Home / خبرها / محققان آزمایش بزاقی بی نظیری را برای تشخیص COVID-19 ابداع کردند

محققان آزمایش بزاقی بی نظیری را برای تشخیص COVID-19 ابداع کردند

۲۵ ژوئن ۲۰۲۰ – محققان دانشگاه ساسکاچوان (USask) بخشی از دو پروژه مرتبط با COVID-19 هستند که امروز بودجه ی اصلی فدرال به آنها اعطا گردید: یکی برای ایجاد یک آزمایش مبتنی بر بزاق منحصر به فرد و با دقت بالا برای تشخیص COVID-19 و دیگری برای پیگیری نرخ بروزCOVID-19  در بین دندانپزشکان کانادایی.

مؤسسات تحقیقات بهداشتی کانادا(CIHR) ، ۱٫۲ میلیون دلار در دو پروژه به رهبری دانشگاه Regina و دانشگاه مک گیل به ترتیب، از طریق برنامه واکنش سریع CIHR به  CVID-19 ، سرمایه گذاری خواهند کرد که بیش از ۵۵۰،۰۰۰ دلار آن به محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ساسکاچوان و مرکز واکسن بین المللی سازمان واکسن و بیماریهای عفونی (VIDO-InterVac) ساسکاچوان اعطا می شود.

تست بزاقی منحصر به فرد برای تشخیص بیومارکر COVID-19 و نمونه اولیه ی دستگاه این آزمایش

دکترWalter Siqueira ، از دانشكده دندانپزشکی USask، آزمایش تشخیصی جدیدی را ابداع کرده است که می تواند پپتیدهای (پروتئین) کرونا ویروس ۲ را در بزاق تشخیص دهد، این پروژه بخشی از پروژه ی بزرگتری به رهبری دانشگاه رجینا می باشد.

این آزمایش نسبت به روشهای کنونی حساس تر است و نتیجه ی آن در کمتر از پنج دقیقه حاصل می شود. همچنین، این آزمایش جدید می تواند توسط افراد در خانه و در مکان های دور افتاده و فاقد امکانات پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

تیم دکتر Siqueira، با همکاری دکتر جون یانگ در دانشگاه وسترن، یک نمونه ی اولیه از دستگاه این تست را تهیه مرده اند که تقریباً به اندازه ی یک تلفن همراه است. این دستگاه شبیه دستگاهی است که برای آزمایش بارداری مورد استفاده قرار می گیرد، هنگامی که نشانگرهای ویروس با آنتی بادی های SARS-CoV-2 ، موجود در این دستگاه ترکیب می شوند، یک رنگ خاص را ایجاد می کند که نشانه ی وجود ویروس در بزاق است.

دکتر Siqueira گفت: ما انتظار داریم که دقت این آزمایش زیاد باشد، زیرا پپتید یا پروتئین هایی که ما در این تست آزمایش می کنیم، به یک نوع خاص از آنتی بادی SARS-CoV-2، متصل می شوند، در حالی که آزمایش های دیگر اغلب تا این میزان اختصاصی نیستند. همچنین، سایر آزمایشات مبتنی بر بزاق براساس RNA انجام می شود (که پروتئین ها از روی آنها سنتز می شوند) ، اما این آزمایش مبتنی بر پروتئین ها است و از آنجایی که پروتئین ها بیشتر از RNA در بزاق وجود دارند، ویروس با این روش بیشتر قابل تشخیص است.

وی همچنین پیش بینی می کند که این آزمایش قادر به تشخیص موارد خفیف یا بدون علامت COVID-19 باشد، که آزمایشهای فعلی غالبا قادر به تشخیص آنها نیستند.

دکتر Siqueira گفت: نمونه های بزاقی برای این تحقیقات، توسط اداره بهداشت ساسكچوان و بیمارستان دانشگاه سلطنتی تأمین می گردد.

وی پیش بینی می کند که این آزمایش جدید جایگزین کم هزینه ای برای سایر تست ها باشد تا بتواند در دسترس عموم مردم قرار گیرد. این تست می تواند تا مارس ۲۰۲۱ در دسترس باشد.

دکتر Siqueira ، رهبری آزمایشگاه تحقیقات پروتئین بزاق USask ، را بعهده دارد که یکی از محدود آزمایشگاه در جهان است که بر روی تحقیقات کاربردی بزاق متمرکز است. پیش از این، دکتر Siqueira در شناسایی یک امضای پروتئینی خاص در بزاق مبتلایان به ویروس Zika و ایجاد یک روش تشخیصی برای ویروس Zika با استفاده از بزاق، موفق بوده است.

دکتر Mohan Babu ، از دانشگاه رجینا بخشی از این تحقیق را با هدف تولید پپتیدهای ضد ویروسی برای جلوگیری از ورود ویروس SARS-COV-2 به سلولهای انسانی یا متوقف نمودن تکثیر آنها در سلولهای انسانی انجام می دهد. Darryl Falzarano ، محقق VIDO-InterVac، در حال کار بر روی این بخش از مطالعه می باشد.

بررسی نرخ شیوع COVID-19 در بین دندانپزشکان کانادایی

در پروژه ی دوم ، دکتر سیکیرا همچنین با دکترSreenath Madathil  و دکتر  Paul Allison از دانشگاه مک گیل، برای جمع آوری نمونه های بزاقی از دندانپزشکان در سراسر کشور بمنظور تعیین نرخ شیوع COVID-19 در بین دندانپزشکان هنگام بازگشت به کار، همکاری خواهد کرد.

دکتر Siqueira ، گفت: تماس نزدیك دندانپزشكان با بیماران به همراه استفاده از روشهای تولید کننده ی آئروسل در برخی از درمانهای دندانپزشکی، باعث می شود مطب های دندانپزشكی به محیط های بالقوه پرخطر برای انتقال COVID-19 تبدیل شوند. اکنون که مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی شروع به بازگشایی کرده اند، آنها پروتکلهای کنترل عفونت، پروتکل های درمانی و سایر روش های مقابله با انتقال ویروس را به دقت انجام می دهند، اما شواهد علمی کمی برای حمایت از این اقدامات وجود دارد. ما به اطلاعات بیشتری برای اطمینان از انطباق دستورالعمل های کنترل عفونت بر شواهد علمی نیاز داریم تا هم از بیماران و هم از دندانپزشکان محافظت کنیم.

نمونه های بزاق هر چهار هفته یکبار از ۲۲۰ دندانپزشک به مدت یک سال برای آزمایش کووید-۱۹جمع آوری می شود و پرسشنامه هایی نیز در بین آنها توزیع می گردد. داده های جمع آوری شده، محققان را قادر می سازد تا تصویری واضح تر از میزان خطر ابتلا به کووید-۱۹ در مطب های دندانپزشکی بدست آورند، و مشخص سازند که کدامیک از تجهیزات محافظ شخصی بهترین ایمنی را ایجاد می کنند و بهترین اقدامات کنترل عفونت که باید در محل اجرا شوند تا از ادامه امنیت بیمار و دندانپزشک اطمینان حاصل گردد، چه اقداماتی خواهند بود.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20200625/Researchers-develop-unique-saliva-based-test-for-COVID-19-detection.aspx