Breaking News
Home / خبرها / مسائل تصویربرداری روزمره در دندانپزشکی و چگونگی حل و فصل آنها

مسائل تصویربرداری روزمره در دندانپزشکی و چگونگی حل و فصل آنها

نویسنده ی: دکتر Lea Al Matny ، رادیولوژیست دهان و ماگزیلوفاسیال

۲۵ ژوئن ۲۰۲۰ – طبابت در دنیای پس از COVID-19 ، به این معنی است که دندانپزشکان باید در کار خود هوشمندانه تر عمل کنند. پر کردن برنامه ها و مدیریت گردش مالی بسیار مهم خواهد بود، اما همچنین باید طبابت ایمن و متعادلی داشته باشند. بعلاوه، در کنار تردید بیماران برای اولین مراجعه به دندانپزشک پس از بازگشایی، حرفه ای بودن، داشتن مهارتهای لازم و ارتقاء خدمات به بیماران مهم خواهد بود.

یکی از مواردی که دندانپزشکان همیشه به دنبال کمال آن هستند، تصویربرداری است. برخی نکات و ترفندهای کوچکی می توانند منجر به تصاویر بهتری در اولین مرتبه از تصویربرداری گردد. در سایر موارد، بروزرسانی یک نرم افزار می تواند ویژگی های جدیدی را ارائه دهد که به تشخیص قطعی و مطمئن کمک کند. محدود کردن مشکلات تصویربرداری متداول- از ضد عفونی کردن تا نحوه به حداکثر رساندن سیستم در هنگام ارائه ی درمان جدید- می تواند راندمان های کوچکی را در گردش کار شما ایجاد کند که با بازگشایی مطب به بازدهی کلی بیشتری منجر گردد.

بیایید برخی از مشکلات و راه حل های متداول را در هنگام تصویربرداری بررسی کنیم:

مشکل: بیماران با توجه به بحران بهداشتی کنونی نسبت به پروتکل های بهداشتی بسیار حساس شده اند و از قرار دادن هر چیزی در دهان و یا در نزدیکی دهان خود، از جمله نگهدارنده ی فیلم یا bite stick سیستم تصویربرداری شما اجتناب خواهند کرد.

راه حل:bite stick  پانورامای یکبار مصرف می تواند به بازگشت به کار و معاینات معمول دندانپزشکی کمک کند. باز کردن و نصب bite stick جدید در مقابل بیمار می تواند توجه شما به امنیت و سلامتی وی را نشان دهد. علاوه بر این، هر بار استفاده از bite stick جدید باعث کاهش زمان صرف شده در مدیریت تجهیزات و همچنین کاهش هزینه های مواد مورد استفاده در فرآیند ضد عفونی و استریل سازی می شود.

مشکل: غیر قابل انعطاف بودن سیستم تصویربرداری خارج دهانی شما بیمار را در موقعیت ناراحت کننده و ناسازگاری قرار می دهد، یک نقص کوچک در positioning بیمار در هنگام تصویربرداری می تواند منجر به عیب بزرگی در تصویر شود.

راه حل: تغییرات جزئی مانند استفاده از یک bite block مختلف اغلب می تواند mispositioning را جبران کند. به عنوان مثال، یک Frankfurt block tips چانه ی بیمار را به سمت موقعیت ایده آل برای تصویربرداری سه بعدی پایین می آورد. برای تصویربرداری دو بعدی، یک نرم افزار جدید با نام Tomosharp (که نمونه ای از آن را در زیر مشاهده می کنید) با گرفتن چندین صفحه در یک acquisition ، موقعیت مکانی کمتر ایده آل بیمار را جبران می کند و سپس با آنالیز تصاویر، وضوح هزاران منطقه در این اسلایس ها را برای ایجاد تصویری واضح تر در یک صفحه ی ۲ بعدی بازسازی می کند. Tomosharp ، اکنون برای نسخه های CS 8100 Evo و CS 8100 3D Evo  در دسترس است.

 3_cs_8100_evo_pan-adult-2

 فن آوری Tomosharp جدید

مشکل: بیمار دارای رستوریشنها و ایمپلنت هایی است که باعث می شود در هنگام گرفتن تصویر سه بعدی آرتیفکتهای فلزی در تصویر ایجاد شود و تشخیص مطمئن را برای شما دشوار کند.

راه حل: به طور معمول، تشخیص یک خط شکستگی ریشه یا تعیین اینکه ایمپلنت به طور صحیح با استخوان ادغام شده است، از روی تصاویر رادیوگرافی، دشوار است. اینها شرایطی هستند که به کمک نرم افزار الگوریتم های بازسازی کننده و کاهش دهنده ی آرتیفکتهای فلزی (MAR) ، بهتر قابل تشخیص می شوند. به عنوان مثال، CS MAR به دندانپزشک اجازه می دهد تا بین تصویر اصلی و تصویری که با کمک فیلتر آرتیفکت فلزی آن کاهش یافته است، ، سوئیچ کرده و برای اطمینان بیشتر در هنگام تشخیص از تصویر اصلی به تصویر فیلتر شده ، جلو و عقب برود.

مشکل: می خواهید با یک مورد ارجاع شده، در یک پرونده همکاری کنید، اما باید اطمینان حاصل کنید که تمام همکاران به تصاویر یکسانی از بیمار یا مورد مذکور دسترسی داشته باشند، بدون انتقال تصاویر از طریق کپی کردن بر روی CD یا دانلود یک نرم افزار پیچیده که شما (یا آنها) با آن آشنایی ندارید .

راه حل: ابتدا، اطمینان حاصل کنید که نرم افزار شما، فایلهای آماده DICOM را ضبط می کند. این موضوع مراحل اضافی تبدیل را از بین می برد، باعث کاهش ذخیره سازی می شود و انتقال تصاویر را به همکار یا شخص ثالث آسان تر می کند. در مرحله بعدی، به دنبال سیستمی باشید که به شما امکان می دهد نسخه کاملی از نرم افزار تصویربرداری خود را – نه فقط دیدن تصاویر – به اشتراک گذارید، تا بتوانید مشکل ارتباط و مکالمه را از بین ببرید.

مشکل: به عنوان یک دندانپزشک عمومی، شما وارد دنیای درمان با ایمپلنتهای دندانی شده اید. شما سالهاست که تصویربرداری می کنید، اما گرفتن تصویر مناسب برای برنامه ریزی ایمپلنت و راهنمای جراحی کمی متفاوت است.

راه حل: از بیمار بخواهید صاف بنشیند، سر بیمار را در موقعیت بی حرکتی قرار دهید، دندانها و گونه ها را با رول پنبه ای جدا کنید و به او بگویید زبان خود را بالا نگه دارد تا از لثه دور شود. انجام این کار تصویری واضح به شما می دهد که برای اندازه گیری کیفیت و کمیت، استخوان لازم است.

پزشکان حل کننده ی مشکلات هستند و امروزه جهان با بزرگترین مشکل مراقبت های بهداشتی خود روبرو است. نگاهی به چند مورد از “مشکلات” معمولی مرتبط با تصویربرداری خارج دهانی، خواه به آسانی جابجایی مجدد بیمار باشد یا به دنبال فرصت هایی برای تقویت روابط با ارجاع شدگان، یکی از راهکارهای کار کردن هوشمندانه در این محیط جدید است.

دنیایی که ورود بیماران به داخل و خارج از مطب یا رادیولوژی ها با ایمنی و بطور کارآمد، برای گرفتن تصاویر با یک سیستم خارج دهانی آسان و عادی بود، هم اکنون به یک میدان نبرد جدید برای کنترل عفونت، صرفه جویی در وقت، کاهش بازپرداخت و اعتماد بیشتر در تشخیص، تبدیل شده است، اما تنها راه بازگشت به کار، اجرای راهکارهای هوشمندانه، داشتن مهارتهای لازم، بهره بردن از فن آوریهای جدید، برقراری ارتباط موثر با بیماران با رعایت ایمنی و بهداشت فوق العاده است.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=img&pag=dis&ItemID=326704