Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / مواد پیشرفته ای که توسط محققان ایرانی برای تولید ایمپلنتهای پزشکی تولید شده است

مواد پیشرفته ای که توسط محققان ایرانی برای تولید ایمپلنتهای پزشکی تولید شده است

به نقل از معاونت علمی و فناوری، قادر فرجی مجری طرح پژوهشی «تولید فلزات فوق مستحکم نانو ساختار جهت کاربردهای پزشکی» ، گفت: مواد پیشرفته جدیدی برای استفاده در ایمپلنت‌های پزشکی در این طرح پژوهشی، با هدف تولید ایمپلنت‌های دندانپزشکی بسیار کارآمد و زیست سازگار، توسعه یافت. در حال حاضر در این نوع ایمپلنت‌ها از آلیاژ تیتانیوم حاوی فلز وانادیوم و آلومینیوم استفاده می‌شود. استفاده از این فلزات در ایمپلنت‌ها مضرر است و آسیب‌هایی را سبب می شود.

وی ادامه داد: تیتانیوم خالص نیز استحکام لازم برای یک ایمپلنت بهینه را ندارد، پس در این طرح با استفاده از فناوری پیشرفته و در مرز دانش به نام «تغییر شکل پلاستیک شدید[۱]» محصولی جدید تولید شد. در حال حاضر محققان در دنیا مشغول توسعه و کار بر روی این فناوری هستند.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران افزود: محصول جدید ساختاری نانو دارد و در آن فلزات سمی وجود ندارند. اما استحکامی مشابه با آلیاژ تیتانیوم فعلی دارد که در ایمپلنتهای کنونی استفاده می شود. اکنون این محصول در مراحل تجاری سازی قرار گرفته است.

منبع:

https://www.mehrnews.com

———————————————————————————————————————————————————————————–

[۱] Severe plastic deformation (SPD): تغییر شکل پلاستیک شدید (SPD) ، یک اصطلاح عمومی از گروهی از تکنیک های فلزکاری است که با کمک فشارهای بسیار شدید معمولاً شامل یک حالت تنش پیچیده یا برشی زیاد، چگالی ماده افزایش و اندازه ی دانه ها در حد فوق ریز (UFG) کاهش می یابد، بطوریکه دانه هایی با قطری کمتر از ۵۰۰ نانومتر یا ساختارهای نانوکریستالی (NC) با قطر کمتر از ۱۰۰ نانومتر، تشکیل می شود.