Home / خبرها / اولین ماسک شفاف جراحی به سمت تولید می رود

اولین ماسک شفاف جراحی به سمت تولید می رود

۲۴ ژوئن۲۰۲۰- محققان آزمایشگاه های فدرال علم و فناوری مواد در سوئیس (Empa) و انستیتوی فناوری فدرال سوئیس در لوزان (EPFL) به طور مشترک یک ماسک جراحی کاملاً شفاف تهیه کرده اند که قرار است جایگزین ماسک سه لایه ای شود که معمولاً توسط کادر پزشکی استفاده می شود. این ماسک در ابتدا با هدف بهبود ارتباط غیر کلامی بین پرسنل پرستاری و بیماران ساخته شده بود اما می تواند توسط دندانپزشکان مورد استفاده قرار گیرد تا در برابر انتقال باکتری ها و ویروس هایی مانند SARS-CoV-2  محافظت شوند. پیش بینی می شود این محصول در اوایل سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه گردد.

در دو ماه گذشته، افراد در بسیاری از مناطق تجربه کرده اند که چقدر عجیب است که با شخصی صحبت کنند که صورتش تا حدی توسط یک ماسک برای محافظت از دیگران و خود در برابر ویروس کرونا پوشیده شده است. علاوه بر این که پوشیدن این نوع از ماسکها، کشف حالات صورت را برای مخاطب دشوارتر می کند، صوت شناسی یا آکوستیک را برای بیشتر افراد، به ویژه برای کودکان، افراد مسن و افراد کم شنوا، مختل می نماید، بنابراین ماسک ها مانع اصلی برقراری ارتباط هستند. با توجه به این گونه مشکلات در ماسک های جراحی که توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی پوشیده می شود، تیمی از محققان مرکز EpaentialTech Empa و EPFL ، از دو سال گذشته بر روی یک ماسک جراحی کاملاً شفاف کار کرده اند. محققان اکنون ماده ای را که برای تولید این ماسک استفاده می کنند از پلیمرهای آلی ساخته و نهایی کرده اند و اخیراً شرکت استارت آپ HMCARE را تأسیس نموده اند. این شرکت پس از اتمام دور جمع آوری کمک های مالی به میزان ۱ میلیون فرانک سوئیس، آماده انتقال به مرحله تولید است.

شفافیت، مقاومت، تخلخل

دکتر Klaus Schönenberger ، مدیر مرکز EssentialTech که در تهیه فناوری مدرن و اقدامات بشردوستانه برای کشورهای در حال توسعه شرکت داشته است، در حین شیوع بیماری ابولا در سال ۲۰۱۵ در غرب آفریقا مشغول به کار بود. وی گفت: دیدن این که پرستاران از سر تا پا با وسایل محافظ پوشانده شده اند، تأثیرگذار بود، آنها عکسهای خود را روی سینه های خود می چسباندند تا بیماران بتوانند صورت آنها را ببینند.

سال بعد، دکتر Schnenberger ، طرح اولیه برای یک ماسک شفاف را با دکتر Thierry Pelet ، مدیر عامل کنونی شرکت HMCARE ، و دکتر Sacha Sidjanski، یک مدیر پروژه در دانشکده علوم زندگی EPFL ، در میان گذاشت. دکتر Schnenberger با انگیزه ای که از تجربه خود در آفریقا داشت و دکتر Pelet و Sidjanski با الهام از Diane Baatard ، که سابقاً در بیمارستانهای دانشگاه ژنو به کار داستان گویی برای کودکان مبتلا به بیماری جدی مشغول بود، تصمیم به ساخت این ماسک کاملا شفاف گرفتند. دیانا باتارد گفته بود که جای تأسف است که کودکان در حالی که او داستان می گوید، نمی توانند حالات چهره ی او را ببینند.

دکتر Pelet گفت: شما می توانید نمونه های اولیه از ماسک هایی را پیدا کنید که تا حدودی شفاف باشند، اما آنها فقط ماسک های معمولی هستند که بجای پارچه در آنها از پلاستیک شفاف استفاده شده است، اما از آنجایی که این پلاستیک ها متخلخل نیستند، مانع از تنفس راحت می شوند و سبب مرطوب شدن و تجمع قطرات آب در ماسک می شوند. طی دو سال، محققان Empa و EPFL توانستند شفافیت، دوام و تخلخل را در این ماده ی پلیمری با هم بطور بهینه ترکیب کنند. نتیجه این بود که غشای ساخته شده از یک پلیمر مخصوص برای این هدف ساخته شد. دکترGiuseppino Fortunato  از آزمایشگاه غشاهای بیومیمتیک و منسوجات در Empa توضیح داد: ما می توانیم غشای الکتروسپون ریز[۱] با اندازه ی منافذی در حدود ۱۰۰ نانومتر تولید کنیم. ساختار این الیاف شکاف های بسیار کوچکی ایجاد می کند که به عبور هوا از خلال این شکافها اجازه ی عبور می دهد اما از ورود ذرات ویروسی و باکتریایی ممانعت می کند.

برای تضمین محافظت مطلوب، ماسک های جدید – دقیقاً مانند ماسک های جراحی که هم اکنون استفاده می شوند- برای یکبار استفاده در نظر گرفته شده اند. سوال در مورد بازیافت این پلی مر یا استفاده از ماده تخریب پذیر در تهیه ی این ماسک در همان ابتدای پروژه مطرح شد. دکتر  Pelet، اظهار داشت: ۹۹٪ مواد موجود در ماسک های ما از مشتقات زیستی ساخته شده است، و ما تا زمانی که کاملاً سازگار با محیط زیست نباشند، روی آنها کار خواهیم کرد.

امکانات تولید در سوئیس

The polymer fibres of which the HelloMaskالیاف پلیمری که HelloMask از آن ساخته شده است، غشایی با ظاهر شفاف اما دارای منافذی بسیار ریز که برای عبور ذرات بیماری زا بسیار کوچک است.

این ماده با استفاده از الکترواسپینینگ ساخته شده است که در آن از نیروی الکتریکی برای تولید یک ورقه از الیاف پلیمری استفاده می شود و محققان این روش را برای تولید در مقیاس انبوه اندکی تغییر داده اند. این ماده بر روی ماسوره هایی تولید می شود، که از آن می توان ماسک های جداگانه را برش داد و مونتاژ کرد. در حالی که این تیم تحقیقاتی ابتدا قصد ساخت ماسک ها را در آسیا داشت، اکنون در نظر دارد تولید خود را در سوئیس ادامه دهد. با توجه به افزایش تقاضا برای ماسک های جراحی معمولی به دلیل بیماری همه گیری SARS-CoV-2، به زودی خطوط تولید کار گذاشته می شوند و توسعه دهندگان هیچ مشکلی را در این زمینه پیش بینی نمی کنند. دکتر Pelet، در حال مذاکره با چندین شرکت و مسئولین برای تولید و مونتاژ انبوه این ماسک است.

تقاضای زیاد برای ماسک های محافظ به دلیل بیماری همه گیر باعث شده است، یافتن سرمایه گذاران برای HMCARE راحت تر باشد. پروژه HelloMask در ابتدا توسط دهها سازمان غیر انتفاعی و بعداً توسط آژانس نوآوری سوئیس پشتیبانی شد. در حالی که ماسک ها ابتدا به جامعه پزشکی – از جمله دندانپزشکان – فروخته می شوند، در نهایت ممکن است به صورت عمومی نیز عرضه شوند.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/hellomask-first-transparent-surgical-mask-goes-to-manufacture/

 

[۱] fine electrospun membranes