Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / بایدها و نبایدهای کشیدن دندانهای شیری

بایدها و نبایدهای کشیدن دندانهای شیری

 کودکان معمولاً در حدود شش یا هفت سالگی دندان های شیری خود را از دست می دهند تا جایی برای دندان های بزرگسالی آنها فراهم شود. احتمالاً شما در این سن بسیاری از کودکان را با لبخندهایی با جای خالی دندانهای شیری دیده اید، زیرا دندان های جلوی دهان، که به آنها incisors می گویند، معمولاً اولین دندانهایی هستند که می افتند.

دندانهای شیری چگونه به طور معمول می افتند؟

دندانهای شیری کودکان ممکن است بر اثر پایان یافتن طبیعی عمرشان بیافتند، که در این صورت با شروع رشد دندان دائمی، ریشه ی دندان شیری حل می شود تا زمانی که به اندازه کافی لق شده و بیافتد و جا برای رویش دندان دائمی ایجاد شود. در حقیقت، اکثر کودکان به لق تر شدن و فرایند افتادن آن کمک می کنند. اما ممکن است دندانهای شیری کودکان بر اثر حادثه و پوسیدگی لق شود. در بیشتر مواقع این سوال در ذهن والدین ایجاد می شود که آیا باید دندان لق کودک را بکشیم یا خیر؟

چه زمانی دندانهای شیری باید کشیده شوند؟

دندان های لق شده دو حالت دارند: برخی از دندان های شیری لق شده پس از مدتی می افتند، در این صورت دیگر نیازی به کشیدن آنها نیست، زیرا کشیدن زودتر از موعد باعث آسیب به لثه و دندان های دائمی می شود.

در حالت دوم اگر دندان لق شده باشد، اما افتادن آن به دلایل مختلفی به تاخیر افتد، کشیدن آن ضروری است. گاهی بر اثر لق شدن دندان، کودک درد زیادی را متحمل می شود، همچنین ورود میکروب ها به داخل لثه ممکن است ایجاد عفونت کند، در این مواقع والدین بهتر است با رعایت نکاتی دندان کودک را بکنند و یا به متخصص دندانپزشک اطفال مراجعه کنند تا این کار توسط یک دندانپزشک متبحر انجام شود که البته ما این مورد را توصیه می کنیم.

خطرات کشیدن دندانهای شیری لق توسط والدین

ما می دانیم که قیافه ی کودک شما با یک دندان آویزان و لق، خیلی عجیب و غریب به نظر می رسد، اما کشیدن دندان های شیری جدای از زیبایی، هیچ فایده ی دیگری ندارد. در حالیکه انواعی از خطرات مرتبط با کشیدن دندان شیری در صورتی که زمان آن فرا نرسیده باشد، کودک شما را تهدید می کند. کشیدن دندان شیری توسط والدین می تواند عواقب زیر را به همراه داشته باشد:

 • باعث خونریزی بیش از حد و غیر قابل کنترل شود و همچنین باعث ناراحتی کودک شود.
 • باعث صدمه به بافت لثه شود که می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در مراحل بعدی زندگی کودک باشد و منجر به درمانهای بسیار پرهزینه و پر دردسر شود.
 • باعث عفونت گردد، عفونت نه تنها می تواند به لثه آسیب وارد کند، بلکه می تواند درد زیادی را نیز برای کودک شما ایجاد کند. درد معمولاً اولین علامت عفونت است و این مسئله نیز شما را مجبور خواهد کرد که برای درمان عفونت، هزینه ی زیادی را پرداخت کنید. علاوه بر این که کودک شما مجبور به استفاده از آنتی بیوتیک در سنین پایین می شود که خطرات زیادی را بهمراه دارد.

لطفاً توجه داشته باشید که اگر کودک شما هر گونه دردی را در دهان خود احساس کرد، سریعاً با دندانپزشک او تماس بگیرید. درد نشان دهنده ی وجود یک مشکل است. بنابراین منشأ درد باید شناسایی و درمان شود.

چه راهکارهایی برای کمک به لق شدن و افتادن خود به خودی دندان های شیری بجز کشیدن آنها، وجود دارد؟

روشهای طبیعی بیشتری برای کمک به افتادن دندان های شیری وجود دارد. ما توصیه می کنیم سعی کنید:

 • چندین بار در روز دندان های کودک را مسواک بزنید.
 • کودک خود را برای گاز زدن یک سیب ترد یا هویج تشویق کنید.

اگر احساس می کنید که دندان آماده ی افتادن است و نمی خواهید منتظر بمانید و می خواهید دندان شیری فرزندتان را خودتان بکشید، می توانید با این مراحل ساده آن را بکشید اگر کودک به شما اجازه نمی دهد که به آن دست بزنید یا از رفتن به نزد دندانپزشک اجتناب می کند او را راهنمایی کنید تا خودش با روش زیر دندانش را بیرون بکشد.

نحوه کشیدن دندان شیری کودک در خانه و توصیه های بعد از کشیدن دندان:

 1. دستان خود را بشویید و دندان را به عقب و جلو با یک دستمال یا گاز تمیز حرکت دهید. اگر دندان آماده ی افتادن باشد، یک حرکت ملایم پیچاندن دندان، کافی خواهد بود تا دندان به طور کامل بیرون آید.
 2. در صورت وجود خونریزی، با یک پنبه یا گاز استریل به ناحیه فشار وارد کنید و تا یک ساعت در محل نگهدارید. خونریزی باید بعد از چند دقیقه متوقف شود. اگر خونریزی قطع نشد لطفا با دندانپزشک کودکتان تماس بگیرید.
 3. لثه ی کودک را معاینه کنید تا مطمئن شوید که چیزی از دندان در لثه باقی نمانده باشد. طبیعی است که ممکن است بخشی از دندان دائمی را در محل کشیدن دندان شیری مشاهده کنید.
 4. اگر روز بعد هر گونه قرمزی یا تورم را در لثه ی کودک مشاهده کردید یا کودک شما از درد بیش از حد شکایت داشت، باید سریعاً با دندانپزشک کودکتان تماس بگیرید.
 5. به کودک توصیه کنید که تا دو ساعت بعد از کشیدن دندان از خوردن و آشامیدن اجتناب کند.
 6. تا ۲۴ ساعت غذاهای نرم و آبکی به کودک بدهید و توجه داشته باشید که در هنگام نوشیدن مایعات از نی استفاده نکند.
 7. تا ۱۲ ساعت از شستشوی دهان کودک با آب و دهانشویه خودداری کنید.
 8. به کودک خود توصیه کنید که بعد از کشیدن دندان از ریختن آب دهان و مکیدن محل دندان اجتناب کند.
 9. تا ۲۴ ساعت کودک نباید فعالیت هایی همچون ورزش کردن و پریدن را انجام دهد.
 10. کودک خود را برای معاینه نزد متخصص دندانپزشک اطفال ببرید تا مطمئن شوید که عوارض احتمالی پس از کشیدن دندان او را تهدید نمی کند. در صورت تجویز دارو، طبق دستور و در راس ساعت داروها را به کودک خود بدهید.

توجه داشته باشد : در مواقعی که ریشه دندان بسیار محکم باشد، لق شدن دندان طولانی می شود و باعث آزار و درد کودک می گردد، در این صورت دندان با روش بالا قابل خارج شدن نیست و باید توسط یک متخصص دندانپزشک کودکان کشیده شود.

کلام آخر

به دلیل این که کودکان در سنین رشد هستند، هر گونه مشکلی که برای سلامتی آن ها رخ دهد، در رشد آن ها تاثیر منفی می گذارد. دندان ها در سلامت جسمی کودکان نقش بسزایی دارند. به همین دلیل معاینه دندان توسط متخصص دندانپزشکی اطفال بسیار مهم است و باید قبل از رویش دندانهای شیری و بلافاصله پس از آن از دوره ی کودکی آغاز شود، تا کودک شما مراجعه به دندانپزشک را یکی از روتین های زندگی خود بداند و به آن عادت کند.

منبع:

https://boondental.com.au/2019/11/28/the-dos-and-donts-of-pulling-baby-teeth/