Home / خبرها / اولین دستورالعمل بین المللی در مورد درمان بیماری لثه امروز منتشر شد

اولین دستورالعمل بین المللی در مورد درمان بیماری لثه امروز منتشر شد

۲۸ ژوئیه ۲۰۲۰ – اولین دستورالعمل های درمانی بین المللی مبتنی بر شواهد، برای بیماری لثه – که ۵۰٪ از کل بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد – امروز در ژورنال پریودنتولوژی بالینی، نشریه رسمی فدراسیون پریودنتولوژی اروپا(EFP)، منتشر شد.

حدود نیمی از بزرگسالان به پریودنتیت، که اغلب به آن بیماری لثه گفته می شود، مبتلا هستند. پریودنتیت شدید، ششمین بیماری شایع در سراسر جهان است. پریودنتیت باعث التهاب، قرمزی و تورم لثه می شود و ممکن است در هنگام مسواک زدن سبب خونریزی لثه ها گردد، این بیماری حاصل پاسخ سیستم ایمنی بدن به باکتری هایی است که به آنها اجازه داده شده است که بر روی دندان ها تجمع یابند. در صورت عدم درمان، التهاب به لیگامان و استخوان حامی دندان ها گسترش می یابد و باعث شل شدن و افتادن دندان ها می شود.

پروفسور Mariano Sanz ، رئیس کمیته کارگاه EFP ، گفت: پریودنتیت یک بیماری ویران کننده است که نه تنها به درد و جراحت لثه منجر می شود بلکه به مشکلات جویدن، تغییرات ناخوشایند در طول و موقعیت دندان ها، ضعیف شدن عزت نفس ، خروج از فعالیت های اجتماعی و افزایش خطر سایر التهاب ها منجر می شود. این دستورالعمل چگونگی مدیریت این بیماری را تشریح می کند، زیرا در مراحل اولیه درمان آن ساده و عواقب آن جزئی است.

چهار مرحله ی متوالی برای درمان توصیه می شود. مرحله ی نخست: بهداشت دهان و دندان خوب و یک شیوه زندگی سالم برای کاهش التهاب است، که پایه و اساس پاسخ بهینه به درمان و کنترل طولانی مدت بیماری است. این مرحله همچنین شامل از بین بردن حرفه ای باکتری ها(جرم و پلاک) از قسمت های قابل مشاهده دندان در بالای لثه ها است. مرحله ی دوم: شامل تمیز کردن حرفه ای کامل سطوح ریشه زیر خط لثه و در صورت لزوم روش های درمانی اضافی است. مرحله ی سوم: درمان های پیچیده تر، مانند جراحی است که ممکن است برای بعضی بیماران نه همه، مورد نیاز باشد. مرحله ی چهارم شامل مراقبت های حمایتی طولانی مدت برای جلوگیری از عود، داشتن سبک زندگی سالم، بهداشت خوب دهان و دندان و معاینات دوره ای با تمیز کردن حرفه ای دندانها است.

پروفسور Sanz خاطر نشان کرد: این مراحل با یکدیگر همپوشانی دارند و بهداشت خوب دهان و دندان در کل ضروری است. تمیز کردن حرفه ای تنها در صورتی موثر است که بیماران دندان های خود را کاملاً تمیز کنند و برای افرادی که بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارند، جراحی توصیه نمی شود. داشتن یک شیوه ی زندگی سالم بسیار مهم است: پریودنتیت یک بیماری التهابی مزمن است که تمامی عوامل و بیماریهایی که باعث افزایش التهاب در بدن می شوند، به عنوان مثال، چاقی، سیگار کشیدن و قند خون کنترل نشده در دیابت، آن را وخیم تر می کنند. تغذیه ی مناسب و فعالیت بدنی می تواند با التهاب مقابله کنند.

پروفسور Iain Chapple ، رئیس گروه تدوین این دستورالعمل، اظهار داشت: پریودنتیت در اثر تجمع باکتریهای دهانی ایجاد می شود، که باعث ایجاد پاسخ ایمنی تخریب کننده به جای محافظتی می گردند، و یکی از بخش هایی که به همراه باکتریها تخریب شده و با پاسخ سیستم ایمنی از بین می رود، استخوان های حمایت کننده ی دندان ها هستند. این واکنش اشتباه سیستم ایمنی تا حدی بصورت ژنتیکی به ارث می رسد، اما عمدتاً ناشی از عادت هایی مانند سیگار کشیدن و مصرف زیاد قند تصفیه شده، است و در شرایطی که عادت های بهداشت دهان و دندان فرد ضعیف باشد، واقعاً رخ می دهد. موفقیت پایدار طولانی مدت به ارتقای بهداشت دهان و دندان و عادت های زندگی وابسته است و بندرت نیاز به داروهای خاص مانند آنتی بیوتیک ها دارد.

یک محرک قدرتمند برای بهبود بهداشت دهان و دندان، نشان دادن شواهد بصری از پریودنتیت، به عنوان مثال رادیوگرافی دندانها، به بیماران است و توضیح این که چرا آنها مستعد پریودنتیت هستند و چه کاری می توانند برای متوقف نمودن روند بیماری انجام دهند. پروفسور چاپل گفت: پس از درمان موفقیت آمیز، بیمارانی که سلامت دهان و دندان خود را بخوبی کنترل می کنند، می توانند پیشرفت پریودنتیت را متوقف کرده و دندان های خود را برای تمام مدت عمر خود حفظ کنند.

هدف اصلی درمان پریودنتیت، جلوگیری از لق شدن و افتادن دندان ها است. کیفیت زندگی هدف دیگر درمان این بیماری است، به این معنی که استفاده از دندان راحت شود (یعنی لق نباشند)، خوردن غذا بدون درد و به راحتی انجام شود و لبخند فرد بهبود یابد. پروفسور چاپل گفت: درمان موفقیت آمیز زندگی افراد را دگرگون می کند، آنها با اطمینان بیشتری لبخند می زنند و بیشتر بیرون می روند و در فعالیتهای اجتماعی شرکت می کنند. همچنین با متوقف کردن ورود باکتریهای دهانی به خون و جلوگیری از بالا رفتن سطح التهاب در بدن،- که بر سایر شرایط مانند دیابت تأثیر منفی می گذارد- سلامت کلی فرد بهبود می یابد.

برای پیشگیری از بیماری لثه چه کارهایی می توانید انجام دهید

  • بیش از یک بار در روز دندان های خود را با استفاده از یک مسواک دستی یا برقی و خمیر دندان حاوی فلوراید تمیز کنید.
  • روزانه بین دندانهای خود با استفاده از یک برس بین دندانی تمیز کنید و چنانچه فاصله ی بین دندانها خیلی کم است از نخ دندان استفاده کنید.
  • برای کاهش التهاب می توانید از دهانشویه ها یا خمیر دندان های مخصوص استفاده کنید.
  • سیگار نکشید، وزن سالم داشته باشید، رژیم غذایی متعادلی داشته باشید، ورزش کنید، استرس هایتان را کاهش دهید.
  • اگر مبتلا به دیابت هستید، قند خون خود را بخوبی کنترل کنید.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2020-07-international-consensus-guidelines-gum-disease.html