Breaking News
Home / خبرها / بثورات دهان ممکن است نشانه جدید SARS-CoV-2 باشد

بثورات دهان ممکن است نشانه جدید SARS-CoV-2 باشد

۲۳ ژوئیه ۲۰۲۰ – براساس یک نامه تحقیقاتی که در تاریخ ۱۵ ژوئیه به طور آنلاین در JAMA Dermatology  منتشر شد، بثورات دهانی ممکن است جدیدترین علامت عفونت SARS-CoV-2  باشد. ضایعات مخاطی- پوستی(mucocutaneous lesions) با میانگین حدود ۱۲ روز پس از سایر علائم ویروسی، ظاهر می شوند.

در حالی که قبلاً بثورات پوستی به عنوان یکی از علائم کرونا ویروس جدید گزارش شده بود، و برخی شواهد حاکی از آن بود که این عفونت باعث ایجاد زخم در دهان می شود، اما هیچ اشاره ای به بثورات مخاطی داخل دهان(enanthems) نشده بود. اینگونه ضایعات به صورت لکه های کوچک روی غشاهای مخاطی غالباً در بیماران مبتلا به عفونت های ویروسی مشاهده می شوند. بنابراین به عنوان یک اقدام احتیاطی، دندانپزشکان بهتر است قبل از انجام هر پروسیجری، حفره ی دهان بیماران را برای ضایعات یا بثورات مخاطی کاملاً معاینه کنند.

نویسندگان به رهبری دکترJuan Jimenez-Cauhe ، از بخش پوست بیمارستان دانشگاه Ramon y Cajal در مادرید، نوشتند: وجود انانتم، یک سرنخ قوی از یک علت ویروسی می باشد.

در سرتاسر جهان بیش از ۱۶ میلیون نفر مبتلا به COVID-19 تشخیص داده شده اند، و ۶۵۷۲۷۰نفر بر اثر این بیماری درگذشته اند، و همچنان موارد ابتلا در بسیاری از کشورهایی از جمله ایالات متحده آمریکا در حال افزایش است. در ابتدا، تب، گلودرد و سردرد شایع ترین علائم عفونت SARS-CoV-2 بود. سپس اسهال، از بین رفتن حس چشایی و بویایی و مشکلات پوستی از جمله واسکولیت و ضایعاتی شبیه به آبله مرغان را شامل شد. به زودی ممکن است وقت آن رسیده باشد که تظاهرات دهانی را به این فهرست اضافه کنیم.

به گفته ی نویسندگان، در ۶ مورد از ۲۱ بیمار که با تشخیص های تایید شده COVID-19 و بثورات پوستی در بیمارستان بستری شده بودند، انواعی از انانتم دیده شد. این بیماران بین ۴۰ تا ۶۹ ساله بودند و چهار نفر از این شش نفر زن بودند.

مشابه اما متفاوت

یکی از بیماران دارای macular lesion بود، دو بیمار دچار petechial enanthem و سه بیمار هر دو نوع این ضایعات را داشتند. به گفته ی نویسندگان، این بثورات در کام بیماران مشاهده شد.

میانگین فاصله ی زمانی شروع علائم COVID-19 و ظاهر شدن ضایعه در بیمارانی باpetechial enanthem، نسبت به بیمارانی که دارای ضایعه ماکولار با ظاهر petechiae بودند، کوتاهتر بود. هیچ یک از بیماران تحت درمان با داروی خاصی نبودند و نتایج آزمایشگاهی آنها هیچ ارتباطی با بثورات را نشان نداد.

بثوراتی که غالبا در بیماران ایجاد می شود ممکن است به دلیل ویروس ها و واکنش منفی به برخی از داروها باشد، که البته بیشتر اوقات علت ویروسی دارند.

مشخصه ی متمایز بثورات مرتبط با ویروس، وجود ضایعات در حفره دهان است. الگوهای Erythemato-vesicular و petechial بیشتر با عفونت های ویروسی همراه هستند، که دومی بیشتر در بزرگسالان مشاهده می شود. این موضوع مطابق با ۸۳٪ از بیماران در این مطالعه بود که به عنوان یکی از مؤلفه های اصلی انانتم، petechiae داشتند. علاوه بر این، دو بیمار که دچار petechial enanthem بودند، دو روز قبل و دو روز پس از شروع علائم COVID-19 دچار این ضایعات شده بودند و بهمین دلیل محققان بعید می دانند که این ضایعات ناشی از یک واکنش دارویی باشند.

نویسندگان خاطرنشان كردند كه مطالعه ی حاضر به دلیل كم بودن تعداد موارد، از جمله عدم وجود گروه كنترل، محدودیتهایی دارد. با وجود گزارش های فزاینده از راش های پوستی در بیماران مبتلا به COVID-19، یک تشخیص اتیولوژیکی، هنوز چالش برانگیز است.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=infctl&pag=dis&ItemID=326886