Home / خبرها / سلامت روان در حرفه دندانپزشکی در طول بیماری همه گیر COVID-19

سلامت روان در حرفه دندانپزشکی در طول بیماری همه گیر COVID-19

 ۲۷ ژوئیه ۲۰۲۰-لایپزیگ، آلمان: اگرچه میلیون ها نفر از اضطراب و افسردگی رنج می برند، براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، اختلالات روانپزشکی اغلب کمتر تشخیص داده می شوند و یا اصلا تشخیص داده نمی شوند. انگ مداوم در مورد مسائل مربوط به سلامت روان، باعث تشدید این مشکل می شود، زیرا کسانی که از مشکلات سلامت روان رنج می برند، از شرایط موجود بیشتر احساس شرم و گناه می کنند و به همین دلیل ممکن است در جستجوی کمکهای تخصصی مناسب نباشند. مطالعات نشان داده است که دندانپزشکان، به دلیل استرس مزمن در ارتباط با حرفه ی خود، به ویژه مستعد فرسودگی شغلی و افسردگی هستند. اکنون با گسترش SARS-CoV-2، بار جسمی و روحی بیشتری بر متخصصان دندانپزشکی فشار وارد شده است.

مدتی است که ادعا می شود که نرخ خودکشی در میان دندانپزشکان بخاطر طیف وسیعی از فشارهای روحی و روانی، افزایش یافته است. مقاله ای از ارتودنتیست دکتر Randy Lang  از سال ۲۰۰۷ که به جمع بندی آمار از چندین مطالعه پرداخته است، نشان می دهد متخصصان دندانپزشکی در واقع در معرض خطر بیشتری برای بیماری های روحی و جسمی مرتبط با استرس هستند. به عنوان مثال، دکتر Lang اظهار داشت: دندانپزشکان از اختلالات روان نژندی یا psycho-neurotic ، ۲٫۵ برابر بیشتر از پزشکان رنج می برند و بیماری عروق کرونر و فشار خون بالا، بیش از ۲۵٪ در بین دندانپزشکان نسبت به جمعیت عمومی شایع تر است.

در یک تحقیق جدید، که در مقاله ای ویژه توسط شرکت Vice Media منتشر شده است، به فشار قابل توجه شغلی در قالب “مشکل مالی، فشار روحی و جسمی، انزوا و درک عمومی نامطلوب از دندانپزشکان به طور کلی” اشاره شده است.

پیامدهای بیماری همه گیر کروناویروس

علاوه بر عوامل استرس زایی که از قبل متخصصان دندانپزشکی را به چالش کشیده بود، بار ناشی از چالشهای برآمده از SARS-CoV-2 ، آنها را بطور جدی تهدید می کند. گزارش شده است که دندانپزشکی یکی از مشاغل پرخطر برای ابتلا و انتقال این عفونت است، زیرا این ویروس airborne است و دندانپزشکان به دلیل نحوه ی خدماتی که ارائه می دهند، مجبور به قرار گرفتن در فاصله ی نزدیک با بیماران خود هستند. علاوه بر این، مطب ها در بسیاری از کشورها در دوران قرنطینه مجبور به تعطیلی شدند که فشار مالی زیادی را به وجود آورد و در برخی موارد منجر به تعدیل کارمندان گردید.

در مقاله ای که به تازگی منتشر گردید، دکتر Buenaventura و تیم تحقیقاتی وی از دانشگاه Cientifica del Sur  در لیما در پرو، در مورد پیامدهای اپیدمی های گذشته بر سلامت روان و جنبه های احتمالی که ممکن است با پیامدهای روانی برای دندانپزشکان به دلیل بیماری همه گیر COVID-19 در ارتباط باشند، بررسی کاملی انجام دادند.

دکتر Buenaventura در مصاحبه ای با دنتال تریبون آنلاین اظهار داشت که ایده ی این مقاله در طی یک تماس ویدیویی با همکارانش که همه نگرانی ها و ترس های مشابهی داشتند، مطرح شد. وی گفت: در آغاز، هنگامی که ما به بررسی انتشارات علمی پرداختیم، فقط تعداد کمی رفرانس در مورد COVID-19  و سلامت روان و تعداد بسیار کمتری مقاله در مورد سلامت روان در دندانپزشکان یافتیم. ما اخیرا اطلاعاتی در مورد همه گیری های گذشته یافته ایم، اما دقیقاً همین احساسات در آن زمان نیز گزارش شده است. نظرسنجی انجام شده در هند و فلسطین اشغالی، مشکلات روانی را که متخصصان دندانپزشکی در پاسخ به بیماری همه گیر COVID-19 تجربه می کنند، تایید کرده است.

با وجود این چالش ها، دکتر Buenaventura امیدوار است که این همه گیری، ما را به عنوان یک فرد و یک سیستم تقویت کند. وی گفت: در کشور من، پرو، این بیماری همه گیر، نقاط ضعف سیستم بهداشتی ما و این که دندانپزشکان باید جزئی از سیستم مراقبت های بهداشتی باشند را بخوبی نشان داده است. دندانپزشکان باید آماده باشند تا نقش حیاتی تری داشته و با بیماری های نوظهور تهدید کننده ی زندگی مبارزه کنند.

چالش های تاکنون

دکتر Sujata Basawaraj ، یک مطب خصوصی را در لوئیزویل در تگزاس آمریکا اداره می کند و تجربیات دست اولی را از چالش های مطرح شده توسط SARS-CoV-2 دارد. وی گفت: از نظر روانی، کار در طول این بیماری همه گیر، به دلیل اقدامات اضافه ای که برای ایجاد یک محیط امن برای خودم، کارمندان و بیمارانم در مطب باید انجام می دهم، بسیار استرس زا و خسته کننده است. ما مجبوریم هر بیماری را که ممکن است به SARS-CoV-2 مبتلا باشد، معالجه کنیم. وی ادامه داد: من احساس می کنم امکان برقراری آن ارتباطی که برای دندانپزشکان ضروری است به دلیل تجهیزات جدیدی که باید بپوشیم، وجود ندارد. صحبت با بیماران به آسانی ممکن نیست، اما در پایان روز، من معتقدم که اولویت ایمنی همه ی ما است.

دکتر Basawaraj ، در ادامه اظهار داشت: به عنوان یک دندانپزشک مسئولیت مراقبت از سلامت بیماران خود را بر عهده دارم، این چیزی است که ما همیشه در موردش پاسخگو بوده ایم. وی افزود: امیدوارم كه مردم دستورالعمل های ایمنی و فاصله گذاری اجتماعی را دنبال كنند، و همچنین با پزشكان و دندانپزشکان خود با صبوری رفتار کنند زیرا ما در تلاش هستیم تا در طول بیماری همه گیر از آنها، مراقبت كنیم.

با وجود مشکلاتی که او با آنها مواجه است، دکتر Basawaraj همچنان مثبت است و از سلامت روان خود تا حد امکان مراقبت می کند: در حال حاضر، گذراندن وقت با خانواده، پخت و پز، پیاده روی در پارک در حالی که ماسک می زنم و مسافت اجتماعی را رعایت می کنم، روشهای تسکین برخی از استرسهای ناشی از کار، در طی این بیماری همه گیر برای من بوده است. تنها کاری که می توانیم در این مرحله انجام دهیم، امیدوار بودن برای بهبود شرایط و پایان این همه گیری است.

ایجاد یک محیط کار سالم تر

در مطالعه ای که توسط محققان در لندن انجام شد، مراقبت های بهداشت روان برای کارمندان بخشهای پزشکی و کارمندان مراقبت های بهداشتی وابسته، در طول بیماری همه گیر COVID-19 و چگونگی حمایت از آنها بررسی گردید. نویسندگان گزارش دادند که “دسترسی سریع به مشاوره، روانپزشکی و شرایط اضطراری برای کار در منزل” مهم است، اما “پیشگیری و کاهش مشکلات روانی به مراتب مهمتر از درمان است”.

کارشناسان از چندین دانشگاه در سراسر ایالات متحده با مرور انتشارات علمی، مقاله ای را منتشر کرده اند که در آن گزارش شده است: انعطاف پذیری روانی و مراقبت از خود، در کل جنبه های اساسی سلامت روانشناختی هستند. همچنین، به گفته ی محققان ایتالیایی، که بطور خاص به بررسی تغییر سطح فعالیت بدنی در بین جمعیت در طول این بیماری همه گیر پرداختند، “ورزش منظم” تأثیر مثبتی بر سلامت کلی فرد دارد. به دلیل انزوای فیزیکی و فاصله گذاری، ممکن است احساس تنهایی و اضطراب بوجود بیاید و باید به این موارد توجه شود. دسترسی به خانواده و دوستان به روشی ایمن، به عنوان مثال با برقراری ارتباط از طریق تلفن یا تماس های ویدیویی، مهم است.

در مورد دستیابی به سلامت روانشناختی، باید فهمید که تجربه و واکنش هر فرد به بیماری همه گیر و بی سابقه ی COVID-19 ، بسیار متفاوت است. به همین دلایل بسیار مهم است که کارهایی که برای شما مناسب است را پیش بگیرید و تا حد ممکن از خود مراقبت کنید.

بسیاری از انجمن های دندانپزشکی به متخصصان و دندانپزشکان عمومی که تحت تأثیر کار و استرسهای شخصی قرار دارند، منابع، پشتیبانی و مشاوره هایی را ارائه می دهند. به عنوان مثال، انجمن دندانپزشکی انگلیس به اعضای خود مشاوره و پشتیبانی عاطفی ۲۴ ساعته را از طریق خط Health Assured ارائه می دهد و انجمن دندانپزشکی آمریکا منابع بهداشت روان COVID-19 را در وب سایت خود ارائه داده است. یکی دیگر از ابزارهای مفید، پلتفرمی به نام “محرمانه” است که هدف آن ارائه ی کمکهای اولیه عاطفی به دندانپزشکان انگلیسی مضطرب و نگران است.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/mental-health-in-the-dental-profession-during-the-covid-19-pandemic/