Home / خبرها / آنچه که هر دندانپزشک و اعضای تیم دندانپزشکی باید درباره این ۲ دارو بدانند

آنچه که هر دندانپزشک و اعضای تیم دندانپزشکی باید درباره این ۲ دارو بدانند

۱ ژوئیه ۲۰۲۰ – سازمان غذا و داروی ایالات متحده(FDA)، همچنان به پزشکان در مورد وقوع “دپرسیون تنفسی” در بیمارانی که با داروهای گاباپنتین یا پرگابالین درمان می شوند، هشدار داد. خطر وقوع دپرسیون تنفسی بویژه در بیمارانی که بطور همزمان از سایر دپرسانتهای تنفسی، نظیر مسکن های اپیوئیدی و داروهای دیگر مانند بنزودیازپین ها- دپرسانتهای سیستم عصبی مرکزی (CNS) – استفاده می کنند، بیشتر است. بیماران مبتلا به بیماری تنفسی زمینه ای (مانند بیماری انسداد مزمن ریوی) و افراد مسن نیز در معرض خطر بیشتری برای دپرسیون تنفسی هستند.

respiratory depression یا دپرسیون تنفسی وضعیتی است که در آن عمق و دامنۀ تنفس فرد به پایینتر از میزان نرمال می رسد. نتیجۀ این وضعیت کاهش سطح اکسیژن از یک‌ سو و افزایش میزان دی‌اکسید کربن در خون از سوی دیگر است. بدون درمان، وضعیت مزبور می‌تواند به عوارض تهدید کنندۀ حیات شامل کُما و مرگ منجر شود.

وقوع دپرسیون تنفسی، نگرانی خاصی در دندانپزشکی محسوب می شود، زیرا استفاده از مسکن های اپیوئیدی در مدیریت دردهای شدید با منشأ دندانی، استفاده از بنزودیازپین ها بعنوان داروی ضد اضطراب و برای بیهوشی ملایم(conscious sedation) و استفاده از گاباپنتین در مدیریت نورالژی عصب سه قلو در دندانپزشکی رایج است.

FDA ، هشدار خود را بر اساس بررسی نتایج دو کارآزمایی بالینی تصادفی، دو سو کور، کنترل شده با دارونما، و سه مطالعه مشاهده ای و همچنین چندین مطالعه ی حیوانی، صادر کرده است.

استفاده از گاباپنتین و پرگابالین برای انواع مختلفی از شرایط از جمله تشنج، درد عصبی، فیبرومیالژیا و سندرم پاهای بی قرار، توسط FDA تأیید شده است. مجوز استفاده از گاباپنتین برای اولین بار در سال ۱۹۹۳ و برای پرگابالین در سال ۲۰۰۴ صادر شد. گاباپنتین تحت نام های تجاری Neurontin و  Gralise و Gabapentin enacarbil (یک پرودراگ[۱]) با نام تجاری Horizant  به بازار عرضه می شود. پرگابالین با نام های تجاری Lyrica و Lyrica CR به بازار عرضه می شود.

این داروها، که اغلب به آن گاباپنتینوئیدها گفته می شود، نه تنها مصارف پزشکی دارند بلکه سوء استفاده از آنها به ویژه در ترکیب با مواد افیونی بعنوان مواد اعتیادآور افزایش یافته است.

 Lyrica یا pregabalin ، به عنوان یک ماده کنترل شده در جدول V اداره ی مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده (DEA) قرار دارد، زیرا پتانسیل اعتیاد کمتری دارد اما ممکن است منجر به وابستگی جسمی یا روانی شود.

Gabapentin ، در حال حاضر توسط اداره ی مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده (DEA) به عنوان یک ماده کنترل شده، طبقه بندی نشده است. با این حال، چندین ایالت، مانند کنتاکی و میشیگان، گاباپنتین را به عنوان یک ماده کنترل شده در جدول V طبقه بندی کرده اند. ایالات دیگر، مانند اوهایو و مینه سوتا ، تا آنجا پیش نرفته اند كه گاباپنتین را به عنوان یك ماده كنترل شده طبقه بندی كنند، اما آنها اقدامات لازم برای نظارت بر استفاده از آن را از طریق برنامه های نظارت بر داروهای تجویزی در سطح ایالتی (PDMPs) انجام داده اند. بنابراین، بسته به محدودیت های اعمال شده توسط هر ایالت گاباپنتین ممکن است در فهرست داروهای تحت نظارت برنامه ی PDMP ، باشد و یا نباشد.

شواهد کمتری در پشتیبانی از خطر بروز مشکلات جدی تنفسی در افراد سالم که تنها گاباپنتینوئید مصرف می کنند، وجود دارد. با این حال، یک کارآزمایی بالینی که توسط FDA مرور شده است، نشان داد که استفاده از پرگابالین به تنهایی و استفاده از آن با یک مسکن اپیوئیدی می تواند سبب دپرسیون تنفسی شود. یک کارآزمایی بالینی دیگر نشان داد که گاباپنتین به تنهایی باعث وقفه در تنفس در هنگام خواب می شود.

علاوه بر این، سه مطالعه مشاهده ای در یک مرکز پزشکی دانشگاهی ارتباط بین گاباپنتینوئیدهای داده شده قبل از جراحی و دپرسیون تنفسی را که بعد از انواع مختلف جراحی اتفاق می افتد، نشان دادند. سرانجام، مطالعات حیوانی منتشر شده نشان داده اند که گاباپنتینوئیدها دارای یک اثر مستقل وابسته به دوز بر دپرسیون تنفسی هستند و می توانند دپرسیون تنفسی ناشی از مواد اپیوئیدی را تقویت کنند.

در حالی که رویکرد غالب برای بهینه سازی کنترل درد، به ویژه در دندانپزشکی، بر ترکیب یک یا چند داروی ضد درد غیر اپیوئیدی با مسکن های اپیوئیدی متمرکز است، جفت کردن یک داروی اپیوئیدی با هر نوع داروی CNS depressant (مانند گاباپنتینوئیدها ، بنزودیازپین ها ، داروهای ضد افسردگی آرام بخش، آرام بخشهای ضد سایکوز، آنتی هیستامین ها و غیره)، ممکن است خطر دپرسیون تنفسی را افزایش دهد.

ارزیابی FDA از دپرسیون تنفسی با گاباپنتینوئیدها در نقطه ی مقابل با این اعتقاد گسترده در مورد گاباپنتینوئیدها که فاقد تداخلات دارویی هستند و دارای شاخصهای درمانی گسترده ای می باشند، قرار دارد. واضح است که مطالعات نشان می دهند که این داروها می توانند سبب تقویت دپرسیون تنفسی و دپرسیون CNS ناشی از داروهای دیگر شوند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=apm&pag=dis&ItemID=326754

 

[۱] پیش دارو ( Prodrug ): دارویی که ابتدا به شکل غیرفعال (یا با فعالیتی کمتر از حالت کاملاً فعال) به بدن وارد می‌شود، و سپس به وسیله فرایندهای سوخت و ساز طبیعی بدن به شکل فعال خود درمی‌آید.