمک کند ممکن است از نظر تئوری خوب باشد، اما محققان اثربخشی آن را اثبات نکرده اند.

در یک مطالعه ی تصادفی، دو سو کور در سال ۲۰۱۶ که به مقایسه ی دهانشویه ی جادویی با یک دهانشویه دیگر و دارونما پرداخته بود مشخص گردید که دهانشویه جادویی نسبت به دارونما در کاهش درد موکوزیت ناشی از پرتودرمانی مؤثرتر است. محققان سؤالاتی درباره کاهش درد بلافاصله پس از استفاده از دهانشویه و در فواصل زمانی تا ۴ ساعت پس از استفاده از شرکت کنندگان پرسیده و دریافتند که شرکت کنندگان به خوبی دهانشویه را تحمل می کنند.

یک مطالعه ی تصادفی قدیمی در سال ۲۰۱۱ ، نشان داد که اثربخشی دهانشویه ی جادویی حاوی سوکرالفات با یک نوع دیگر از این دهانشویه که شامل داروی بنزیدامین هیدروکلراید بود، تفاوتی ندارد.

این مطالعه بر تاثیر این دهانشویه در جلوگیری از موکوزیت، متمرکز بود. بنابراین، شرکت کنندگان از دهانشویه قبل و در طول درمان با اشعه استفاده کردند.

تفاوت در فرمولاسیون و تفاوت در استفاده از دهانشویه جادویی – به عنوان مثال استفاده پس از درمان یا قبل از درمان بمنظور پیشگیری – نتیجه گیری در مورد مؤثر بودن آن را دشوار می کند.

عوارض جانبی و خطرات

دهانشویه ی جادویی می تواند چندین عارضه ی جانبی ایجاد کند که شامل:

 • تغییر در حس چشایی
 • خشکی
 • تحریک
 • حالت تهوع
 • درد
 • سوزش

اگر شخصی از دهانشویه ی جادویی استفاده کرده و این علایم یا علایم ناخواسته ی دیگری را تجربه کند، باید استفاده از دهانشویه را متوقف کرده و با دندانپزشک خود تماس بگیرد. دندانپزشک می تواند نحوه ی استفاده از آن را تغییر دهد و یا درمان دیگری را برای موکوزیت دهانی توصیه کند.

گزینه های جایگزین

دهانشویه ی جادویی یک نمونه از دهانشویه های ترکیبی است که دندانپزشکان ممکن است برای درمان موکوزیت دهانی تجویز کنند. گزینه های دیگر عبارتند از:

 • “بانوی صورتی”: این دهانشویه حاوی سوسپانسیون آنتی اکسید (معمولاً Maalox) و لیدوکائین غلیظ است.
 • “محلول Noll”: این دهانشویه حاوی دیفن هیدرامین، نیستاتین، دگزامتازون (نوع دیگر استروئید) و تتراسایکلین (یک آنتی بیوتیک) است.

دندانپزشکان همچنین ممکن است آنتی بیوتیک های خوراکی یا داروهای ضد قارچ را برای کاهش خطرات عفونت ناشی از زخم تجویز کنند. آنها همچنین ممکن است داروهای تسکین دهنده ی درد را برای کاهش بروز درد موکوزیت تجویز نمایند، تا به بیماران این امکان را بدهند که به درمان های سرطان خود ادامه دهند.

خلاصه

دهانشویه ی جادویی ممکن است به تسکین دردهای ناشی از زخم های دهان و سوزش ناشی از درمان سرطان کمک کند.

با این وجود، این دهانشویه نیز می تواند عوارض جانبی ایجاد کند و ممکن است برای برخی از افراد که با درد دهان دست و پنجه نرم می کنند، موثر نباشد.

در صورتی که پس از استفاده از دهانشویه ی جادویی علایم موکوزیت وخیم تر شوند یا علائم جدید مربوط به استفاده از دهانشویه ایجاد گردد، فرد باید با پزشك خود تماس بگیرد.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/magic-mouthwash