Home / خبرها / درد به تعطیلات نمی رود: مطالعه ی داروهای اپیوئیدی تجویز شده در دندانپزشکی بر نیاز به تجویز بهتر تاکید دارد

درد به تعطیلات نمی رود: مطالعه ی داروهای اپیوئیدی تجویز شده در دندانپزشکی بر نیاز به تجویز بهتر تاکید دارد

۲۲ مه ۲۰۲۰ – پس از تعطیلی بسیاری از خدمات دندانپزشکی به دلیل COVID-19، دندانپزشكان و تیمهایشان در سراسر آمریكا به تدریج به برنامه های منظم خود باز می گردند، یک مطالعه ی جدید فرصتی اساسی برای كاهش استفاده از مسكن های اپیوئیدی توسط بیماران دندانپزشکی را نشان می دهد.

تجزیه و تحلیل داده های با ارزش چهار ساله از دو میلیون بیمار نشان می دهد افرادی که روز جمعه یا یک روز قبل از تعطیلات، پروسیجرهای دندانپزشکی برای آنها انجام شده است، بیشتر از سایر بیماران احتمال دارد که یک نسخه از داروی اوپیوئید را دریافت و خریداری کرده باشند.

احتمال تجویز داروهای اپیوئیدی برای نوجوانان و بزرگسالان جوان بمنظور گذراندن تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات دیگر، بدون نیاز به تماس با دندانپزشک برای مراقبت از درد، بیشتر از سایر گروه های سنی بود.

یک نفر از هر پنج بیمار، در سنین ۱۳ تا ۶۴ سال، یک نسخه ی داروی اپیوئیدی را خریداری کرده بود، حتی اگر داروهای ضد درد غیر اپیوئیدی برای کنترل درد فرد به همان اندازه مؤثر و کم خطرتر باشد.

احتمال خریداری یک نسخه ی حاوی داروی اپیوئیدی توسط افرادی که پروسیجرهای دندانپزشکی برای آنها قبل از تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات دیگر انجام شده بود، ۲۷٪ بیشتر بود. اگر آنها نوجوان یا بزرگسال جوان بودند، ۴۳٪ بیشتر از بیماران مسن احتمال داشت که این نسخه را از داروخانه خریداری کنند.

یافته های جدید، که در ژورنال انجمن دندانپزشکی آمریکا توسط تیمی از محققان دانشگاه میشیگان گزارش شده است، و مبتنی بر تحقیقات قبلی آنها است، نشان می دهد که تجویز بیش از حد مواد اپیوئیدی توسط دندانپزشکان سبب افزایش رهایی از درد و رضایت بیماران نمی شود.

میزان خریداری نسخه های قبل از تعطیلات آخر هفته و تعطیلات دیگر توسط جوانان به ویژه نگران کننده است زیرا تحقیقات قبلی نشان داده است افرادی که برای کاهش درد کشیدن دندان عقل خود نسخه ای از داروهای اپیوئیدی را دریافت کرده اند، تقریباً سه برابر بیشتر احتمال دارد که به خریداری مجدد این نسخه برای مدت طولانی پس از ترمیم دندانشان، ادامه دهند.

Caitlin Priest ، دانشجوی دانشکده پزشکی U-M که این تحلیل را به عنوان بخشی از تیم شبکه ی درگیر در بررسی نسخ اپیوئیدی در میشیگان هدایت می کردد، گفت: خریداری مجدد نسخه های اپیوئیدی بیماران را در معرض خطر بیشتری برای سوئ مصرف و اعتیاد به این داروها قرار می دهد. اکنون که ما می دانیم خریداری نسخه های اپیوئیدی دندان در روزهای جمعه و قبل از تعطیلات افزایش می یابد، می توانیم بهترین شیوه ها را ایجاد و معرفی کنیم تا از تجویز غیرضروری این داروها جلوگیری نماییم.

تقریباً بیش از نیمی از بیمارانی که سوابق آنها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته بود، عمل دندانپزشکی خود را به صورت اورژانس انجام داده بودند. اما بقیه برنامه ریزی شده بودند و یک پنجم آنها در روزهای جمعه و روزهای قبل از تعطیلات انجام شده بود.

نیمی از بیمارانی که برای آنها داروهای اپیوئیدی تجویز شده بود، برای جراحی کشیدن دندانهایشان برنامه ریزی کرده بودند، اما افزایش نسخه های اپیوئیدی قبل از تعطیلات آخر هفته و تعطیلات دیگر در هر ۱۱ روش دندانپزشکی مورد بررسی، مشاهده شد.

دکتر Romesh Nalliah ، معاون خدمات بیماران در دانشکده دندانپزشکی U-M و عضو تیم مطالعه می گوید: این نشان می دهد فرصتهای متعددی برای کاهش تجویز داروهای اپیوئیدی غیر ضروری وجود دارد. وی خاطرنشان كرد: ممكن است بیماران برای انجام جراحی به دنبال ویزیت ها در روز جمعه و پیش از تعطیلات باشند تا برای استراحت و بهبودی نیاز به مرخصی كاری نداشته باشند.

وی می گوید: اهمیت مطالعه ما این است كه با كمك داده های بزرگ، توانستیم روندهای تجویز داروهای اپیوئیدی بالقوه مضر را كه قبلاً متوجه نشده بودیم، روشن کنیم. در صورتی که نگرانی های خاصی در یک مورد یا یک بیمار خاص وجود داشته باشد، می توانیم عمداً جراحی هایی را در زمانی ترتیب دهیم که امکان پیگیری وجود داشته باشد.

نویسنده ارشد این مقاله، دکتر Chad Brummett ، مدیر تحقیقات درد در گروه بیهوشی پزشکی میشیگان در مرکز پزشکی دانشگاهی U-M و یکی از مدیران Michigan OPEN است که دستورالعمل های مبتنی بر شواهد را برای تجویز داروهای اپیوئیدی برای درد حاد ناشی از انواع مختلفی از جراحی ها و پروسیجرها منتشر کرده است، گفت: در این رهنمودها آمده است كه برای كشیدن دندان، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و تسكین دهنده ی درد بدون نسخه، باید برای كنترل درد كافی باشند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2020-05-pain-doesnt-holiday-dental-opioids.html