Home / خبرها / تست اسید برای خمیردندانهای محافظ مینای دندان

تست اسید برای خمیردندانهای محافظ مینای دندان

سازندگان خمیردندان ها، در حال حاضر خمیر دندان هایی را برای تقویت مینای دندان تولید می کنند، که به گفته آنها لایه محافظ دندان(مینا) را سخت تر کرده و باعث می شوند که در برابر حمله های اسیدهای موجود در مواد غذایی و نوشیدنی هایی مانند نوشابه، آب پرتقال و حتی ترشی مقاومت بیشتری نشان دهد. دانشمندان می گویند: این خمیردندان ها مینای دندان را در برابر اسید مقاوم می کنند، اما اگر در تمام طول روز نوشابه نوش جان کنید، از مینای دندان های شما محافظت نخواهند کرد.

دکتر ” George Stookey”، مدیر اجرایی شرکت Thermetric Technologies Inc. ، می گوید: مینا پوشش نازکی بر روی دندانها است که از یک ماتریس آلی و مواد معدنی که قسمت اعظم آن کریستال های فسفات کلسیم است، تشکیل شده است. دانشمندان می گویند: مینای دندان مستعد پوسیدگی، هم توسط اسیدهای تولید شده توسط باکتریهای دهان و هم فرسایش مستقیم ناشی ازاسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی ها است. بزرگترین مقصرین شامل نوشابه های معمولی و رژیمی، آب مرکبات، شراب قرمز و برخی نوشیدنی های ورزشی هستند.

دندانهای همه ی افراد در برابر فرسایش اسیدی، آسیب پذیرند، اما با افزایش سن، این مشکل با کاهش تولید بزاق تشدید می شود، زیرا در افراد مسن بزاق کافی برای از بین بردن یا خنثی نمودن اسیدها تولید نمی شود و همچنین برخی از داروها تولید بزاق را کاهش می دهند.

مبارزه با اسید

تعدادی از خمیردندان هایی که ادعای مقابله با فرسایش اسیدی و تقویت مینای دندان را دارند، هم اکنون در بازار موجود هستند. بر روی برچسب Crest Pro-Health Enamel Shield نوشته شده است ” محافظت از دندانها در برابر اسید” . برچسب خمیر دندان Sensodyne ProNamel ، می گوید: این ماده در برابر اثرات فرسایش اسیدی از دندانهای شما محافظت می کند. تمامی خمیر دندانهای خط Colgate Total ، شامل نسخه ی “تقویت کننده ی مینا” هستند. یک مارک فروشگاه CVS قول می دهد که “به سخت شدن مینای دندان با فرمول محافظت از اسید کمک می کند.”

این ادعاها غالباً بر اساس وجود فلوراید گفته می شود. دانشمندان می گویند: فلوراید با مواد معدنی موجود در دهان شما ترکیب می شود و کریستالی به نام فلورآپاتیت روی سطح دندان های شما ایجاد می کند. برخی از خمیردندان ها ، از جمله Crest’s Enamel Shield ،Sensodyne ProNamel  و Enamel Saver  ساخت شرکت Squigle ، همچنین طوری فرموله شده اند که کمتر ساینده باشند تا در هنگام مسواک زدن مینای دندانهای شما را از ساییدگی محافظت کنند. Squigle ، یک تولید کننده ی یک برند کوچک خمیردندان است که به گفته آن برای دهان غیر تحریک کننده است.

نتیجه ی مرور مقالات در مورد ادعاهای این خمیر دندانها، متناقض است. دانشمندان می گویند: این نادرست است که بگوییم یک خمیر دندان می تواند مینای دندان را تقویت کند زیرا یک خمیر دندان باعث نمی شود دندان ها از نظر فیزیکی در برابر نیروهای برشی[۱] – مانند گاز زدن در یک قطعه ذرت – قوی تر شوند. John Featherstone ، رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو می گوید: این محصولات باعث می شوند سطح دندان نسبت به اسیدهای موجود در رژیم غذایی مقاوم تر گردد.

در حالی که دندانپزشکان موافق هستند که این خمیردندان ها می توانند به محافظت از مینای دندان کمک کنند، اما این محافظت بشرطی موثر است که نوشیدنی های اسیدی را در حد اعتدال بنوشید. Mark S. Wolff ، استاد و رئیس بخش کاریولوژی ( مطالعه پوسیدگی دندان) و مراقبت جامع کالج دندانپزشکی دانشگاه نیویورک می گوید: شما نمی توانید مواد غذایی و نوشیدنی های فرسایشی را با فرکانس بالا بنوشید و انتظار داشته باشید که یک خمیر دندان از دندانهای شما محافظت کند.

ترزا مارشال، استادیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آیووا در آیووا سیتی می گوید:  صرف نظر از خمیردندانی که استفاده می کنید، شما نباید بلافاصله بعد از نوشیدن نوشیدنی ها و مواد غذایی اسیدی، دندان خود را مسواک بزنید، زیرا در این زمان مینای دندان در برابر مسواک زدن آسیب پذیرتر است. ایده خوب، نوشیدن مقداری آب پس از نوشیدن یا خوردن مواد اسیدی است و استفاده از آدامس بدون قند است که می تواند به تحریک تولید بزاق کمک کند.

به برچسب ها نگاه کنید

در مورد خمیردندان هایی با ادعای تقویت مینای دندان، یک بازرسی غیررسمی از برچسبها مشخص نمود که مواد موجود در این خمیردندان ها معمولاً با سایر خمیر دندانهای همان شرکت که ادعای محافظت از مینا را ندارند، تقریبا یکسان هستند. برخی شرکت ها می گویند: تفاوت های اختصاصی در نسبت مواد تشکیل دهنده است.

دانشمندان می گویند: هر خمیردندان حاوی فلوراید که به خوبی طراحی شده باشد، مینای دندان را در برابر اسید مقاوم تر می کند. دکتر Featherstone ، که مشاور تعدادی از تولیدکنندگان خمیر دندان است، می گوید: ادعاهای تقویت مینای دندان بر روی این برچسب “یک لقب بازاریابی” است. به گفته ی وی، مصرف کنندگان باید طعم خمیردندان را با سلیقه ای که دوست دارند، انتخاب کنند، زیرا این سبب می شود که بیشتر از آن استفاده کنند. وی مارک های اصلی را توصیه می کند، زیرا تحقیقات زیادی برای فرمولاسیون مناسب آنها انجام می شود.

شرکت Procter & Gamble می گوید: خمیر دندان Crest Pro-Health Enamel Shield ، نتیجه ی بیش از یک دهه تحقیق و هفت اختراع جداگانه است. این شرکت می گوید: اصطلاح ” تقویت کننده ی مینای دندان” بر روی برچسب این خمیر دندان به مقاوم تر نمودن دندان ها از نظر شیمیایی نسبت به اسید اشاره دارد. شرکت GlaxoSmithKline ، سازنده ی خمیر دندان Sensodyne ProNamel می گوید: اگرچه فلوراید به طور قابل توجهی سبب سخت شدن مینای دندان نمی شود، اما اثر سخت کنندگی آن بر روی مینای دندان که بر اثر فرسایش اسیدی نرم شده است، مشهود می باشد. Colgate-Palmolive ، حاضر به مصاحبه نشد.

حداقل دو شرکت P&G و GlaxoSmithKline studies مطالعاتی را منتشر کرده اند که نشان می دهد خمیردندان های آنها از مینای دندان افرادی که بر روی دندانهایشان روکش وجود دارد یا از وسایل دندانی استفاده می کنند، در تست اسیدی دندانهای آنها محافظت کرده است. این نوع از تحقیقات به دانشمندان اجازه می دهند که آزمایشات كنترل شده ای را انجام دهند، از جمله ایجاد عمدی فرسایش اسیدی روی دندان های آزمایشی. با این وجود، مطالعات کافی كه به خوبی طراحی شده و به طور مستقیم یك خمیردندان را با خمیر دندان دیگر مقایسه کرده باشد، تا برتری یکی نسبت به دیگری را نشان دهد، وجود ندارد.

آیا فلوراید اضافی کمک می کند؟

بر اساس مواد تشکیل دهنده، نقاط تمایزی وجود دارد. به گفته وب سایت شرکت کلگیت، خمیر دندان new ProClinical Daily Renewal for Enamel ، ۱۵۰۰ ppm فلوراید دارد که بیشتر از بسیاری از خمیردندان های دیگر است. شرکت GlaxoSmithKline می گوید: Sensodyne ProNamel بطور خاص فرموله شده است به گونه ای که فلوراید بیشتری را در دهان باقی می گذارد و روند ترمیم مجدد مینای دندان را تقویت می کند. دانشمندان می گویند: فلوراید اضافی احتمالاً دارای تأثیر اضافی کمی بر روی مینای دندان است اما تحقیقات بیشتری لازم است.

 Crest Pro-Health Enamel Shield ، خمیر دندان جدید شرکت P&G که سال گذشته به بازار آمد، با نوع خاصی از فلوراید بنام stannous fluoride ساخته شده است. Matthew J. Doyle ، بیوشیمیست و مدیر تحقیقات و توسعه جهانی برای بخش مراقبت از دهان در شرکت P & G گفت: علاوه بر تشکیل کریستال های فلورآپاتیت مانند سایر فلورایدها، استانوس فلوراید همچنین دارای اثر سمی برای باکتریهای تولید کننده ی اسید در دهان است. استانوس فلوراید همچنین با مسدود کردن میکروتوبولهای عاجی در دندان، از حساسیت دندان می کاهد و یا مانع از پیشرفت آن می شود.

خمیر دندان Pro-Health Enamel Shield ، ساخت شرکت کرست، همچنین دارای هگزامتافسفات سدیم  است که یک لایه ی نازک محافظ روی دندان ها تشکیل می دهد که شش یا هفت ساعت دوام دارد. دکتر Doyle دویل می گوید: این لایه خود قربانی می شود اما از سطح دندان محافظت می کند.

منبع:

https://www.wsj.com/articles/SB10001424052748704141104575588374178767514

 

[۱] shearing forces