Breaking News
Home / خبرها / درسی که صنعت دندانپزشکی باید از COVID-19 بیاموزد

درسی که صنعت دندانپزشکی باید از COVID-19 بیاموزد

نویسنده: دکتر آلوین داننبرگ

۳۰ ژوئن ۲۰۲۰ – چیز خوبی وجود ندارد که بتوانم در مورد کروناویروس جدید، یا بیماری همه گیر ناشی از آن و یا عوارض شدیدی که برای زندگی و اقتصاد جوامع به بار آورده است، بگوییم. با این حال، یک درس مهم وجود دارد که ممکن است از این دوره ی هولناک زندگی ما قابل یادگیری باشد.

این درس آشکار و اساسی است. این شرایط، واقعیتهایی را در مورد ما آشکار نمود و نشان داد که ما یک جامعه سالم نداریم و واقعیت دیگر این است که سیستم ایمنی بدن ما برای مقابله با این ویروس و از بین بردن آن دچار ضعف هایی است.

واقعیت

سه نمونه از نگرانی های اساسی در مورد سلامتی ما توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) منتشر شده است. آمار جمع آوری شده نشان می دهد ۶۰٪ از بزرگسالان آمریکایی دارای یک بیماری مزمن هستند، ۷۰٪ مرگ و میرها در میان افراد آمریکایی ناشی از یک بیماری مزمن  و ۷۲٪ از جمعیت ما دارای اضافه وزن هستند. رویدادهای COVID-19 بطور دردناک و ناگهانی نشان داد متخصصان پزشکی و عموم مردم باید اقدامات بیشتری را برای داشتن بدنی سالم تر انجام دهند. بدنی که از نظر فیزیولوژیکی ناسالم است، نمی تواند با عفونت ها مقابله کند. بدن ناسالم همچنان به تسلیم شدن در برابر ویروس ها و سایر عوامل بیماری زا ادامه می دهد.

ما آگاه شده ایم که بیماری های زمینه ای جدی، بیشتر ناشی از انتخاب سبک زندگی نامطلوب و عادات رژیم غذایی افراطی ما هستند. اگر می خواهیم عمری طولانی و آینده ای بدون بیماری مزمن داشته باشیم، باید تغییراتی ایجاد کنیم. ما باید درباره آنچه لازم است که انجام دهیم آموزش ببینیم. ما باید برای سلامتی خود بطور فعال اقدام کنیم. ما باید در مورد انتخاب های سالم تر شیوه زندگی و غذاهایی که باید بخوریم و همچنین نباید بخوریم، آموزش ببینیم. دولت این کار را نخواهد کرد. قرص ها این کار را نمی کنند. پوشش بیمه ای بهبود یافته، این کار را نخواهند کرد. به نظر من، این شرایط فرصتی را برای دندانپزشکان بیولوژیکی باز می کند. آنها باید برای ایجاد این تغییرات به افراد انگیزه دهند و آنها را راهنمایی کنند.

نقش دندانپزشکان بیولوژیکی

واضح است که دندانپزشکان بر روی دهان تمرکز دارند. دندانپزشکان بیولوژیک اهمیت یک سیستم ایمنی قوی را برای سلامت دهان و دندان و بهزیستی کلی بدن درک کرده اند. دندانپزشکانی که دارای تحصیلات خوب هستند، می دانند که تغذیه برای عملکرد صحیح سلول ها بسیار مهم است. آنها می دانند که هر سلول بدن می تواند با هر سلول دیگر در نقاط مختلف بدن ارتباط برقرار کند. دندانپزشکان آموزش دیده از نظر زیست شناختی متوجه می شوند که دهان آینه ای از سلامت سیستمیک و همچنین بیماریهای سیستمیک است. از آنجایی که دندانپزشکان بسیاری از بیماران خود را حداقل دو بار در سال ویزیت می کنند، این فرصت مداوم را دارند که بر سلامت کلی بیماران خود نظارت کنند و بر مراقبت بیمار از خود(patient’s self-care)، تأثیر گذارند.

سیستم ایمنی

حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد سیستم ایمنی بدن ما در روده ی ما ساکن است. سلولهای سیستم ایمنی بدن و باکتری های روده یکدیگر را تنظیم و از هم پشتیبانی می کنند. اگر باغ باکتری های سالم در روده به باکتری های مضر تغییر کند، در نتیجه تعامل بین باکتری های روده و سیستم ایمنی بدن می تواند به شدت به خطر افتد. علاوه بر این، اگر سد غشایی روده آسیب ببیند، مواد سمی ناسالم از لومن روده به سیستم خونی نشت می کند( روده ی نشت کننده). واکنش سمی در جریان خون به اندوتوکسمی متابولیکی شناخته می شود، که منجر به التهاب مزمن سیستمیک می گردد. این وضعیت سبب گسترش التهاب در بدن از طریق سیستم گردش خون می شود و می تواند منجر به بروز بیماریهای مزمن و خود ایمنی گردد. روده ی ناسالم، سیستم ایمنی به خطر افتاده ی بدن و التهاب سیستمیک باعث ایجاد بیماری و سایر تغییرات در دهان می شود.

دهان معبر ورود مواد مغذی به بدن ما است و تغییرات مناسب تغذیه ای و شیوه زندگی می تواند یک روده ناسالم را ترمیم کرده و عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد. دندانپزشکان بیولوژیکی ممکن است اولین متخصصان مراقبت های بهداشتی باشند که مشکلات دهان را مشاهده و تشخیص می دهند و می توانند در مورد روش های بهبود سیستم ایمنی بدن با بیماران خود وارد صحبت شوند. به طور منحصر به فردی، دندانپزشکان بیولوژیکی در موقعیتی هستند که قادر به ترمیم آسیب های دهان هستند. همچنین، آنها می توانند در صورت لزوم برای معالجه مشکلات مختلف سلامت که از دهان دور هستند، اما تظاهراتشان در دهان مشاهده می شود، بیمار را به سایر متخصصان پزشکی ارجاع دهند.

برای شروع، دندانپزشکان بیولوژیکی می توانند رژیم غذایی فرد را با در خواست از وی برای یادداشت برداری از هر آنچه او در طی ۳ روز مصرف می کند، ارزیابی کنند. آنها می توانند با در نظر گرفتن تاریخچه ی کامل پزشکی و دندان پزشکی بیمار، در مورد گزینه های فعلی شیوه زندگی او اطلاعاتی را بدست آورند. دندانپزشکان در حالت ایده آلی قرار دارند و می توانند تمام این حقایق را جمع آوری کنند و شروع به ارائه ی توصیه هایی برای ایجاد تغییرات در شیوه زندگی و تغییرات رژیم غذایی بمنظور تقویت سیستم ایمنی کنند.

آکادمی بین المللی دندانپزشکی و پزشکی بیولوژیکی(IABDM) ، یک برنامه آنلاین را به دندانپزشکان ارائه داده است تا یک مدرک معتبر برای دندانپزشکی تغذیه ای بیولوژیکی دریافت کنند. در این برنامه جزئیات روش های طبیعی برای بهبود یک سیستم ایمنی بیمار و ضعیف ارائه می شود.

تغییرات اقتصادی

جالب اینجاست که COVID-19 ، همچنین در دنیای اقتصاد و سرمایه گذاری تغییرات مثبتی ایجاد کرده است. سرمایه گذاران توجه خود را از آنچه قبلاً مهم تلقی می شد به آنچه که واقعاً مهم است، تغییر داده اند: و آن سلامت انسان است. در مقاله ای که در تاریخ ۱ ژوئن منتشر گردید، MarketWatch اظهار داشت كه تأكید ویژه ای باید بر طب پیشگیری و به ویژه روشهای تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن انسان صورت گیرد.

داشتن طول عمر بیشتر و حفظ کیفیت زندگی در فضای بیوتکنولوژی کنونی، مورد توجه قرار گرفته و اگر از افراد به درستی در برابر تهدیدات بیماری های همه گیر محافظت نشود، نمی توانند زندگی طولانی داشته باشند. یک سیستم ایمنی تقویت شده ممکن است قادر به مقابله و خنثی کردن بیماری ها باشد. اگر عملکرد سیستم ایمنی بدن در بهترین وضعیت خود باشد، می تواند کیفیت زندگی را افزایش داده و از بیماری های مزمن ناتوان کننده جلوگیری کند. حتی یک صندوق سرمایه گذاری تخصصی نیز ایجاد شده است که بر روی صنعت طول عمر تمرکز دارد. واقعاً قانع کننده است که دنیای سرمایه گذاری بر ابزاری برای تقویت سیستم ایمنی بدن در حرکت رو به جلوی خود تأکید کند.

خلاصه

هنگامیکه بیماران در مورد سلامتی، طول عمر و یک سیستم ایمنی قوی آموزش ببینند، از متخصصان مراقبت های بهداشتی خود خواهند خواست که آنها را در تصمیماتشان راهنمایی کنند. یک دندانپزشک بیولوژیکال که به خوبی آموزش دیده باشد، می تواند یک متخصص بهداشتی ایده آل برای گفتگوی عمیق با بیمار بمنظور دستیابی به این اهداف باشد. دندانپزشکان بیولوژیکی روابط متقابل بین دهان و بقیه بدن را درک می کنند و می توانند در ایجاد رژیم غذایی سالم، روده سالم ، شیوه زندگی سالم و سیستم ایمنی سالم به بیماران کمک کنند. همه اینها به دهان سالم منتهی می شود، که قلمروی دندانپزشکی بیولوژیک است.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=infctl&pag=dis&ItemID=326751