Home / خبرها / میکروب های زبان پنجره ای به سلامت قلب فراهم می کنند

میکروب های زبان پنجره ای به سلامت قلب فراهم می کنند

۲۵ ژوئن ۲۰۲۰- براساس تحقیقات ارائه شده در HFA Discoveries ، بستر علمی جامعه قلب و عروق اروپا (ESC)، میکروارگانیسم هایی که بر روی زبان وجود دارند، می توانند به تشخیص نارسایی قلبی کمک کنند.

دکتر Tianhui Yuan ،  از بیمارستان شماره ۱ دانشگاه طب چینی گوانگژو، گفت: زبان بیماران مبتلا به نارسایی قلبی مزمن، کاملاً متفاوت از افراد سالم است. زبان های معمولی با روکش سفید کمرنگی پوشیده شده اند، بیماران مبتلا به نارسایی قلبی دارای زبانی قرمزتر با یک پوشش زرد رنگ هستند و با پیشرفت بیماری، ظاهر زبان آنها بیشتر تغییر می کند.

وی گفت: مطالعه ما نشان داد که ترکیب، کمیت و باکتری های غالب در پوشش زبان بین بیماران مبتلا به نارسایی قلبی و افراد سالم متفاوت است.

تحقیقات قبلی نشان داده است که میکروارگانیسم های موجود در پوشش زبان می توانند بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده را از افراد سالم متمایز کنند. بهمین دلیل نویسندگان این موضوع را به عنوان یک نشانگر اولیه برای تشخیص سرطان لوزالمعده پیشنهاد کردند. از آنجایی که باکتریهای خاصی با ایمنی در ارتباط هستند، آنها پیشنهاد کردند که عدم تعادل میکروبی می تواند التهاب و بیماری را تحریک کند. التهاب و پاسخ ایمنی، همچنین در نارسایی قلبی نقش دارند.

این مطالعه به بررسی ترکیب میکروبیوم زبان در شرکت کنندگان با و بدون نارسایی مزمن قلبی پرداخت. در این مطالعه ۴۲ بیمار بستری در بیمارستان با نارسایی مزمن قلبی و ۲۸ فرد سالم کنترل مورد مطالعه قرار گرفتند. هیچ یک از شرکت کنندگان دچار بیماری دهان، زبان یا بیماری های دندان نبودند، همچنین در هفته گذشته دچار عفونت دستگاه تنفسی فوقانی نشده بودند، یا از آنتی بیوتیک ها و سرکوب کننده های سیستم ایمنی استفاده نکرده بودند، و باردار یا شیرده نبودند.

قبل از اینکه شرکت کنندگان دندان های خود را مسواک زده یا صبحانه بخورند، از قاشق های استینلس استیل برای گرفتن نمونه های پوشش زبان این افراد استفاده می شد. برای شناسایی باکتریهای موجود در نمونه‌ها از تکنیکی به نام تعیین توالی ژن ۱۶S rRNA استفاده شد.

محققان دریافتند که بیماران مبتلا به نارسایی قلبی انواع یکسانی از میکروارگانیسم ها را در پوشش زبان خود به اشتراک می گذارند. افراد سالم نیز میکروب های مشابه ای را به اشتراک می گذاشتند اما از نظر محتوای باکتریها[۱] بین دو گروه همپوشانی وجود نداشت.

در سطح جنس، پنج دسته از باکتری ها، بیماران مبتلا به نارسایی قلبی را از افراد سالم، با یک مساحت زیر منحنی[۲] برابر با ۰٫۸۴(در حالی که عدد ۱٫۰ برای سطح زیرمنحنی پیش بینی ۱۰۰٪ دقیق و ۰٫۵ بیانگر یک یافته تصادفی است) متمایز می کردند.

علاوه بر این، جمعیت باکتری های Eubacterium و Solobacterium با پیشرفت فزاینده ی نارسایی قلبی، روندی نزولی داشتند.

دکتر یوان گفت: ما به تحقیقات بیشتری نیاز داریم، اما یافته های ما نشان می دهد که میکروب های زبانی، که به راحتی قابل دستیابی هستند، می توانند به غربالگری در مقیاس گسترده، تشخیص و نظارت طولانی مدت بر نارسایی قلبی کمک کنند. مکانیسمهای اساسی اتصال میکروارگانیسم ها در پوشش زبان با عملکرد قلب نیاز به مطالعه ی بیشتری دارد.

منبع:

www.sciencedaily.com/releases/2020/06/200623100126.htm

 

[۱] bacterial content

[۲] an area under the curve (AUC)