Home / خبرها / دانشمندان نشانگرهای زیستی یک بیماری نورودژنراتیو را در دندانها شناسایی کردند

دانشمندان نشانگرهای زیستی یک بیماری نورودژنراتیو را در دندانها شناسایی کردند

۲۷ مه ۲۰۲۰- دانشمندان Mount Sinai ، نشانگرهای بیولوژیکی را در دوران کودکی شناسایی کرده اند که به بیماری نورودژنراتیو و غالباً کشنده ای به نام بیماری اسکلروز آمیوترفیک جانبی(ALS)، همچنین معروف به بیماری ” Lou Gehrig” ، مربوط است. محققان این نشانگرها را در دندان بیمارانی یافتند که در بزرگسالی به بیماری ALS مبتلا شده بودند.

ALS ، یا amyotrophic lateral sclerosis، یک بیماری سیستم عصبی پیشرونده است که سلول های عصبی مغز و نخاع را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث از دست رفتن کنترل عضلات می شود. علت این بیماری که معمولاً در دهه پنجم یا ششم زندگی افراد بروز می کند، مشخص نیست و هیچ آزمایشی برای پیش بینی شروع آن وجود ندارد. تاکنون مطالعات ژنتیکی نتوانسته اند اطلاعات زیادی را در مورد آن آشکار سازند، و این در حالی است که کارشناسان معتقدند عوامل محیطی نقش مهمی در پیشرفت بیماری دارند، اما هیچ نشانه ی روشنی از این که کدام یک از عوامل محیطی در آن نقش دارند، وجود ندارد. محققان برای این مطالعه، از لیزر برای نقشه برداری از حلقه های رشد که روزانه در دندان ها تشکیل می شوند، استفاده کرده و دریافتند که بیماران مبتلا به ALS به روشی متفاوت نسبت به بیماران بدون این بیماری، فلزات را متابولیزه می کنند.

پروفسور Manish Arora ، از دانشکده پزشکی Icahn ، می گوید: این اولین مطالعه ای است که یک امضای واضح از این بیماری را در بدو تولد و در دهه اول زندگی، قبل از بروز هرگونه نشانه یا علائم بالینی از آن، کشف کرده است. وی گفت: ما امیدواریم كه در آینده، پس از تایید این نتایج در مطالعات بزرگتر، به راهكارهایی برای پیشگیری از این بیماری دست یابیم. نکته جالب در مورد این کار این است که ما به دنبال مسیرهای بیولوژیکی مرتبط با این بیماری هستیم تا بتوانیم با توسعه ی دارو آنها را اصلاح کنیم.

این مطالعه نشان داد که یک جذب کنترل نشده از ترکیبی از عناصر اساسی از جمله روی و مس و سمومی مانند سرب و قلع در ۳۶ بیمار مبتلا به ALS در مقایسه با ۳۱ گروه کنترل وجود دارد. نشانگرهای عدم تنظیم جذب فلزات در دندانهای مدل موش ALS نیز مشاهده شد که همچنین تفاوتهایی را در توزیع فلزات در مغز آنها در مقایسه با گروه شاهد نشان می داد.

دکتر کریستین آستین، استادیار گروه پزشکی محیط زیست و بهداشت عمومی در دانشکده پزشکی Icahn توضیح داد: مطالعات قبلی ما نشان داد که اختلال در تنظیم متابولیسم فلزات در ابتدای زندگی با شروع بیماری های عصبی مانند اوتیسم و ADHD همراه است. وی افزود: مطالعه ی اخیر نشان داد كه اختلال در تنظیم متابولیک فلزات با شرایط عصبی مرتبط است که علایم آن با تأخیر بسیار بیشتری بروز می کند.

محققان دانشگاه میشیگان نقش مهمی در این مطالعه داشتند و کلینیکهای آنها نمونه و داده هایی از بیماران ALS  و بیماران گروه کنترل را به محققان دانشکده پزشکی Icahn  ارائه دادند. دکتر Eva Feldman ، یکی از محققان این پژوهش گفت: مطالعات ژنتیکی نقش مهمی در درک ما از ALS داشته اند، اما آنها داستان کاملی از این بیماری را بیان نمی کنند.

این مطالعه با عنوان “اختلال تنظیم فلزات در ابتدای زندگی در اسکلروز جانبی آمیوتروفیک” ، در تاریخ ۲۱ مه ۲۰۲۰ در مجله ی Annals of Clinical and Translational Neurology ، به صورت آنلاین منتشر شد.

منبع:

https://am.dental-tribune.com/news/scientists-identify-biomarkers-for-neurological-disease-in-teeth/