Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / طراحی آباتمنت ایمپلنت دندان “یک سنگ کوچک در کل موزائیک” است

طراحی آباتمنت ایمپلنت دندان “یک سنگ کوچک در کل موزائیک” است

۲۶ مه ۲۰۲۰ – در وبینار رایگانی که در روز نهم ژوئن برگزار می گردد، دکتر Stavros Pelekanos اهمیت طراحی آباتمنت ایمپلنت دندانی و گردش کار دیجیتال در ناحیه قدامی را توضیح خواهد داد. قبل از این وبینار دکترPelekanos ، که در کلینیک دندانپزشکی خود در آتن(یونان) با تمرکز بر ایمپلنتولوژی و زیبایی شناسی طبابت می کند، در مصاحبه ای با Dental Tribune International به برخی از سؤالات مرتبط با حوزه ی تخصصی خود و این وبینار پاسخ داد.

دکتر Pelekanos ، طراحی آباتمنت ایمپلنت چه نقشی می تواند در دندانپزشکی ایمپلنت ایفا کند؟

طراحی آباتمنت ایمپلنت در پایداری بافت نرم و استخوان نقش عمده ای دارد. آباتمنت مانند یک سنگ کوچک در کل موزائیک است. شکل آباتمنت (مستقیم، محدب یا مقعر)،emergence profile  را دیکته می کند و به شدت با ارتفاع بافت نرم عمودی و افقی، عمق ایمپلنت و فنوتیپ بافت نرم (ضخیم یا نازک) ارتباط دارد. در نتیجه، دو مشخصه ی بسیار مهم در emergence profile وجود دارد: پروفایل سرویکال و submergence ، یا کانتور عمیق و سطحی، همانطور که سایر دندانپزشکان این دو اصطلاح را ترجیح می دهند. هر دوی آنها برای ثبات بافت در طول زمان بسیار مهم هستند.

چگونه سینرژی یا هم افزایی بین دندانپزشکی دیجیتال و زیست شناسی در طراحی آباتمنت ایمپلنت دندان موثر است؟

از نظر بیولوژیکی، ما دو ماده ی اثبات شده ی زیست سازگار و با پایداری طولانی مدت را در اختیار داریم: تیتانیوم و زیرکونیا. در اصل، ما از آنها در مفهوم طراحی خود در کانتور عمیق و سطحی – تیتانیوم در عمق و زیرکونیا در سطح- استفاده می کنیم. مزیت دندانپزشکی دیجیتال به طور کلی این است که از یک طرف ما بیشتر به سمت ترمیم های یکپارچه حرکت می کنیم و نیاز به لایه بندی را کاهش یا از بین می بریم و از طرف دیگر، ما می توانیم emergence profile رستوریشن موقت را با دقت بیشتری کپی کنیم. همه چیز در نرم افزاری ذخیره می شود و در صورت لزوم با فشار یک دکمه می توانیم کار را دوباره انجام دهیم.

آیا طراحی آباتمنت ایمپلنت دندان برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب از نظر زیبایی شناختی مهم است؟ و آیا متخصصان دندانپزشکی می توانند از ۱۰۰٪ گردش کار دیجیتال در ایمپلنتولوژی پیروی کنند؟

این یک سوال دشوار است. اینها همگی به دقت اسکنرهای داخل دهانی مربوط می باشد. من می گویم، در پل های سه واحدی یا  بازسازیهای قسمتی از دهان، می توانیم یک پروتکل کاملاً دیجیتال را دنبال کنیم. در رستوریشنهای مبتنی بر ایمپلنتfull-mouth cross-arch ، محدودیت هایی داریم و باید در برخی نقاط وارد دنیای آنالوگ شویم. طراحان دندانپزشکی ماهر باید در این کار دخول کنند.

یادداشت تحریریه: این وبینار ۱ ساعته با عنوان “هم افزایی دندانپزشکی دیجیتال و بیولوژی در ایمپلنتولوژی – طراحی و گردش کار درمان” ، سه شنبه ۹ ژوئن ، ساعت ۷ بعد از ظهر به صورت زنده به وقت اروپای مرکزی(CEST) ارائه می شود. شرکت کنندگان این فرصت را دارند که با پاسخگویی به پرسشنامه ای پس از سخنرانی، به سؤالاتی در مورد این موضوع پاسخ دهند و امتیاز آموزش مداوم را کسب کنند. ثبت نام در Dental Tribune Study Club website بصورت رایگان انجام می شود.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/dental-implant-abutment-design-is-a-small-stone-in-the-whole-mosaic/